„Záhadná“ choroba ľuďom ničí svaly: Vedci odhalili alarmujúci efekt covidu, o ktorom nik netušil

  • Vedci varujú pred novými zisteniami
  • Dlhodobý Covid syndróm mohol poškodiť zdravie tvojich svalov
Žena po cvičení
Freepik/Pressfoto
  • Vedci varujú pred novými zisteniami
  • Dlhodobý Covid syndróm mohol poškodiť zdravie tvojich svalov

Podľa štúdií majú 3 % ľudí v Spojenom kráľovské dlhodobo pretrvávajúce príznaky po prekonaní choroby Covid-19.

V súvislosti s touto štatistikou portál ScienceAlert varuje, že Covid-19 mohol celosvetovej populácii spôsobiť celý rad závažných zdravotných problémov, ktoré môžu poriadne skomplikovať život. Medzi príznaky patrí aj extrémna únava, dýchavičnosť, bolesť svalov a strata čuchu.

Omnoho závažnejšie však je, že až 50 % osôb, ktoré majú dlhotrvajúci Covid syndróm, spĺňa kritériá pre diagnózu myalgickej encefalomyelitídy (ME), neuroimunitného ochorenia, ktoré sa vyznačuje úbytkom energie, svalovou slabosťou a bolesťou, kognitívnou dysfunkciou a dysautonómiou (ktorá ovplyvňuje krvný tlak a srdcovú frekvenciu).

Hlavným znakom ME je „post-výkonová malátnosť“. Ide o zhoršenie príznakov, ku ktorému dochádza približne 24 až 48 hodín po akejkoľvek forme námahy – či už fyzickej, kognitívnej alebo emocionálnej. Odznievanie týchto príznakov môže trvať niekoľko dní alebo týždňov.

„Post-výkonová malátnosť“ je jedným z najviac vyčerpávajúcich, ale zároveň najmenej pochopených znakov ME aj dlhodobého Covid syndrómu. Nový výskum však poukazuje na pravdepodobné vysvetlenie, prečo najmä fyzická aktivita zhoršuje príznaky dlhodobého Covidu. Štúdia zistila, že u ľudí s dlhodobými príznakmi Covidu sa prejavujú zmeny v štruktúre svalov.

V tomto výskume vedci analyzovali svalové biopsie a vzorky krvnej plazmy 25 respondentov s dlhodobými príznakmi Covidu a 24 respondentov, ktorí závažnými následkami netrpeli. Účastníci v oboch skupinách mali v priemere približne 41 rokov. Muži a ženy boli rozdelení v pomere 48 % ku 52 %.

Zistili, že Covid môže vplývať na regeneráciu a zdravie svalov

Vzorky krvi a svalov boli odobraté pred a po kontrolovanom cyklistickom teste. Účastníci jazdili na bicykli približne 15 minút, pričom začali pomaly a postupne zvyšovali intenzitu. Počas cyklistického testu vykazovali osoby s dlhodobými príznakmi Covidu horšiu svalovú silu a mali nižšiu spotrebu kyslíka v porovnaní so zdravými účastníkmi – napriek tomu, že vynaložili rovnaké úsilie.

Tieto výsledky potvrdzujú zistenia predchádzajúcich štúdií, ktoré naznačujú, že títo ľudia majú výrazne zníženú pohybovú kapacitu. Vedci dokonca po analýze svalov účastníkov výskumu zistili, že osoby s dlhodobým Covid syndrómom majú vyšší podiel glykolytických svalových vlákien rýchleho typu.

Glykolytické svalové vlákna pracujú pri vysokej intenzite v krátkych intervaloch, ale sú veľmi unaviteľné, pretože majú menej mitochondrií. Tým pádom bunky dostávajú menej energie potrebnej na ich správne fungovanie.

Vedci potom vykonali ďalšie testy na mitochondriách v týchto vláknach. Zistili, že cvičenie znížilo funkciu mitochondrií u osôb s dlhodobým trvaním Covidu, čo znamená, že okrem zníženej telesnej kapacity sa ich svalové tkanivo poškodilo počas cvičenia. 

Ak zažívaš po cvičení väčšiu únavu než pred prekonaním Covidu, je možné že tvoje bunky a svaly boli týmto ochorením ovplyvnené nadmerne škodlivo. Ak sú mitochondrie vo svaloch nefunkčné, znamená to, že svalové bunky neprodukujú dostatok energie na uspokojenie potrieb organizmu. To môže vysvetľovať, prečo sa u ľudí s dlhodobým Covid syndrómom po cvičení zhoršujú príznaky.

Tvoje mitochondrie môžu byť poškodené

Vedci sa tiež pozreli na to, ktoré imunitné bunky boli prítomné vo svalovom tkanive. Vo vzorkách osôb s dlhodobými príznakmi Covidu zistili zvýšený počet makrofágov a T-buniek, ktoré pomáhajú pri obnove tkaniva, a to ešte pred cvičením.

To naznačuje, že osoby trpiace dlhodobým Covid syndrómom majú vo svojom svalovom tkanive lokálne aktivované imunitné bunky, ako reakciu na poškodenie tkaniva.

Je známe, že mitochondrie tiež môže poškodiť zápal, ktorý je spôsobený nadmerne aktívnym imunitným systémom. To môže byť ďalším dôvodom, prečo sú mitochondrie ľudí dlhodobo trpiacich Covidom nefunkčné.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Sciencealert, ons.gov.uk, Nature, MDPI

Najnovšie videá

Trendové videá