Už druhý masaker u dôležitých Rusov. Oligarchu našli mŕtveho aj s rodinou

  • V pondelok našli v Moskve telo Vladislava Avajeva
  • Spolu s ním prišli o život jeho dcéry a manželka
  • Rovnaký prípad sa udial o deň neskôr v Španielsku
Avajev a Protoseňa. 
Vladislav Avajev a Segej Protoseňa. Flickr/Russia Ukraine War Breaking News
  • V pondelok našli v Moskve telo Vladislava Avajeva
  • Spolu s ním prišli o život jeho dcéry a manželka
  • Rovnaký prípad sa udial o deň neskôr v Španielsku

Ruská invázia na Ukrajinu donútila Západ uvaliť sankcie na Kremeľ a jeho priateľov. Ruskí oligarchovia tak prichádzajú o svoje majetky v hodnote miliárd eur. Navyše, začiatkom marca v Londýne našli obeseného ruského ropného magnáta Michaila Watforda, ktorý mal ukrajinský pôvod. Tento týždeň sa objavili správy o ďalších dvoch smrtiach ruských oligarchov.

Smrť Avajeva a jeho rodiny

V pondelok 18. apríla našli v Moskve telo mŕtveho Vladislava Avajeva. Bývalého viceprezidenta Gazprombanky objavili so strelnými ranami v jeho byte.

Spolu s ním boli identifikované aj telá jeho rodiny, konkrétne 13- a 26-ročnej dcéry a 47-ročnej manželky. Ruská štátna tlačová agentúra TASS, ktorá o tom informovala, dodala, že moskovská investigatíva mená obetí nezverejnila. Pre agentúru TASS ich potvrdil nemenovaný zdroj.

Detektívi, ktorí pracujú na prípade Avajevovej smrti, uprednostňujú teóriu, podľa ktorej mal ruský oligarcha zastreliť svoju manželku a dcéru. Následne si mal sám siahnuť na život.

Prípad Sergeja Protoseňu

Hneď na druhý deň po tom, ako sa objavili správy o smrti Vladislava Avajeva, našli ďalšieho mŕtveho vplyvného Rusa. V utorok 19. apríla španielske médiá informovali o tom, že v katalánskom meste Lloret de Mar bolo objavené telo obeseného Sergeja Protoseňu. 

Podrobnosti ohľadom smrtí oboch ruských boháčov sa nesú pod rúškom tajomstva. Podobne ako v prípade Avajeva, sa v Protoseňovej rezidencii spolu s ním nachádzali aj telá jeho 18-ročnej dcéry a 53-ročnej manželky. Tie mali byť ubodané na smrť. Obesený Protoseňa mal vedľa seba zakrvavený nôž a sekeru.

Vyšetrovatelia sa snažia prísť na to, či v tomto prípade išlo o domácu vraždu a následnú samovraždu alebo o organizovanú vraždu spáchanú cudzou osobou.

Protoseňa nezanechal žiadny rozlúčkový list a na tele nemal stopy po krvi, uvádza El Punta Vui, no neodkazuje na ďalšie zdroje. Polícia ani v tomto prípade mená obetí nezverejnila. Informujú o tom Business Insider a Newsweek.

Mnohí oligarchovia vojnu odsudzujú

Zatiaľ nie je jasné, kto stojí za smrťami ruských oligarchov a ich rodín. Od začiatku vojny však viacerí ruskí boháči vyslovili svoj nesúhlas s vojnou a odsúdili ju. Jedným z nich je aj Oleg Tiňkov, predajca piva a halušiek.

Ako informuje Forbes, predajca založil digitálnu Tinkoff banku, ktorú dostal aj na Londýnsku burzu. Trhová kapitalizácia jeho banky sa dostala na úroveň 23 miliárd dolárov.

Stal sa z neho bohatý oligarcha, no po začiatku vojny jeho čísla výrazne klesli. Z 23 miliárd dolárov opisujúcich hodnotu jeho banky sa stala 1 miliarda a hodnota jej akcií klesla o približne 90 percent. Odhaduje sa, že majetok Olega Tiňkova sa momentálne pohybuje na úrovni 800 miliónov dolárov.

Tiňkov proti Putinovi a jeho invázii na Ukrajinu verejne vystúpil. „Nevinní ľudia teraz na Ukrajine zomierajú každý deň. Je to nemysliteľné a neprijateľné! Štáty by mali míňať peniaze na liečbu ľudí, na výskum, ako poraziť rakovinu, a nie na vojnu,“ napísal Tiňkov na Instagrame.  

Ďalším oligarchom, ktorý podobne ako Tiňkov odsúdil Putinove konanie, je Oleg Deripaska. Po sankciách, ktoré naňho uvalili USA a Spojené kráľovstvo, sa hodnota jeho majetku prepadla z 28 miliárd dolárov na 3. V dôsledku strát sa Deripaska postavil proti vojne a napísal, že „vyjednávania sa musia začať čo najskôr“.

Na tomto zozname sa ocitol dokonca aj muž, ktorý je neoficiálne považovaný za Putinovho emisára. Michail Fridman vyhlásil, že krviprelievanie na Ukrajine by sa malo okamžite skončiť. Zároveň podotkol, že nebol schopný Putinovi dohovoriť, aby konflikt ukončil.

„Taktiež sa bojím o krajinu, ale najviac zo všetkého mám strach o ľudí, ktorí pre nás pracujú. Zamestnávame mnoho popredných ľudí, všeobecne na manažérskych pozíciách. V Rusku pre nás pracujú státisíce ľudí. A viete, nechcem povedať niečo, čo by ich mohlo potenciálne ohroziť,“ povedal Fridman v rozhovore.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Business Insider, Newsweek, Forbes

Najnovšie videá

Trendové videá