Zákaz dúh a piva: Majstrovstvá v Katare čelia hneď po ich štarte kontroverziám

  • Majstrovstvá sveta v Katare sú plné kontroverzií
  • Krajina zakazuje homosexualitu a FIFA dúhové pásky
  • Hovorí sa aj o podplatených falošných fanúšikoch
Katar organizuje majstrovstvá sveta, katarské vlajky a kontroverzie, bizarnosti
Prebiehajúce futbalové majstrovstvá sveta v Katare TASR/AP, Darko Bandic, Moises Castillo
  • Majstrovstvá sveta v Katare sú plné kontroverzií
  • Krajina zakazuje homosexualitu a FIFA dúhové pásky
  • Hovorí sa aj o podplatených falošných fanúšikoch

Vitajte na oslave futbalu, pretože futbal spája svet. Tieto slová vyslovil v nedeľu (20. 11.) prezident Medzinárodnej futbalovej federácie FIFA Gianni Infantino počas otvorenia kontroverznejších majstrovstiev sveta. Tie sa odohrávajú v Katare, krajine bez futbalových príbehov. Ide o menší, púštny, no nesmierne bohatý ropný štát v juhozápadnej Ázii.

Šampionát hneď od jeho prvého dňa sprevádzajú pravidlá a zákazy neznáme pre západný svet, z ktorého, koniec-koncov, pochádza väčšina tímov, a teda aj fanúšikov.

Začnime s problémami pre LGBTI+ komunitu. Ako sme ťa informovali, v Katare, moslimskom štáte, je homosexualita zakázaná. Navyše, krajina používa istý výklad islamského práva šaría, ktoré svet pozná napríklad vďaka tvrdým pravidlám a ideológii Talibanu v Afganistane. 

V Katare môžeš byť na základe tohto práva stíhaný za homosexuálne aktivity. A ako uvádza portál Human Dignity Trust, LGBTI+ komunite tu môže byť udelený aj trest smrti. Avšak o presadzovaní tejto formy rozsudku existujú v posledných rokoch len zriedkavé a obmedzené dôkazy.

Zákaz dúhových kapitánskych pások

„Musia rešpektovať naše pravidlá. Homosexualita je zakázaná. Ja sám nie som prísny moslim, ale prečo je zakázaná? Pretože to je poškodenie mysle,“ uviedol pred začiatkom majstrovstiev sveta katarský ambasádor celého šampionátu Khalid Salman.

V reakcii na to viacerí kapitáni národných tímov oznámili, že sú rozhodnutí prejaviť komunite LGBTI+ podporu. Plánovali nasadiť si kapitánske pásky v dúhových farbách. Avšak v deň začiatku majstrovstiev zasiahla samotná FIFA a uvalila pravidlá, ktoré dúhové doplnky hráčom úplne zakázali.

Podľa portálu Sport7 si predstavitelia FIFA myslia, že nosenie „ONE LOVE“ doplnkov by v Katare mohlo spôsobiť zbytočné a neželané napätie.

Napätie však vzniklo tak či tak a podľa slov viacerých futbalistov hrozilo, že bude pokračovať aj v ďalších dňoch šampionátu. Ako v reakcii na zákaz uviedol dánsky reprezentant Christian Eriksen, jeho tím chcel podporovať komunitu LGBTI+ bez ohľadu na akýkoľvek možný trest.

„My ako krajina to nosíme, náš kapitán bude mať na rukáve ‚OneLove‘,“ povedal.

Podľa najnovších informácií sa však všetky krajiny zhodli na tom, že dúhové doplnky si počas tohto šampionátu neoblečú, informuje The Guardian.

Falošní fanúšikovia

Kontroverzie ohľadom celkovej organizácie šampionátu v Katare spôsobili, že potenciálni návštevníci majstrovstiev si svoj výlet do juhozápadnej Ázie radšej poriadne premysleli. Začali sa tak šíriť chýry o „falošných fanúšikoch“, ktoré časom skutočne nabrali na sile.

Ako uvádza The Sporting News, aby organizátori pomohli s propagáciou turnaju, ktorý od roku 2006 do roku 2018 zakaždým navštívili viac ako 3 milióny nadšencov, vytvorili sieť fanúšikov. Viacerým expertom sa to nepozdávalo a legende futbalového sveta Davidovi Beckhamovi sa dokonca podarilo stretnúť so šiestimi členmi tejto siete. 

Údajne katarské úrady preplácali letenky, ubytovanie aj vstupenky na zápasy viacerým anglickým a welšským fanúšikom. Organizátori všetko popreli a tvrdili, že všetci fanúšikovia na majstrovstvá cestujú z vlastnej vôle. Keď však sociálne siete zaplavili videá ľudí vítajúcich prichádzajúce národné tímy, vo farbách európskych a juhoamerických reprezentácií z veľkej časti jasali indickí expati.

Viacerí sa vysokú prítomnosť Indov v dresoch Argentíny, Brazílie, Anglicka a tak ďalej pokúsili vysvetliť tým, že ide o ľudí z indického štátu Kérala, kde prevláda obrovská láska k futbalu. Keďže India sa na majstrovstvá nedostala, rozhodli sa podporiť iné krajiny.

Katar obvinenia o prítomnosti falošných fanúšikov rázne popiera. „Dôrazne odmietame tieto tvrdenia, ktoré sú sklamaním, a zároveň nás neprekvapujú. Katar a zvyšok sveta tvoria rôznorodí futbaloví fanúšikovia, z ktorých mnohí zdieľajú emocionálne spojenie s viacerými národmi,“ píše sa v stanovisku.

K situácii sa vyjadril aj prezident FIFA Infantino, podľa ktorého sú tieto obvinenia rasistické.

Katastrofálne ubytovanie a zákaz piva

Nech už organizátori zháňali fanúšikov prostredníctvom prehovárania a darov, alebo nie, faktom ostáva, že tohtoročná návštevnosť je oproti minulým ročníkom podstatne nižšia. Ako uvádza AlJazeera, očakáva sa, že kvôli majstrovstvám sveta Katar navštívi približne 1,2 milióna ľudí. Treba však podotknúť, že samotná populáciu Kataru sa pohybuje tesne pod troma miliónmi.

Krajina teda nebola aj napriek menej než polovičnej návštevnosti oproti poslednému turnaju pripravená na také množstvo návštevníkov. To sa vraj poriadne odrazilo na kvalite ubytovania. Zatiaľ čo v reklamách sa fanúšikovia tešili na luxus, po príchode zažili sklamanie spôsobené nedostatkom hotelových priestorov v blízkosti štadiónov. Kvalita ubytovania má od tej inzerovanej poriadne ďaleko, čo môžeš posúdiť aj na základe nižšie uvedeného videa.

Katar ako moslimský štát taktiež zakazuje konzumáciu alkoholu. Z toho dôvodu FIFA tesne pred začiatkom turnaju oznámila, že na štadiónoch sa nebude dať kúpiť pivo. Spoločnosť Budwaiser je pritom jedným z oficiálnych sponzorov majstrovstiev sveta. Viac sa o tom dočítaš v tomto článku.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Human Dignity Trust, sky.news.com.au, Sport7, The Sporting News, Statista, Twitter/Matt Lawton, Twitter/Sky News, Twitter/World Cup Updates, The Guardian

Najnovšie videá

Trendové videá