Vysoké pokuty a 15-ročné väzenské tresty. „Neposlušné“ iránske ženy bude vyšetrovať špeciálna jednotka
- Iránske ženy vzdorujú novému zákonu o hijábe a tvrdým represáliám
- Ich protesty sa stávajú silným symbolom odporu voči vláde
- Iránske ženy vzdorujú novému zákonu o hijábe a tvrdým represáliám
- Ich protesty sa stávajú silným symbolom odporu voči vláde
Schválenie nového zákona o hijábe v Iráne vyvolalo vlnu kritiky a nespokojnosti. Schválili ho koncom novembra a tento týždeň začal platiť. Nový 74-článkový zákon zavádza extrémne prísne tresty pre ženy, ktoré odmietnu nosiť povinný hijáb.
Za jeho porušenie môžu iránske ženy podľa The Guradian dostať cestovné zákazy, vysoké pokuty či v extrémnych prípadoch dokonca až 15-ročné väzenské tresty.
Zákon dokonca požaduje, aby občania nahlasovali „priestupky“ na polícii a ukladajú pokuty občanom, ktorí spoluprácu odmietnu. Morálna polícia, ktorá bola po protestoch v roku 2022 dočasne zrušená, je teda opäť na scéne. Dokonca vznikla špeciálna jednotka s ironickým názvom „Ambasádori láskavosti“. Jej hlavným cieľom je dohliadať na dodržiavanie zákona.
Reakcia spoločnosti: Odpor na vzostupe
Napriek tvrdým opatreniam rastie počet žien, ktoré nosenie hijábu odmietajú. Od smrti 22-ročnej Mahsy Aminiovej v roku 2022, ktorá bola zadržaná za porušenie pravidiel obliekania, sa ženy a dievčatá neboja vzdorovať.
Protesty proti jej záhadnej smrti na policajnej stanici, pri ktorých sa verejne spaľovali šatky, sa stali symbolom slobody a odporu voči represiám režimu. Ženy sa rozhodli neakceptovať útlak a namiesto toho sa postavili za svoje právo na slobodu výberu.
Nasrin Sotoudehová, prominentná advokátka a aktivistka, označila zákon za „akt pomsty“ voči ženám. „Tento zákon nechráni občanov, ale oberá ženy o ich bezpečnosť na uliciach,“ vyhlásila. Ďalší kritici upozorňujú, že tvrdé opatrenia iba prehlbujú nenávisť mladých k náboženským hodnotám, ktoré sa režim snaží presadzovať.
Verejný tlak a medzinárodná kritika
Zákon vyvolal aj ostrú medzinárodnú kritiku. Prípady, ako je zadržiavanie žien pomocou kamier na rozpoznávanie tvárí alebo ich pokutovanie na základe fotografií, vyvolávajú zdesenie. Amnesty International upozornila na zneužívanie technológií na represie voči občanom.
Posledný incident sa odohral minulý mesiac, keď polícia zadržala študentku, ktorá sa rozhodla protestovať proti správaniu k ženám a povinnému noseniu hijábu. Organizácia požiadala iránske úrady o okamžité a bezpodmienečné prepustenie tejto ženy.
Študentka, ktorá sa predtým dostala do konfliktu s členmi paramilitárnej skupiny Basij, si odstránila na protest proti obťažovaniu oblečenie priamo na prestížnej teheránskej univerzite Islamic Azad. Následne bola podľa informácií The Guardian zadržaná a brutálne zaobchádzanie s ňou vyvolalo ďalšie odsúdenie medzinárodného spoločenstva.
Budúcnosť odporu: Dôvod na nádej?
Zákon rozdelil nielen spoločnosť, ale podľa New York Times aj politické kruhy. Masoud Pezeshkian, nový iránsky prezident, ktorý kandidoval ako reformný kandidát bol ešte v kampani k tejto téme pomerne priamy: „Žiadne zatýkanie, konfrontácie ani hanebné správanie tento problém nevyriešia.“
Mnohí Iránci však neveria, že nový prezident dokáže právo zmierniť. Ženy v Iráne jasne hovoria, že zmenu nepotrebujú od politikov. „My ženy nečakáme na povolenie odstrániť si hijáb. Mnohé z nás ho už teraz nenosia,“ vyhlásila 41-ročná módna blogerka Fahimeh.
Odvaha žien v Iráne neustáva a ich boj za slobodu obliekania sa stal symbolom vzdoru voči režimu. Zákon o hijábe tak namiesto upevnenia kontroly len opätovne rozdúchal plameň odporu, ktorý sa režimu nepodarí tak ľahko uhasiť.
V situácii, kde vláda a jej represívne sily používajú všetky prostriedky na potlačenie odporu, je evidentné, že iránske ženy už nemajú strach. Každým ďalším činom, ako je verejný protest jednej z nich, odhodlanie žien stúpa. Tento pohyb sa zdá byť stále silnejší a ťažšie zastaviteľný.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, The Guardian, Radio Free Europe, New York Times