Záhadné výbuchy na ruských základniach: Zničili bombardéry, ktoré môžu niesť jadrové strely

  • Dvoma ruskými vojenskými základňami otriasli výbuchy
  • Obe sú od Ukrajiny vzdialené stovky kilometrov
  • Správy hlásia mŕtvych a poškodené vybavenie
Výbuch Engeľs a Riazan, lietadlo - bombardér Tupolev Tu-95
Telegram/Мобилизация. Волгоградская область/Reprofoto Wikimedia Commons/Amarhgil
  • Dvoma ruskými vojenskými základňami otriasli výbuchy
  • Obe sú od Ukrajiny vzdialené stovky kilometrov
  • Správy hlásia mŕtvych a poškodené vybavenie

Situácia na Ukrajine sa vyvíja a objavujú sa správy o výbuchoch aj mimo územia Ukrajiny. Ešte v apríli sme ťa napríklad informovali o výbuchu ropného skladu v ruskom meste Briansk, ktoré leží hneď za ukrajinskými hranicami. Dnes nad ránom sa objavili správy o ďalšom incidente v rámci ruskej logistiky.

Konkrétne ide o explózie na dvoch leteckých základniach. Tou prvou je Engeľs v meste Saratov, ktoré sa na rozdiel od Briansku nachádza vo výraznej vzdialenosti od hraníc s Ukrajinou. Kremeľ toto letisko používa na rozmiestnenie strategických bombardérov vykonávajúcich raketové útoky na Ukrajinu, vysvetľuje portál Aerotime Hub.

Zároveň však podobné explózie v skoro rovnakom čase zaznamenali aj na základni Dyagilevo. Tá, zhodou okolností, taktiež slúži pre bombardéry ruskej armády a nachádza sa v Riazanskej oblasti. Výbuchy potvrdila aj ruská tlačová agentúra RIA Novosti, ktorú cituje The Guardian. Pri výbuchoch mali prísť o život traja ľudia a šesť ďalších bolo zranených, píšu ruské zdroje.

Video zachytáva zničenie bombardérov

V súvislosti s výbuchmi sa na sociálnych sieťach začali objavovať videá, ktoré situáciu zachytili. Jedno z nich zverejnil ruský telegramový kanál s preloženým názovom „Mobilizácia Volgogradská oblasť“. Ide zrejme o záznam z bezpečnostnej kamery, na ktorom vidno výbuch na základni pri Riazane. Mala pri ňom detonovať palivová cisterna, pričom bolo poškodené jedno z neďalekých lietadiel, uvádza portál Ukrainska pravda citujúc ruské médiá Meduza, Astra a Baza.

Spravodajské médiá tiež informovali, že čo sa týka incidentu na základni Engeľs, šlo o pád dronu, ktorý zasiahol pristávaciu dráhu. Poškodili sa pri tom dva bombardéry typu Tupolev Tu-95, ktoré okrem iného dokážu niesť i jadrové hlavice. Incident spôsobil zranenia príslušníkom ruských armádnych jednotiek, podľa zdrojov všetkých hospitalizovali.

Použitie bombardérov Tupolev Tu-95 zaznamenala aj kyjevská armáda vo vojne na Ukrajine. Konkrétne ich Rusi mali nasadiť v Čiernom a Kaspickom mori, pričom použili riadené strely na zasiahnutie ukrajinských miest vzdialených i vyše 1 000 kilometrov.

Vyjadril sa guvernér Saratovskej oblasti

Guvernér Saratovskej oblasti verejnosť ubezpečil, že v súvislosti s výbuchmi „nie sú dôvody na obavy“. Podľa neho nebol poškodený ani jeden objekt občianskej infraštruktúry. Informácie o dianí vo vojenských objektoch preverujú orgány činné v trestnom konaní.

Rusi v správach neuvádzajú, čo spomínaný výbuch cisterny spôsobilo. Niekoľko ruských vojenských kanálov na Telegrame však tvrdí, že v prípade oboch útokov šlo o synchronizované sabotáže. Úrady v Riazanskej oblasti sa k týmto správam nevyjadrili.

Vojna na Ukrajine už trvá viac ako 200 dní. 7 mesiacov krutej vojny

Od augusta tohto roku sa objavilo množstvo správ, podľa ktorých obe základne slúžili na útoky riadených rakiet na ukrajinskú infraštruktúru. Tým sa pripisuje aj napríklad poškodenie veľkých častí ukrajinskej elektrickej siete a spôsobenie neustálych výpadkov prúdu vo viacerých mestách.

Ruská armáda koncom novembra na základňu Engeľs premiestnila viaceré bombardéry Tupolev Tu-95 a Tu-160. Tento krok vyvolal obavy z ďalších možných útokov na ukrajinskú infraštruktúru.

Od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu bolo zaznamenaných viacero útokov na ruské letecké základne. Tie sa však nachádzali v neďalekej Belgorodskej oblasti a na Rusmi okupovanom polostrove Krym. Šlo teda o základne v tesnej blízkosti frontových línií, ktoré boli na dosah ukrajinských bezpilotných lietadiel a balistických rakiet krátkeho doletu.

Letecké základne Engeľs a Dyagilevo sa však nachádzajú 500 kilometrov a 460 kilometrov od ukrajinských hraníc, čo naznačuje, že útoky pravdepodobne nepochádzali z ukrajinského územia.

Zdroje: Aerotime Hub, The Guardian, Ukrainska pravda , Telegram/Мобилизация. Волгоградская область

Najnovšie videá

Trendové videá