Záhadná Veľká modrá diera pri Belize: Potápači sa už nevynorili, vedcov trápia znepokojivé zistenia
- Potápači sa už nevynorili z Veľkej modrej diery
- Na jej dne vedci objavili znepokojivé klimatické dôkazy
- Frekvencia tropických búrok dramaticky stúpla

- Potápači sa už nevynorili z Veľkej modrej diery
- Na jej dne vedci objavili znepokojivé klimatické dôkazy
- Frekvencia tropických búrok dramaticky stúpla
Vieš o tom, že pri pobreží Belize sa nachádza útvar nazývaný Veľká modrá diera? Ako napovedá názov, ide o mimoriadne hlbokú priehlbinu v oceáne, z ktorej sa niektorí potápači už nikdy nevynorili.
Informuje o tom web ladbible a livescience.
Ponor do tajomných hlbín
Na dne tejto prírodnej atrakcie sa okrem iného nachádza kopa odpadu z rôznych potopených predmetov a dokonca aj telá dvoch potápačov, ktorí zmizli počas expedície na dno diery. Hoci máme technológie potrebné na dosiahnutie dna, pozostatky neboli vyzdvihnuté, keďže sa usúdilo, že bude bezpečnejšie nechať ich odpočívať na mieste.
Zatiaľ čo niektorých láka Veľká modrá diera z dobrodružných dôvodov, iní sa o ňu zaujímajú z vedeckého hľadiska. Podľa serveru Live Science, keď vedci odobrali vzorku sedimentu z Veľkej modrej diery, objavili dôkazy o tom, že tropické cyklóny sa v priebehu posledných tisícročí vyskytovali čoraz častejšie.
Znepokojivé zistenia o našej klíme
Tajomstvá ukryté v sedimente však odhalili ešte väčší problém. Frekvencia týchto ničivých búrok významne stúpla za posledné dve desaťročia. Porovnanie s predchádzajúcimi tisícročiami ukazuje dramatický nárast.
Dominik Schmitt, hlavný autor štúdie, povedal pre spomínaný portál, že klimatické zmeny jasne ovplyvňujú našu planétu. „Kľúčovým zistením našej štúdie je neustály nárast regionálnej frekvencie búrok už od obdobia pred 5 700 rokmi. Pozoruhodne sa zvýšila frekvencia búrok, ktoré dosiahli pevninu v študovanej oblasti za posledné dve desaťročia. Prevyšuje počty za posledných šesť tisícročí. Toto jasne ukazuje na vplyv moderného globálneho otepľovania.“
Ako vedci čítajú históriu počasia
Možno sa pýtaš, ako vlastne vedci dokázali tieto informácie zistiť. Používajú metódu podobnú skúmaniu letokruhov stromov – študujú vrstvy sedimentu na dne Veľkej modrej diery, aby určili, kedy búrky pridali nové vrstvy.
Schmitt vysvetlil, že za posledných približne 6 000 rokov sa nad Veľkou modrou dierou prehnalo „medzi štyrmi a šestnástimi tropickými búrkami a hurikánmi“ každé storočie. V súčasnosti sa však tento počet dramaticky zvýšil – z pôvodných 4 až 16 búrok za sto rokov na 9 búrok len za posledných 20 rokov.
Varovanie pre našu budúcnosť
K tomuto nárastu pravdepodobne prispelo zvýšenie globálnych teplôt morí v dôsledku klimatických zmien, ktoré spôsobila ľudská činnosť. Ak si myslíš, že jediným dôsledkom globálneho otepľovania bude len o niečo teplejšie prostredie, veľmi sa mýliš.
Nemôžeš očakávať, že budeš poškodzovať planétu bez nepriaznivých následkov. Tropické cyklóny ničia všetko, a ak ich bude pribúdať, znamená to pre nás všetkých vážne problémy.
Veľká modrá diera skrýva nielen potopené predmety a nešťastných potápačov, ale aj cenné informácie o histórii nášho podnebia. Údaje z jej hlbín nám poskytujú varovanie – tempo klimatických zmien sa zrýchľuje a dôsledky pre našu planétu môžu prevýšiť naše očakávania.
Sedimenty na dne nám umožňujú nahliadnuť do klimatickej histórie našej planéty a varujú nás pred budúcnosťou, ktorú môžu výrazne ovplyvniť naše súčasné rozhodnutia. Posolstvo Veľkej modrej diery jasne hovorí – musíme brať klimatické zmeny vážne, pretože ich následky už pozorujeme a situácia sa môže ešte zhoršiť.
Táto prírodná pamiatka tak predstavuje nielen pozoruhodný prírodný útvar či miesto tragických nehôd, ale stala sa aj akýmsi klimatickým archívom. Ponúka nám pohľad do minulosti i potenciálnu predpoveď budúcnosti. A táto predpoveď, žiaľ, nevyzerá príliš optimisticky, ak nezmeníme náš prístup k ochrane životného prostredia.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: ladbible, livescience