Záhadná ohnivá guľa neďaleko hraníc vystrašila Slovákov. Obávali sa ruskej rakety
- Neznáma svetelná guľa pri hraniciach
- Obyvatelia mali obavy
- Nebo ožarovala niekoľko sekúnd
- Neznáma svetelná guľa pri hraniciach
- Obyvatelia mali obavy
- Nebo ožarovala niekoľko sekúnd
Nebeskú oblohu v blízkosti slovenských hraníc rozžiarila obrovská horiaca guľa. Stalo sa tak v nedeľu ráno 17. novembra 2024 teste pred štvrtou hodinou. Tento úkaz mnohých ľudí vystrašil. Portál iMeteo.sk píše, že vie, o aké nebeské divadlo išlo.
Neďaleko poľských hraníc v blízkosti Sliezskeho vojvodstva bola zahliadnutá obrovská ohnivá guľa na nebi. Obyvatelia hovoria, že nebo silno ožarovala niekoľko sekúnd.
Záhadná ohnivá guľa
Mnoho ľudí sa však obávalo najhoršieho. Počas invázie na Ukrajine už neraz na územie Poľska dopadla raketa. Iní špekulovali, že by mohlo ísť o vesmírny odpad, ktorý v atmosfére často horí.
Ohnivý úkaz sa v nedeľu ráno objavil nad západným obzorom. Zachytila ho kamera jedného z užívateľov internetu, ktorý sa s fotografiou podelil s redakciou webu Kontakt24, na ktorú sa odkazuje aj poľský portál tvn24.pl.
Nad mestom Będzinom sa objavil takzvaný bolid, ktorý bol jasnejší ako Venuša. Pravdepodobne to súviselo s meteorickým rojom Leoníd, ktorého maximum bolo v noci z nedele na pondelok.
Przemysław Żołądek z Laboratória komét a meteorov hovorí, že úkaz nesúvisel s meteorickým rojom Leoníd, pretože nezodpovedal smeru jeho pádu. Tvrdí, že mohlo ísť o sporadický bolid, ktorý nepatrí k známym dažďom.
„Do atmosféry vstúpila pomerne malá hrudka medziplanetárnej hmoty, možno veľkosti malého kamienka,“ povedal. „Avšak obrovská rýchlosť, pri ktorej k takému stretnutiu dochádza, spôsobuje, že sa objekt veľmi jasne rozžiari a potom sa úplne vyparí,“ dodal Przemysław Żołądek.
Padajúce hviezdy, ktoré sú známe aj ako meteory, sú svetelné úkazy, ktoré vznikajú pri vstupe malých úlomkov do zemskej atmosféry. Častice prechádzajú atmosférou obrovskou rýchlosťou, čo spôsobuje ich zahrievanie a následné vyžarovanie svetla. Často sa stáva, že počas tohto procesu sa úplne rozpadnú alebo zhoria, avšak niektoré môžu dopadnúť aj na Zem, informuje portál iMeteo.sk.
Meteorický roj na Slovensku
Ako sme ťa informovali v našom staršom článku, koncom októbra sa uskutočnil meteorický roj Orioníd, ktorého maximálna aktivita pripadla na noc z nedele na pondelok, 20. až 21. októbra.
Orionidy sa vyznačujú jasnosťou, rýchlosťou a dlhotrvajúcimi stopami na nočnej oblohe. Za hodinu je možné vidieť až 20 „padajúcich hviezd“. Niektoré na oblohe zanechajú svetelné stopy, ktoré je možné pozorovať aj pár minút.
Tento roj je výsledkom rozpadu kométy 1P/Halley, jednej z najznámejších komét, ktorá je v našej slnečnej sústave viditeľná približne raz za 76 rokov. Počas svojho obehu zanecháva za sebou čiastočky ľadu a prachu. Tieto fragmenty sa časom rozptýlia v priestore.
„Tieto meteory sú jedinečné v tom, že zanechávajú dlhšie trvajúce stopy ako iné meteory rovnakého jasu,“ informujú vedci. Orionidy dosahujú rýchlosť až 66 kilometrov za sekundu. Táto rýchlosť im dopomáha vytvoriť dlhé svetelné stopy na oblohe.
Najbližšie ju budeme môcť pozorovať v roku 2061.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, tvn24.pl, Startitup