Zákernou chorobou trpí každý desiaty Slovák: Toto je 7 najčastejších chýb, ktoré robí každý (ZOZNAM)
- Vedci zostavili zoznam 7 vecí, ktoré zabíjajú ľadviny
- Tieto najčastejšie chyby robí takmer každý

- Vedci zostavili zoznam 7 vecí, ktoré zabíjajú ľadviny
- Tieto najčastejšie chyby robí takmer každý
To, že sú obličky nesmierne podstatný orgán, ti nemusíme vysvetľovať. Filtrujú krv a odstraňujú z nej škodlivé látky. Pomáhajú regulovať krvný tlak, tvorbu červených krviniek a rovnováhu vápnika v tele. Sú rovnako dôležité ako mozog či srdce.
Problém prichádza vtedy, keď sú poškodené. Ide o reťazovú reakciu celého organizmu, pretože ak má človek poškodené obličky, nie je to len o jednom orgáne. V tele sa začnú hromadiť toxíny a zadržiavať tekutiny, pretože obličky nestíhajú filtrovať „odpad“.
Ochorenie obličiek postihuje najčastejšie tieto skupiny
Nefrológ Martin Demeš pre STVR uviedol, že ochorením obličiek trpí každý desiaty Slovák – bez ohľadu na to, či o tom vie alebo nie. Podľa portálu NephroCare sa ochorenia obličiek môžu obávať najmä cukrovkári, ľudia s vysokým krvným tlakom, obézni ľudia, fajčiari alebo starší jedinci.
Takisto by si mal byť v pozore, ak sa ochorenie obličiek vyskytuje v tvojej rodine. Kľúčovým faktorom je včasná diagnóza. Ak máš podozrenie, že tvoje obličky nepracujú správne, určite zváž návštevu lekára.
Niekedy to však nie je také „jednoduché“ a nemusíš byť ani starší človek, ani cukrovkár, ani nič z vyššie vymenovaného, aby sa choroba obličiek vyskytla aj u teba. Vedci zostavili zoznam 7 najčastejších chýb, ktorými ľudia ubližujú zdraviu svojich obličiek. Upozornil na to portál Science Alert.
Užívanie liekov proti bolesti
Vo svete je bežné, že ak človeka niečo bolí, dá si tabletku od bolesti, aby ho to prešlo. Vedci však upozorňujú, že bežne dostupné protizápalové lieky, ktoré zoženieš v každej lekárni, môžu poškodiť obličky, najmä ich kanáliky, ktoré vracajú prefiltrované živiny a tekutiny späť do krvi.
Samozrejme, ak nie je iné východisko, môžu si tieto lieky dať aj ľudia, ktorí majú chronické ochorenie obličiek, no len pod jednou podmienkou. Musí o tom vedieť ich lekár, ktorý sleduje zdravie ich obličiek. Je to potrebné pre zníženie rizika vedľajších účinkov.
Ďalšou chybou, ktorú robí veľa ľudí všeobecne, je, že podceňujú príjem vody. Nedostatočný príjem vody nespôsobuje len chronické ochorenie obličiek, ale aj množstvo iných zdravotných problémov, napríklad migrény a podobne. Piť väčšie množstvo vody by si mal hlavne v lete, keď je vonku horúce počasie. Pre bežnú populáciu sa odporúča vypiť 1,5 až 2 litre vody denne.
Spoločenská zábava
U Slovákov je pomerne bežné, že ak sa idú niekam zabaviť, je tam prítomný aj alkohol či cigarety. Spoločenská zábava však neprospieva tvojim obličkám. Alkohol môže telo dehydrovať alebo zvýšiť tvoj krvný tlak, čo poškodzuje obličky. Takisto, ak prijmeš veľa alkoholu alebo si ho dávaš príliš často, môžeš napredovať k ochoreniu pečene, čo vo výsledku zaťažuje obličky, pretože musia viac pracovať.
Výnimku nedostali ani cigarety. Fajčiari vedia, že cigarety môžu spôsobiť vznik rakoviny a srdcových ochorení. No takisto vplývajú aj na zdravie obličiek. Neexistuje bezpečná úroveň fajčenia, rovnaké výsledky môže mať človek, ktorý vyfajčí jednu cigaretu denne, a človek, ktorý vyfajčí jednu krabičku denne.
Životný štýl
Ďalším z faktorov, ktoré poškodzujú obličky, je obezita. Tá môže priamo poškodzovať obličky tým, že narúša chemické procesy v tukovom tkanive. Zmena životného štýlu – pohyb, zdravá strava – môže viesť k schudnutiu a následne k lepšiemu zdraviu obličiek. Podľa niektorých výskumov môže fyzická aktivita znížiť riziko ochorenia obličiek, najmä vtedy, ak cvičíš alebo sa hýbeš aspoň 30 minút denne, päťkrát do týždňa.
Polotovary nie sú tiež vhodnou cestou, ak sa zaujímaš o zdravie svojich obličiek. Potraviny, ktoré obsahujú zložky ako tuky, cukry, umelé farbivá, rôzne arómy, konzervanty a podobne, sú v potravinách preto, aby chutili lepšie a vydržali dlhšie, no rozhodne nie preto, aby prospievali tvojmu zdraviu.
Nedávna americká štúdia odhalila výsledky, podľa ktorých mali tí, čo jedli veľa ultra-spracovaných potravín, o 24 percent vyššie riziko ochorenia obličiek a takmer 5-tisíc z nich si vyvinulo chronické ochorenie tohto orgánu.
Posledným faktorom, ktorý ohrozuje zdravie obličiek, je zlý spánok. O tom si už určite počul veľa. Mal by si spať 6 až 8 hodín pre celkovo lepšiu kvalitu života a svojho zdravia.
Štúdie ukázali, že zlý spánok tiež zvyšuje riziko chronického ochorenia obličiek. No nie je to len o tom, že spíš málo. Problém majú aj ľudia, ktorí spia veľa. Podľa niektorých výskumov mali s obličkami problém aj respondenti, ktorí spali viac ako 10 hodín denne.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: NephroCare, STVR, Science Alert, National Library of Medicine