Zákaz smiechu aj alkoholu počas 11 dní smútku za Kim Čong-ila. Za porušenie majú hroziť prísne tresty
- Severná Kórea si v týchto dňoch pripomína výročie úmrtia bývalého lídra krajiny Kim Čong-ila
- Obyvatelia krajiny majú mať počas obdobia smútku zakázané smiať sa, venovať sa voľnočasovým aktivitám či požívať alkohol
- Za porušenie nariadenia sa s previnilcami má zachádzať ako s ideologickými zločincami
- Kim Čong-il budoval jadrový arzenál, zatiaľ čo ľudia hladovali
- Severná Kórea si v týchto dňoch pripomína výročie úmrtia bývalého lídra krajiny Kim Čong-ila
- Obyvatelia krajiny majú mať počas obdobia smútku zakázané smiať sa, venovať sa voľnočasovým aktivitám či požívať alkohol
- Za porušenie nariadenia sa s previnilcami má zachádzať ako s ideologickými zločincami
- Kim Čong-il budoval jadrový arzenál, zatiaľ čo ľudia hladovali
Severná Kórea si v týchto dňoch pripomína výročie úmrtie bývalého lídra krajiny Kim Čong-ila. Otec súčasného vodcu Kim Čong-una umrel 17. decembra 2011.
So zatknutými mali zachádzať ako s ideologickými zločincami
Podľa TASR režim žiada od obyvateľov viac oddanosti voči jeho synovi a nástupcovi Kim Čong-unovi. Radio Free Asia (RDA) informuje, že komunistický režim si úmrtie pripomína zvláštnym spôsobom.
„Počas obdobia smútku nesmieme piť alkohol, smiať sa a venovať sa voľnočasovým aktivitám,“ povedal pre RFA obyvateľ severovýchodného pohraničného mesta Sinuiju. Obyvateľ tvrdí, že v deň úmrtia je zakázané aj nakupovať v supermarketoch.
„V minulosti veľa ľudí, ktorých prichytili pri pití alebo intoxikácii počas obdobia smútku, zatkli a zaobchádzali s nimi ako s ideologickými zločincami. Zobrali ich a už ich nikdy nevideli,“ uviedol zdroj.
„Aj keď vám počas smútku umrie člen rodiny, nesmiete nahlas plakať a telo odnesú až po skončení smútku. Ľudia nemôžu oslavovať ani svoje vlastné narodeniny, ak spadajú do obdobia smútku,“ dodal zdroj.
Poriadok majú zabezpečovať policajti, ktorí majú tvrdo zasahovať proti každému, kto sa previní proti kolektívnemu smútku. „Pre políciu je to mesačná špeciálna povinnosť. Počul som, že policajti nemôžu vôbec spať,“ povedal ďalší zdroj.
Nakoľko sú ale tieto tvrdenia dôveryhodné, sa nedá overiť. RFA v minulosti získalo prestížne ocenenia, jeho povesť však v poslednej dobe pošramotilo tvrdenie, že pašerák, ktorý mal prepašovať seriál Squid Games, mal byť odsúdení na trest smrti.
Tvrdenie spochybnili odborníci z média NK News, ktoré sa tiež venuje KĽDR. Tí tvrdili, že je takmer nemožné, aby pašerák prepašoval seriál z Číny do KĽDR, pretože pre pandémiu koronavírusu platia ešte prísnejšie podmienky na hraniciach ako predtým.
Smútok tradične trvá desať dní
Oficiálne si KĽDR pripomenula úmrtie v piatok napoludnie, keď sa na tri minúty rozozvučali sirény. Obyvatelia krajiny zmĺkli a sklonili hlavy na prejav úcty Kim Čong-ilovi. Štátne vlajky boli stiahnuté na pol žrde a zástupy ľudí prinášali kvety k sochách Kim Čong-ila a jeho otca Kim Ir-sena v hlavnom meste Pchjongjang, uvádza TASR.
RFA tvrdí, že smútok má trvať až 11 dní. Pôvodne trvá smútok 10 dní, keďže však ide o 10. výročie smútok sa mal natiahnuť o jeden deň. Smútok tiež Kórejci dodržiavajú pri spomienke na úmrtie Kim Ir-sena, ten má však trvať týždeň.
„Len dúfam, že obdobie smútku za Kim Čong-Ila sa skráti na jeden týždeň, rovnako ako obdobie smútku za Kim Ir-Sena,“ uviedol druhý zdroj RFA „Obyvatelia sa sťažujú, že živí sú nútení oplakávať týchto dvoch mŕtvych ľudí na smrť.“
K spomienke nemá chýbať tradičná propaganda KĽDR, ktorá má oslovovať Čong-ila, ako sú koncerty, výstavy či prednášky.
Kim Čong-il budoval jadrový arzenál, zatiaľ čo ľudia hladovali
Kim Čong-il sa narodil v roku 1941 a v roku 1994 prevzal moc po svojom otcovi a zakladateľovi KĽDR Kim Ir-senovi. Jeho vláda patrila k najtemnejším obdobiam krajiny. Kvôli hladomoru v rokoch 1994 – 1998 zomreli milióny obyvateľov krajiny. Vodca sa tiež zapísal do histórie snahou o budovanie jadrového arzenálu.
Po Kim Čong-ilovej smrti sa novým lídrom stal jeho syn Kim Čong-un. Ten v januári tohto roka dostal nový stranícky titul – generálny tajomník Kórejskej strany práce – a zaujal tak post, ktorý v minulosti zastával jeho otec, uvádza TASR.
Severokórejské štátne média tento rok neinformovali o žiadnych verejných aktivitách Kim Čong-una, ktorý každoročne na výročie smrti svojho otca navštevoval mauzóleum. Pri príležitosti prvého a piateho výročia smrti zvolal celonárodné zhromaždenia.
KĽDR neprejavuje žiadne známky politickej nestability aj napriek drakonickým opatreniam proti šíreniu koronavírusu, ktoré oslabili hospodárstvo krajiny, konštatuje agentúra AP. Diplomatické vzťahy medzi Severnou Kóreou a USA dlhodobo stagnujú a KĽDR zaznamenala aj pokles v objeme obchodu s Čínou, svojím najväčším obchodným partnerom.
Juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie uvádza, že KĽDR počas desaťročnej vlády Kim Čong-una uskutočnila 62 sérií testov balistických rakiet, ktoré sú v rozpore s viacerými rezolúciami Bezpečnostnej rady OSN. Počas 17-ročnej vlády Kim Čong-ila krajina vykonala 22 takýchto testov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: TASR, Radio Free Asia, AP