Zákaz plastov v EÚ je pre svet naozaj veľká vec. Toto všetko zmizne z nášho života

  • Doba plastová sa blíži ku koncu
  • Tieto plastové veci do roku 2021 zmiznú z našich životov
  • Špaky sú tiež na čiernom zozname, čo budú robiť fajčiari?
woman-1669024_1920_0
pixabay.com
  • Doba plastová sa blíži ku koncu
  • Tieto plastové veci do roku 2021 zmiznú z našich životov
  • Špaky sú tiež na čiernom zozname, čo budú robiť fajčiari?

Európsky parlament (EP) v stredu podporil prvú európsku stratégiu boja proti plastovému odpadu. Schválená smernica sa týka desiatich skupín plastových jednorázových výrobkov a rybárskeho vybavenia, ktoré podľa Európskej komisie tvoria väčšinu odpadkov nájdených na európskych plážach.

Výskum uskutočnený Európskou komisiou zistil, že plasty tvoria viac ako 80% odpadkov na európskych plážach. Z toho až okolo 70% tvorí práve rybárske vybavenie a desať druhov výrobkov vyčlenených v novej smernici. Opatrenia sa nebudú týkať len environmentálnej stránky, ale aj tej ekonomickej. Odpad v moriach a na plážach stojí EÚ ročne miliardy eur, do roku 2030 sa vyšplhajú na sumu 22 miliárd eur. Zákaz jednorázových plastov má natvrdo platiť od roku 2021.

Medzi plastové predmety na čiernom zozname patria: taniere, príbory, slamky, paličky na balóny, tyčinky do ucha, obaly či nádoby pre rýchle občerstvenie vyrobené z polystyrénu, plastové obaly všeobecne, rybárske vybavenie, plastové tašky, atď. 

EK zdôrazňuje, že spomínané predmety by sa ani nemali dostávať na trh. Súčasťou ambicióznych opatrení je teda taktiež stopnúť ich výrobu. Plastové fľaše sa budú musieť zbierať oddelene a do roku 2025 musí byť recyklovaných 90%.

Čo bude s cigaretami?

Odpad z tabakových výrobkov je po plastoch druhým najviac znečisťujúcim jednorazovým produktom. Ide najmä o cigaretové filtre, ktoré obsahujú plasty. Do roku 2025 sa má objem tohto odpadu znížiť o 50 percent a do roku 2030 až o 80 percent. Jeden cigaretový ohorok môže znečistiť až 500-1000 litrov vody a ohorok pohodený v prírode sa rozpadá dvanásť rokov, píše sa v správe EP.

Tabakové spoločnosti budú mať povinnosť pokrývať náklady na zber špakov či krabičiek, vrátane dopravy, spracovania a zberu odpadu.

Do roku 2025 je plán taktiež znížiť najmenej o 25 % spotrebu niekoľkých ďalších tovarov, pre ktoré zatiaľ neexistuje alternatíva (napr. jednorazové škatule na hamburgery, nádoby na ovocie, zeleninu, dezerty či zmrzlinu).

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá