Zákaz mobilov na školách spôsobí detskú revolúciu, tvrdí Fico. „Minister ide s hlavou na gilotínu“

  • Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) trvá na zákaze mobilov v školách
  • Fico hovorí o „detskej revolúcii“
fico, drucker, zákaz mobilov
Ilustračná fotografia TASR/Martin Baumann, Canva/ airunique
  • Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) trvá na zákaze mobilov v školách
  • Fico hovorí o „detskej revolúcii“

V utorok (20. 8.) navštívil premiér Robert Fico (Smer-SD) v rámci svojich kontrolných dní aj ministerstvo školstva. Na tlačovej konferencii zhodnotil kroky ministra Tomáša Druckera (Hlas-SD). V stredu bude zmeny v školstve schvaľovať vláda.

„Minister ide s hlavou na gilotínu,“ vyjadril sa Fico v súvislosti s avizovanou zmenou na základných školách. Ako sme ťa už informovali, Drucker chce na školách zakázať používanie mobilných telefónov. Ku konečnému zákazu má dôjsť od 1. januára budúceho roka. Zákazom sa majú odstrániť zo škôl digitálne technológie a ich využívanie má byť premyslené.

Detská revolúcia

Fico sa na spoločnej tlačovej konferencii s Druckerom vyjadril, že toto opatrenie zapríčiní vznik „detskej revolúcie“. Deti však nemajú prečo podľa Fica používať pri vzdelávaní mobilné telefóny.

Navrhovaný zákaz je inšpirovaný britskými odporúčaniami a bude zahŕňať viaceré pravidlá. Podľa informácií z konca mája má pre 1. až 3. ročník základnej školy platiť úplný zákaz používania mobilných telefónov počas vyučovania, prestávok a v priestore školy. Od 4. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak si používanie mobilného telefónu vyžaduje štátny vzdelávací program.

Od 6. ročníka bude mať zákaz výnimku v prípade, ak to vyžaduje štátny vzdelávací program alebo o výnimke rozhodne učiteľ pre potreby vzdelávania. Drucker má bližšie detaily predstaviť v stredu (21. 8.).

Drucker v minulosti uviedol, že v máji zriadili pracovnú skupinu. Tá mala reagovať na alarmujúce informácie z dát z mnohých štátov a krajín o nepriaznivom vplyve mobilných telefónov.

„Podľa výskumov OECD deti v neregulovanom prostredí používania mobilných telefónov majú preukázateľne horšie sústredenie na vyučovaní. V konečnom dôsledku aj výsledky vo vzdelávaní. Deti navyše trpia nervozitou, čo zhoršuje aj ich schopnosť učiť sa,“ uviedol Drucker.

Obmedzenie je podľa SKU potrebné zvážiť

Soňa Puterková zo Slovenskej komory učiteľov (SKU) sa v minulosti pre TASR vyjadrila, že obmedzenie mobilných telefónov je potrebné ešte zvážiť. U starších žiakov môžu byť totiž prostriedkom výuky či zdrojom informácií. 

Viaceré školy totiž nemajú techniku, ktorá by ich nahradila. Puterková však vníma pozitívne to, že rezort školstva sa otázkou zákazu a obmedzenia mobilných telefónov zaoberá.

„Úplný zákaz aj cez prestávky by som považovala za opodstatnený najmä v prípade mladších žiakov na základných školách (ZŠ). V prípade starších žiakov by malo byť obmedzenie používania predmetom diskusie, pretože môže byť aj prostriedkom výuky či zdrojom informácií,“ poznamenala.

Mnohé školy totiž podľa Puterkovej stále nedisponujú potrebnou technikou ani dostatočným pripojením. V tomto prípade by preto uprednostnila nastavenie pravidiel konkrétnou školou.

Rovnako aj prezidentka Združenia základných škôl Slovenska (ZZSŠ) Eva Horníková zdôraznila potrebu vedieť, aké informačno-komunikačné technológie budú školám poskytnuté, ak sa úplne mobilné telefóny zakážu. „Mobilné zariadenia, či už je to mobil, tablet alebo iné, sú bežnou súčasťou života žiakov, a teda aj nástrojom na vzdelávanie,“ upozornila.

V súčasnosti je v kompetencii škôl nastaviť si zákaz alebo možnosť používania mobilných telefónov. 

 

Zdroje: TK Roberta Fica a Tomáša Druckera, archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá