Zakladateľ Ruby on Rails odmieta 80 % softvérových inžinierov
- Dva dôvody. Dva dôvody oddeľujú priemer od elity. Dobrou správou je, že pokiaľ o nich vieš, prejdeš prvou a druhou časťou prijímacieho procesu v Basecamp. Posledná časť je výzvou, avšak drvivá väčšina neprejde hlavne prvými dvoma.
- Dva dôvody. Dva dôvody oddeľujú priemer od elity. Dobrou správou je, že pokiaľ o nich vieš, prejdeš prvou a druhou časťou prijímacieho procesu v Basecamp. Posledná časť je výzvou, avšak drvivá väčšina neprejde hlavne prvými dvoma.
Dôvod č.1 – Životopis a motivačný list – zlyhajú 3/4
Určite si si našiel na internete kopu vzorov, ako majú tieto dva dokumenty vyzerať. A i tak, na 80 % by si zlyhal kvôli tomuto. Väčšina odporúčaní, ako má životopis vyzerať sú hlúposti, najmä rady ako:
- dosiahnuté vzdelanie uviesť ako prvé
- uviesť svoje výsledky zo školy
- uviesť svoje predošlé pracovné skúsenosti v opačnom chronologickom poradí.
Informácia o vzdelaní nie je prínosná pri uchádzaní sa o miesto softvérového inžiniera. To isté platí aj pre uvádzanie zvučných firiem, v ktorých si predtým pracoval.
„Načo mi to bude? Myslím si, že životopisy sú všeobecne celkom zbytočné pokiaľ ide o hľadanie programátorov, keďže nepreukazujú nijaké schopnosti.“ – David Heinemeier Hansson, zakladateľ Ruby on Rails.
Čo sa týka motivačného listu, väčšina ľudí posiela všeobecný vzor, v ktorom nepreukáže žiadny záujem o pracovné miesto. To isté platí aj o životopise. Musí byť na mieru ušitý pre každú spoločnosť!
Pýtaš sa ako to navzájom súvisí? Zisti si viac o spoločnosti, o tom, kto sú a čo robia, a porovnaj si to so svojimi doterajšími skúsenosťami a schopnosťami. Máš zhodu?
Dôvod č.2 – Tvoj kód vyzerá hrozne! – zlyhá ¼
Po zhliadnutí časti práce si môžeš vytvoriť dostatočný názor na daného človeka.
- Ako moc danej osobe závisí na prezentovaní vlastného kódu ?
- Ako moc môže byť daná osoba usilovná, ak má taký nekvalitný kód ?
Veľmi často je kód úboho členený, úboho pomenovaný a úboho čitateľný. Dokonca sú odovzdávané súbory s kompletne zakomentovaným kódom!
„Odošlú mi kus kódu bez toho aby sa doňho vôbec pozreli. Je to ako keby ma pozvú k nim domov bez toho aby si po včerajšej oslave po sebe upratali neporiadok.“
Tvoj kód je čistý, no nie skvelý
„Čo mi chcete povedať tým, že môj kód nie je skvelý?“
Je nemožné vysvetliť túto odpoveď emailom. Predstav si to ako krátku bájku. Nemôžeš ukázať na konkrétny riadok, keď celý tvoj príbeh neznie dobre.
Zlepši svoj kód.
Väčšina chýb sú základné veci, ako:
- metódy, ktoré sú 15 riadkov dlhé a robia 5 rôznych vecí
- kopa globálnych premenných
- úboho pomenované premenné
- úbohé okomentovanie
Cvič, cvič a cvič. Využi všetky zdroje, ktoré máš k dispozícii.
Bonus – open source projekty
Toto nie je nutné, avšak účasť v open source projektoch môže rozhodnúť na plnej čiare. Nielen, že to dáva extra skúsenosť pre zlepšenie tvojho kódu, no zároveň si tým vytváraš vzťahy.
V poslednej časti prijímacieho procesu ti Basecamp priradí miesto v bočnom projekte, čím zistí tvoje schopnosti. Akonáhle prejdeš procesom spolu s ďalšími kandidátmi, je jasné, kto prejde. Počas procesu vidieť, ako ostatní pracujú, premýšľajú a riešia problémy.
Čo si z tohto vezmi
Predtým než odošleš svoj životopis a motivačný list, spýtaj sa samého seba: „Ako tieto informácie súvisia s prácou o ktorú sa uchádzam?“ Než svoj kód ukážeš svojmu zamestnávateľovi, prejdi riadok po riadku – zlepši svoje pomenovania, vymaž súbory so zakomentovaným kódom, ponechaj zmysluplné komentáre no neprežeň to.
Pre zlepšenie tvojho kódu jednoducho programuj viac. Nasleduj štandardy, aj keď ti to kvôli nim môže trvať dlhšie a spomaliť tvoj rozvoj.
Nebuď 80%.
zdroj: medium.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti