Záleží nám viac na šteniatkach ako na ľuďoch?

  • Možno aj ty musíš odvrátiť zrak pri správach o týraní zvierat či detí. Zlosť, smútok a ľútosť sú bežnou reakciou. Ako by si ale reagoval pri pohľade na týraného človeka?
jesse-schoff-56768
unsplash.com
  • Možno aj ty musíš odvrátiť zrak pri správach o týraní zvierat či detí. Zlosť, smútok a ľútosť sú bežnou reakciou. Ako by si ale reagoval pri pohľade na týraného človeka?

Dvaja univerzitní profesori z Bostonu sa najnovšie rozhodli pre experiment, ktorý preskúša ľudskú empatiu.

Vzorke 24 ľudí postupne predkladali vymyslené policajné reporty plné násilia. Niektoré zneli asi takto:

„Policajti dorazili na miesto činu niekoľko minút po útoku. Na mieste sa nachádzala obeť útoku s početnými zraneniami tváre, zlomeninami a v bezvedomí. Páchateľa sa nepodarilo vypátrať.“

zdroj:unsplash.com

 

Každý účastník experiementu dostal niekoľko verzí takejto správy, pričom sa vždy v zásade menila len postava obete. Namiesto dospelého človeka tak mohlo ísť o dieťa alebo dokonca šteniatko.

Z výskumu vyplynulo, že nám je oveľa ľahostajnejšie utrpenie zvierat ako utrpenie dospelých ľudí. Lepšie povedané, úroveň empatie v reakcii na utrpenie dieťaťa a psíka sa nijak zvláštne nelíšili. Avšak, ukázalo sa, že účastníci výskumu boli „značne menej rozrušení“ pri čítaní správ o dospelom človeku.

zdroj:unsplash.com

Vedci sa na tento výsledok pokúšajú nájsť logické vysvetlenie. Jedným z možných je to, že zvieratká a deti vnímame podvedome ako neschopné sa brániť, preto sa nás viac dotkne, ak sú týrané. Ďalšou z možností je to, že psíkov vidíme, okrem bezbrannosti, aj ako skutočných členov našej rodiny, nielen zviera.

Ukázalo sa, že v sebe máme dosť empatie a lásky, keď ide o týranie. Otázkou však ostáva, či by sme podobnú mieru empatie nemali prejavovať aj voči sebe navzájom.

 

Zdroj:Dailymail.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá