Záhada Muskovej smaragdovej bane rozvírila internet. „Žiadna nie je,“ oponuje miliardár sám sebe
- Elon Musk popiera, že by jeho rodina vlastnila smaragdovú baňu
- V roku 2014 sa tým pritom mal pochváliť Forbesu
- Elon Musk popiera, že by jeho rodina vlastnila smaragdovú baňu
- V roku 2014 sa tým pritom mal pochváliť Forbesu
Problémy spojené s majetkom miliardára Elona Muska rozhodne neustávajú a boháčovi nedávajú vydýchnuť. Do ohňa prilial olej aj samotný web Guinessovej knihy rekordov, ktorý rodáka z Juhoafrickej republiky označil za človeka s historicky najväčšou stratou osobného bohatstva v našej histórii.
Ako sme ťa informovali, Elon Musk od novembra roka 2021 prišiel o astronomických 173 miliárd amerických dolárov. Na čele rebríčka najbohatších ľudí sveta ho predbehol Bernard Arnault, generálny riaditeľ materskej spoločnosti luxusnej značky Louis Vuitton.
V súčasnosti musí Musk vysvetľovať nejasnosti ohľadom svojej minulosti. Ako informujú portály Futurism a MSN, zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX popiera tvrdenia, že jeho rodina vlastnila smaragdovú baňu v africkej Zambii. Sám sa tým pritom ešte pred pár rokmi chválil.
„Veci spojené s falošnou smaragdovou baňou sú naozaj nepríjemné (povzdych),“ píše Musk na Twitteri. „Napríklad, kde presne sa nachádza?“ pýta sa v príspevku na svojej sociálnej sieti.
Citlivá téma
Na Muskove tvrdenia označujúce jeho rodinnú baňu za neexistujúcu začali reagovať experti. Ako podotýka technický kritik Paris Marx na Twitteri, Muskova rodina si začala dávať obzvlášť veľký pozor na príbehy spojené s jej minulosťou.
„Musk a jeho rodina sa zdajú byť v poslednej dobe obzvlášť citliví na formovanie príbehu o ich histórii, najmä okolo smaragdovej bane. Správajú sa, akoby o tom nikdy predtým nepočuli, aj keď sa tým (Elon Musk) ešte v roku 2014 chválil magazínu Forbes,“ upozornil odborník.
V príspevku zahrnul aj snímku obrazovky, v ktorej odborník poukazuje na konkrétne Muskove slová z roku 2014. Miliardár vtedy verejnosti prezradil, že jeho v súčasnosti už odcudzený otec Errol Musk vlastnil podiel smaragdovej bane v Zambii.
Elon Musk and his family seem particularly sensitive about shaping the narrative about their history lately, especially around the emerald mine. They act like they’ve never heard of it before, even though he bragged to Forbes about it in 2014. https://t.co/fdQnt8hVfE pic.twitter.com/aSPtc7CM9p
— Paris Marx (@parismarx) January 7, 2023
Rozhovor zmizol
Avšak rozhovor, o ktorý sa Paris Marx opiera, už na webe Forbesu nenájdeš. Je síce podložený internetovým archívom, no na stránke magazínu už zverejnený nie je.
Futurism podotýka, že pôvodný odkaz článku vedie na stránku s chybou 404, no neexistuje pre to žiadne vysvetlenie. Portál pritom požiadal o informácie aj magazín Forbes aj samotného Muska.
Nevysvetlenie celej situácie, prirodzene, vedie k rôznym dohadom. Viaceré neisté tvrdenia naznačujú, že peniaze, ktoré Muskova rodina z týchto drahokamov získala, slúžili aj ako počiatočný kapitál pre mnohé podnikateľské aktivity mladšieho Elona. Minimálne mali splatiť jeho študentskú pôžičku.
Ako uviedla stránka Snopes zameraná na odhaľovanie konšpirácií, mnohé z týchto tvrdení nie sú obstojné. Zdá sa však, že správy v priebehu rokov potvrdzujú, že baňa skutočne existovala, čo vyvracia najnovšie Muskove tvrdenia.
Autor rozhovoru pre Snopes uviedol, že si nie je istý, prečo Forbes článok s Muskom stiahol. Ide len o ďalší dôvod, prečo Futurism súhlasí s názorom Parisa Marxa. Ten si myslí, že bane boli v roku 2014 dobrým spôsobom, ako sa mohol Elon zviditeľniť. V súčasnosti sú už však preňho politicky podstatne menej vhodné.
Existuje aj možnosť, že Musk alebo jeho otec si pomocou baní úplne alebo čiastočne kompenzovali svoj vplyv v spoločnosti. Teraz ale Elon ustupuje, pretože koncept Juhoafričana bielej pleti, ktorý je spoluvlastníkom smaragdovej bane, bez ohľadu na špecifiká zaváňa politikou rasovej oddelenosti.
Mnohé zmienky o baniach naznačujú aj zisk u samotného Elona Muska. V príbehu o zakladateľovi Tesly z roku 2018 sa totiž píše, že Elon a jeho mladší brat si v mladosti zobrali zopár otcových drahokamov do vrecka a v New Yorku ich predali spoločnosti Tiffany & Co. za pár tisíc dolárov.
Zdroje: Futurism, MSN, Twitter/Elon Musk, Twitter/Paris Marx, Snopes