Spolumajiteľ ESETu vlastní jednu z najkrajších galérií v strednej Európe s nádychom New Yorku
- Peter Paško mal byť stavbárom, no zlákalo ho programovanie
- Časom sa stal spoluzakladateľom spoločnosti ESET, ktorá je teraz svetovým fenoménom
- Dnes už stojí aj za Galériou Nedbalka, ktorá predstavuje klenot slovenského umenia
- Peter Paško mal byť stavbárom, no zlákalo ho programovanie
- Časom sa stal spoluzakladateľom spoločnosti ESET, ktorá je teraz svetovým fenoménom
- Dnes už stojí aj za Galériou Nedbalka, ktorá predstavuje klenot slovenského umenia
Pri prechádzaní Nedbalovou ulicou v Bratislave mnohí z nás ani netušia, aké unikátne priestory sa nachádzajú v jednej z budov. Natrafíš tu na galériu Nedbalka, ktorá si vyslúžila aj prezývku „malý Guggenheim“. Práve na toto múzeum z New Yorku sa podobá najmä svojím kruhovitým členením, ktoré na človeka zapôsobí už na prvý pohľad.
Avšak na to, aby priestory návštevníkom vyrážali dych už pri vstupe, museli prejsť radikálnou rekonštrukciou. Dnes si tu vďaka šikovným architektom na čele s Jarmilou Kusou môžeš pozrieť kompletnú históriu vývoja výtvarného umenia na Slovensku, ktorá u nás nemá obdobu.
Rekonštrukcia priestorov galérie Nedbalka stálo podľa hnonline.sk približne 1,5 milióna eur. Na jej renovácii sa podieľal aj spolumajiteľ ESETu Peter Paško. „Táto galéria je moja súkromná záležitosť. Ale prostriedky na vybudovanie galérie a rekonštrukciu sú z činnosti v ESETe a na tom je krásne to, že 95 % príjmov je zo zahraničia, tak na toto všetko sa nám zložili Číňania, Rusi a Američania, celý svet,“ hovorí Paško pre pluska.sk .
Od programovania až k umeniu
Peter Paško a Miro Trnka ešte v roku 1987 vytvorili prvý antivírus, od ktorého sa dostali až k založeniu dnes už legendárnej spoločnosti ESET.
„S Mirom sme sa stretli ešte za čias Sinclairu. On neskôr dostal od otca PC a vtedy sme sa s ním začali po prvýkrát zoznamovať. S tým ako sa tieto počítače šírili ďalej, tak sa objavili aj prvé vírusy. Začali sme sa ich zbavovať vlastnou silou. Vytvorili sme najprv jednoduchý programík, ktorý liečil jeden – dva vírusy. Potom Miro prišiel s myšlienkou, aby sme vytvorili niečo univerzálne. To bol začiatok antivírusového programu NOD,“ hovorí o svojich začiatkoch Peter Paško pre pluska.sk.
Dnes si ESET vo svojom sektore udržiava vysoké tempo rastu tržieb a ziskov. Podľa portálu Finstat firma zvýšila zisk na 77,7 miliónov eur a tržby jej vzrástli na 537 miliónov eur.
Peter Paško je síce vyštudovaný stavbár, časom sa však vypracoval na programátora a nečakane skončil aj ako vlastník galérie. Samozrejme, na začiatku bol typickým technokratom, ktorý sa zaujímal o nové technológie, pamäte a procesory. No k umeniu sa dostal postupne, a to najmä vďaka fotografii.
Peter sa začal venovať primárne fotografovaniu prírody. S priateľmi vytvorili aj amatérsku partiu fotografov, ktorí cestujú do rôznych destinácii a tam sa snažia zachytiť krásne miesta v najlepšom svetle. Následne začali z fotografií robiť aj výstavy. Keďže im len domáce priestory nestačili, s partnermi sa pustil do budovania umeleckého klenotu s názvom Nedbalka.
Nedbalka sa už od otvorenia teší veľkému záujmu ľudí. Od roku 2012 ju navštívilo viac ako 100-tisíc návštevníkov. Vďaka atmosfére, ktorá tu vládne a dielam, ktoré sa tu dajú vidieť, počet zahraničných návštevníkov stúpol z 10 na 40 %. Za ideu založiť Galériu Nedbalka získal Peter Paško v roku 2016 aj Cenu ministra kultúry Slovenskej republiky. Táto galéria pritom nie je len jednou z mnoha. Svedčí o to aj fakt, že Nedbalka ako prvá na Slovensku predstavila aplikáciu virtuálneho sprievodcu s revolučnou technológiou „image recognition“, takže človek sa tu určite nudiť nebude.
Aj keď Nedbalka nie je, aspoň zatiaľ, o biznise. P. Paško jej prevádzku dotuje každý mesiac čiastkou 10 000 eur. Verí však, že časom sa bude financovať sama – tržbami zo vstupného, sponzorskými príspevkami, firemnými a spoločenskými akciami, vďaka spolupráci s aukčnými domami či službám depozitu.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra