Záhada storočia odhalená: Vedci odkryli tajomstvo Bermudského trojuholníka. Zmiznutia majú vysvetlenie
- Bermudský trojuholník je plný záhad po stáročia
- Po rokoch vedci rozlúskli pôvod zmiznutí a nehôd
- Zmiznutia tak konečne dostali logické vysvetlenia
- Bermudský trojuholník je plný záhad po stáročia
- Po rokoch vedci rozlúskli pôvod zmiznutí a nehôd
- Zmiznutia tak konečne dostali logické vysvetlenia
Svet, v ktorom žijeme, je jednoznačne fascinujúci. Jeho prírodná krása a neuveriteľné javy nás denne udivujú a inšpirujú k tomu, aby sme objavovali. Od hôr po oceány, naša planéta je plná divov, ktoré nás stále priťahujú.
Avšak rovnako ako nás ohromuje, má aj svoje tajomstvá, ktoré si do dnešného dňa drží dobre zamknuté. Niektoré z nich sa ukrývajú aj pred najlepšími vedcami, ktorí im často zasvätia celé životy.
Jedným z dobre strážených tajomstiev ja práve Bermudský trojuholník. Zdá sa mi, že sa o ňom za život nedá nepočuť – či už ho zachytíš v televízii, pri desivých príbehoch kamarátov či v správach, vedz, že je o čom hovoriť.
Používa sa aj ako opis pre to, čo nevieme vysvetliť. Rôzne teórie sa o ňom aj preto šíria už po stáročia. Raz je bránou do inej dimenzie, inokedy ho majú na svedomí ufóni, no vedci sa naň pozerajú triezvo.
Po rokoch výskumu a pozorovaní sa zdá, že existuje pre všetky otázky jednotný kľúč. Kľúč k odhaleniu mystického a legendami opradeného miesta a jeho správania. Dnes už možno odborníci poznajú odpoveď.
Stratené bez vysvetlenia?
Toto mystérium skryté v mori je jednoducho oblasť severného Atlantického oceánu. Presnejšie sa podľa portálu Britannica nachádza v trojuholníkovom tvare tiahnucom sa od atlantického pobrežia Floridy cez Bermudské ostrovy až po ostrovy Veľké Antily. Veľkostne dosahuje celý Bermudský trojuholník viac než 1,3 milióna kilometrov štvorcových.
To, čím sa preslávil, však nie sú poloha, veľkosť či exotika. Bez exaktných vysvetlení sa v ňom stratilo viac než 50 lodí a odhadom aj približne 20 lietadiel. Lode občas našli úplne opustené, inokedy zas stratené lode nevyslali žiadne varovné signály pred akýmkoľvek blížiacim sa nebezpečenstvom. Dokonca aj mnohé zo záchranných misií skončili v oblasti stratené.
Správy o takýchto udalostiach sa začali šíriť už od druhej polovice 19. storočia a upútali tak pozornosť nielen vedcov, ale aj bežných ľudí, najmä pre svoju mysterióznosť. Našťastie, vedci neprenechali polemiky o mimozemšťanoch šíriť sa len tak. Aj keď ten príbeh by bol možno zaujímavejší, však?
Vlny vo výške 9-poschodovej bytovky
Popredný oceánograf z University of Southampton Simon Boxall počas svojich štúdií odhaľuje príčiny zmiznutí a tragických incidentov v obávanom morskom priestore. Zameral sa pri tom na vysvetlenie pomocou zradných vĺn, ktoré môžu mať spolu s oceánskymi návalmi všetko na svedomí.
Obrovské vlny, označované ako „rogue waves“, sú dostatočne nepredvídateľné na to, aby poskytli odpovede. Dosahovať môžu až gargantuálnu dvojnásobnú veľkosť v porovnaní s ostatnými už tak veľkými vlnami, informuje Express.
Svojou silou dokážu potopiť lode, ale spôsobiť aj poriadne nepríjemnosti lietadlám v zóne. Jednu z najväčších namerali pri pobreží Nórska. Dosiahla pri tom výšku 25,9 metra. To je na predstavu aj približná výška 9-poschodového bytového domu.
Ako uvádza Express, Boxall informuje najmä o tom, že spojenie búrok zo severnej aj južnej časti trojuholníka môže byť rizikové. Ak sa však pridajú aj búrky zo smeru Floridy, vytvoria spolu smrtiacu vlnovú formáciu, ktorá so sebou stiahne všetko, čo jej príde do cesty. Čo je na nich desivé, je fakt, že je zložité ich predpovedať aj detegovať.
Lieta sa naďalej
Iní vedci vo svojich štúdiách rozmýšľali aj nad inými možnosťami. Jednou z nich bolo zistenie, že za zmiznutia môžu veľké vlny tepla, ktoré pri strete s nerovnosťami vytvoria špecifické vzory. Ovplyvňovať majú do veľkej miery práve počasie a správanie oceánu v oblasti Bermudského trojuholníka.
Ako uviedli aj v Express, zmiznutia vysvetľujú aj teórie pôsobenia Golfského prúdu. Práve ten je údajne najaktívnejší v oblasti Bermudského trojuholníka a čo viac, práve v oblasti zmiznutí. Tento silný oceánsky prúd má vytvárať veľké teplotné zmeny, čo nepredvídateľne ovplyvňuje počasie aj teploty v mori. Fluktuácie môžu rovnako ovplyvniť podmienky pre lode aj lietadlá v oblasti. Rýchle zmeny počasia môžu preto vysvetliť nezvládnutie navigácie aj manévrovania.
Lety sú však naďalej realizované aj v tejto oblasti, informovali o tom v NOAA. Podľa nich „neexistujú dôkazy, že by tajomné zmiznutia nastávali s väčšou frekvenciou v Bermudskom trojuholníku ako v akejkoľvek inej veľkej frekventovanej oblasti oceánu.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Ocean Service, Science Direct/Ernest C. Njau, Express, Britannica