Záhadná firma bez zamestnancov zarobila počas pandémie milióny. Teraz najskôr smeruje do bankrotu
- Záhadná eseročka EROPOL vykazovala počas pandémie miliónové tržby
- Nemala zamestnancov a dokonca ani sídlo
- Dnes všetko nasvedčuje tomu, že končí
- Záhadná eseročka EROPOL vykazovala počas pandémie miliónové tržby
- Nemala zamestnancov a dokonca ani sídlo
- Dnes všetko nasvedčuje tomu, že končí
Napriek mnohým podozrivým operáciám firmu bez zamestnancov s obrovskými tržbami doteraz nekontrolovala Finančná správa. Aktuality upozorňujú na firmu, ktorej obraty sa počas lockdownu vyšplhali k miliónom eur.
Väčšinu dobre zarábajúcich firiem na Slovensku zruinovala pandémia. No neznámej eseročke s názvom EROPOL v roku 2020, naopak, tržby vystrelili o 700 percent, keď prekročili hranicu 75 miliónov eur.
Vzhľadom na to, že firma nemá žiadnych zamestnancov, ide o veľmi zaujímavý výsledok. Pozoruhodné je aj to, že EROPOL sa prepracoval k takému veľkému obratu v priebehu dvoch rokov (2019 a 2020). Predtým mala táto eseročka tržby len vo výške niekoľko desiatok tisíc eur.
Ako firma zarobila?
Na čom firma reálne zarobila, je veľmi ťažké zistiť, nemá totiž žiadnu oficiálnu internetovú stránku. Aktuality si však jej obraty spájajú so zákazkami pre štát počas covidu. No v centrálnom registri zmlúv, kde sú štátne zákazky evidované, táto firma nefiguruje.
Ako vyplýva z Obchodného registra, EROPOL sa venuje maloobchodu s telekomunikačnými zariadeniami, veľkoobchodu, sprostredkovateľskej činnosti, poradenstvu a predaju nábytku.
Výrazne sa firme začalo dariť po tom, ako ju prevzali dvaja Briti. Najskôr spoločnosť ovládol Mohammed Iqbal Qureshi z mesta Harrow v roku 2019. Ten sa jej po necelých dvoch rokoch zbavil a previedol ju na Shahrokha Shamsa z Londýna.
Pri bližšom pohľade na účtovnú závierku z roku 2020 vyzerá hospodárenie firmy podozrivo. Podľa odborníka na podnikové financie a konkurzy, ktorého portál oslovil, zverejnené čísla naznačujú viacero neštandardných operácií.
Prvým je prudký nárast tržieb až na úroveň desiatok miliónov eur, pričom firma neeviduje žiadnych zamestnancov a vykazuje minimálnu pridanú hodnotu. Ďalšou podozrivou skutočnosťou je, že takmer celé tržby „vytiekli“ von zo spoločnosti cez náklady na tovar a v aktívach dominujú krátkodobé pohľadávky z obchodného styku.
Možný bankrot
V neposlednom rade sú zaujímavé aj nedávne kroky EROPOL-u z minulého roka. V registri účtovných závierok totiž chýbajú účtovné dokumenty za rok 2021. To podľa Aktualít môže znamenať, že nový majiteľ eseročky nepodal daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2021. Podľa odborníčky, ktorú v tejto súvislosti oslovili, by to mohlo signalizovať, že firma skončila a má pravdepodobne namierené do bankrotu.
Majiteľa hľadali márne
Redakcia Aktualít sa snažila osloviť majiteľa firmy Shahrokha Shamsa, ale kontakt na neho nezískali a v sídle firmy, ktoré si uvádza v obchodnom registri, ho nezastihli. Oficiálne sídlo spoločnosti EROPOL je Agátová 3406/7A v bratislavskej Dúbravke. Na tejto adrese sa však nachádza obyčajná bytovka.
Reportéri sa zaujímali aj o to, či si na túto podozrivú spoločnosť posvietila Finančná správa. Podľa jej hovorkyne Martiny Rybanskej však vo firme nebola vykonaná daňová kontrola.
Ako však dodala, veľký výkyv v tržbách nemusí nevyhnutne znamenať vysoké riziko neplnenia si daňových povinností. V prípade vykonávania daňovej kontroly správca dane postupuje v súlade s daňovým poriadkom a zisťuje alebo preveruje skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie dane alebo dodržiavanie ustanovení osobitných predpisov, napríklad zákona o účtovníctve.
Nie je jediná
Záhadná firma EROPOL nie je jediná, ktorá mala priam záhadne zbohatnúť počas pandémie. Nadácia Zastavme korupciu len nedávno upozornila na spoločnosť PPSK invest družstvo, od ktorej nakupovala zdravotnícke pomôcky pre nemocnice Správa štátnych hmotných rezerv.
Spoločnosť bola jedným z najväčších dodávateľov zdravotníckych pomôcok počas covidu, no zákazku od štátu získala podľa kontrolného úradu nezákonne. A napriek zmluvám so štátom za šesť miliónov eur skončila v strate a s dlhmi na krku. To je príbeh jednej z firiem, ktorých tržby počas pandémie rozprávkovo vystrelili.
Zaujímavý príbeh má najmä jedna. Z jej hospodárenia vyplýva, že hoci do nej natiekli milióny eur zo štátnych peňazí, vzala si aj podozrivé pôžičky a podnikanie sa stalo predmetom sporov či exekúcie.
Stavebnú firmu si nadácia všimla už v roku 2021. Na hmotných rezervách uspela až trikrát. V zdravotníckom biznise pritom spoločnosť dovtedy vôbec nepodnikala. Napriek tomu sa vtedy dostala medzi šestku najúspešnejších, čo sa týka zdravotníckych zákaziek pre hmotné rezervy.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Aktuality.sk, Finstat, Obchodný register, Finstat, index.sme.sk