Vedci odhalili tajomstvo nočného prebúdzania o 3:00. Tento jav má rôzne príčiny (ŠTÚDIA)

  • Pravidelne budenie o 3.00 ráno má množstvo príčin
  • Tento jav môže vyvolať obavy
Žena leží v posteli.
Ilustračná fotografia Freepik
  • Pravidelne budenie o 3.00 ráno má množstvo príčin
  • Tento jav môže vyvolať obavy

Budíš sa pravidelne okolo tretej hodiny ráno a nevieš prečo? Tento zvláštny jav zažíva mnoho ľudí a môže mať naozaj rôzne príčiny. Je bežné, že sa človek počas noci občas zobudí, no ak sa to deje pravidelne v rovnaký čas, môže to pôsobiť znepokojivo.

Jav má však viacero vedeckých vysvetlení, ktoré súvisia s prirodzenými spánkovými cyklami a psychologickými vplyvmi.

Ako informuje aj portál pravda.sk, podľa kultúrnych tradícií sa 3.00 ráno často označuje ako „hodina diabla“. V tomto čase sa predpokladá zvýšená prítomnosť nadprirodzených javov. Pojem pochádza z histórie a nie je podložený žiadnymi vedeckými štúdiami.

Prebúdzanie uprostred noci

Budenie sa v noci nie je až taký nezvyčajný jav. Avšak ak sa deje pravidelne, môže vyvolávať obavy. Niektoré z týchto prebudení trvajú len pár sekúnd, zatiaľ čo iné môžu byť dlhšie. Zaspávanie v takom prípade môže byť náročné a frustrujúce, informuje o tom aj portál healthline.com.

Medzi najčastejšie príčiny prebúdzania patria narušený spánkový cyklus, stres, zdravotné ťažkosti alebo vplyvy z okolitého prostredia. Tie môžu zahŕňať napríklad hluk z ulice, zvuk smetiarskeho auta či domáce zviera, ktoré si žiada pozornosť alebo chce ísť von.

Ako informujú aj na portáli, spánkový cyklus pozostáva z viacerých fáz.

Fázy spánkového cyklu: 

  • prechod z bdelosti do spánku
  • ľahký spánok
  • hlboký spánok
  • REM spánok

V priebehu noci sa dĺžka jednotlivých fáz spánku mení. Na začiatku noci prevládajú cykly hlbokého spánku, ktoré sú dlhšie. K ránu sa, naopak, predlžujú fázy REM spánku. REM spánok je ľahšia forma spánku, v ktorej sa nám najčastejšie snívajú sny.

„Prebúdzanie sa uprostred noci alebo v skorých ranných hodinách, nazývané nočné prebúdzanie alebo skoré ranné prebúdzanie, je bežným javom. Jedna americká štúdia zistila, že 35,5 % ľudí sa zobúdza uprostred noci aspoň tri alebo viac nocí do týždňa. Podobná štúdia uskutočnená v niekoľkých európskych krajinách ukázala, že takmer tretina ľudí sa budí tri alebo viac nocí týždenne,“ prezrádza web sleepfoundation.org.

Problémy ovplyvňujúce spánok

Prvým dôvodom, prečo sa človek môže budiť o 3.00 ráno, je stres. Ak zažívaš vo svojom živote stres, organizmus spúšťa sympatický nervový systém, ktorý zapríčiní, že sa môžeš počas noci zobudiť. Okrem toho môžeš pociťovať aj zvýšenú srdcovú frekvenciu či krvný tlak, informuje o tom portál healthline.com.

Ďalším dôvodom je nespavosť či spánkové apnoe, ktoré sa radia medzi spánkové poruchy. Nespavosť je porucha spánku, pri ktorej má človek ťažkosti so zaspávaním alebo s opakovanými nočným prebudením. Tento problém postihuje značnú časť populácie. Nočný hluk, ako je napríklad hluk z dopravy, zvuky z televízora alebo mobilného telefónu, môže výrazne narušiť spánok. Rovnako tak aj svetlo zvonku alebo z malej lampy môže spôsobiť prebúdzanie.

Na ľudský spánok má vplyv aj starnutie či menopauza. Proces starnutia výrazne ovplyvňuje spánkové cykly. S pribúdajúcimi rokmi dochádza k prirodzeným zmenám v spánkovom režime. Dokonca aj niektoré lieky môžu ešte viac narušiť spánkový režim. S vekom taktiež pribúdajú zdravotné problémy, ktoré ovplyvňujú spánok. Čo sa týka menopauzy, hormonálne výkyvy negatívne ovplyvňujú spánok, čo vedie k prebúdzaniu sa, informujú na portáli sleepfoundation.org. 

Podľa portálu healthline.com môže užívanie liekov, ako sú betablokátory, kortikosteroidy, voľnopredajné lieky na prechladnutie, diuretiká či antihistaminiká, ovplyvniť kvalitu spánku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: healthline.com, sleepfoundation.org, pravda.sk

Najnovšie videá

Trendové videá