Zajtra si privstaň. Toto len tak neuvidíš, ukáže sa „super kvetinový krvavý mesiac“
- V pondelok ráno nastane spln Mesiaca
- Zároveň nastane čiastočné zatmenie Mesiaca
- Aby toho nebolo málo, májový spln bude zároveň supermesiacom
- Čaká ťa tak naozaj unikátne nebeské divadlo
- V pondelok ráno nastane spln Mesiaca
- Zároveň nastane čiastočné zatmenie Mesiaca
- Aby toho nebolo málo, májový spln bude zároveň supermesiacom
- Čaká ťa tak naozaj unikátne nebeské divadlo
V pondelok ráno sa odohrá vesmírne divadlo, ktoré len tak neuvidíš. Mesiac, ktorý sa dostane do splnu, bude prvým tohtoročným supermesiacom. Zároveň bude prebiehať aj čiastočné zatmenie Mesiaca, viditeľné bude aj zo Slovenska. Mesiacu tak môže dodať ružový až červený nádych.
Na pozorovanie „super kvetinového krvavého mesiaca“ si ale budeš musieť privstať, odohrá sa pomerne skoro ráno.
Na Slovensku ho uvidíme pomerne krátko
Najskôr nastane čiastočné zatmenie Mesiaca, ktoré bude u nás možné pozorovať v pondelok 16. mája o 4:28 h. Z vesmírneho divadla sa podľa portálu iMeteo.sk nebudeme môcť dlho tešiť, pretože mesiac zapadne o 5:00 h. Tieň Zeme zakryje najviac 41 % mesačného kotúča.
Zatmenie Mesiaca nastane, keď sa Slnko, Zem a Mesiac správne zoradia, aby Mesiac prešiel do zemského tieňa. Zem je vtedy vtesnaná priamo medzi Mesiac a Slnko.
To sa nestane zakaždým, keď Mesiac absolvuje svoju mesačnú cestu okolo našej planéty, pretože obežná dráha Mesiaca je naklonená. Ale približne trikrát do roka prejde Mesiac aspoň časťou zemského tieňa. Ďalšie zatmenie Mesiaca nás na Slovensku čaká až budúci rok 28. októbra.
Preto si nenechaj ujsť krásny začiatok do nového týždňa. Mesiac sa nadránom bude javiť v splne. Vďaka čiastočnému zatmeniu Mesiaca môže získať nádych ružovej až červenej farby. Podľa CBS News taktiež môže mať nádych oranžovej, žltej až hnedej farby.
„Hoci Zem bráni priamemu svetlu zo Slnka dostať sa na Mesiac, zemská atmosféra rozptyľuje a láme časť svetla na Mesiac. Žiara, ktorú môžeme vidieť, je spôsobená tým, že všetky východy a západy Slnka na Zemi žiaria na Mesiaci súčasne. Farba zatmenia sa mení v závislosti od podmienok východu/západu slnka okolo Zeme,“ vysvetľuje odlišnú farbu web Národného úradu pre vesmír a letectvo (NASA).
Vďaka červenému sfarbeniu sa nazýva aj Červený mesiac. Oveľa viac šťastia budú mať obyvatelia Severnej a Južnej Ameriky, ktorí uvidia plné zatmenie Mesiaca a tiež najdlhšie zatmenie za dekádu. Pozorovať ho budú môcť až hodinu a pol.
Na rozdiel od zatmenia Slnka, ktoré vyžaduje ochranu zraku pri pozorovaní, zatmenie Mesiaca sa dá pozorovať voľným okom. Pre lepší zážitok môžeš použiť ďalekohľad alebo teleskop.
Podľa niektorých je to supermesiac
Oficiálne bude Mesiac v splne v pondelok o 6:14 h. Práve vtedy ale nebude Mesiac v našich končinách viditeľný. V splne sa bude javiť približne tri dni so stredom v čase zatmenia, od soboty večera do utorka rána.
NASA uvádza, že niekoľko publikácií považuje tento spln za supermesiac. Termín „supermesiac“ zaviedol astrológ Richard Nolle v roku 1979 a vzťahuje sa na nov alebo spln, ku ktorému dochádza, keď sa Mesiac nachádza vo vzdialenosti 90 % od perigea, čo je jeho najbližšie priblíženie k Zemi.
Keďže nov nie je pre nás viditeľný, verejnosť sa zameriava hlavne na Mesiace v splne. Mesiac sa vtedy javí väčší a jasnejší.
Určenie toho, čo je supermesiac a čo nie, sa mení s hodnotami, ktoré publikácie určujú. Niektoré publikácie napríklad tento Mesiac nepovažujú za supermesiac a uvádzajú len splny v júni, júli a auguste. Niektoré dokonca len splny v júli a auguste.
Májový mesiac si vyslúžil prezývku Kvetinový mesiac. Podľa Farmárskeho almanachu sa názov odvíja od indiánskych kmeňov na území Spojených štátov, ktoré ho nazvali Kvetný mesiac pre kvety, ktoré sú v tomto ročnom období krásne zakvitnuté. Medzi ďalšie názvy patrí Mesiac sadenia kukurice a Mesiac mlieka.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: iMeteo.sk, CBS News, NASA