Žalostný krok Rusov: Ich tanky dostali prekvapivé „gumené“ vylepšenie, jeho účinnosť je otázna
- Ruské tanky dostali vylepšenie v podobe plastových rohoží
- Chrániť majú posádku pred samovražednými dronmi
- Ruské tanky dostali vylepšenie v podobe plastových rohoží
- Chrániť majú posádku pred samovražednými dronmi
Od začiatku konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou prekvapili vojenských analytikov, ale aj bežných laikov vysoké straty Rusov, čo sa týka tankov. Za dva a pol roka Rusi stratili 3 386 tankov, pričom väčšina z nich je pripisovaná dronom a protitankovým strelám. Samotné drony mohli zničiť až 2/3 zo zničených tankov.
Vynorili sa dokonca diskusie, či nie je toto vozidlo už zastaraným strojom a či jeho úlohe vo vojne definitívne neodzvonilo.
Experti si zatiaľ nemyslia, že „smrť tanku“ už definitívne nastala, a sú presvedčení, že časom inžinieri vyvinú účinné prostriedky, ktoré dokážu ochrániť vozidlo. Problematická je hlavne ochrana proti dronom, a to z dôvodu, že vojna na Ukrajine je prvý veľký konflikt, kde drony zohrávajú takú dôležitú rolu a sú používané aj ako samovražedné drony.
Prvé pokusy, ktoré majú zlepšiť ochranu tankov pred dronmi, už boli zaznamenané prakticky od prvých dní vojny. Sú nimi takzvané „ochranné klietky“, ktoré majú „zjemniť“ výbuch samovražedných dronov na citlivých miestach tanku, ako je veža.
Túto konštrukciu používajú jednak Rusi, jednak Ukrajinci, pretože ide o pomerne lacné a jednoduché riešenie. Nie vždy však dokáže ochrániť tank, o čom svedčia aj zábery zničených tankov. Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že konštrukcia klietok sa časom opotrebúva, a tak stráca svoje ochranné vlastnosti.
Gumené rohože
Podľa Kyiv Post sa ale Rusi rozhodli zamerať na novú taktiku. Zábery ruského propagandistického kanálu TV Zvezda zachytávajú nové tanky T-90, ktoré práve prevážajú od výrobcu Uralvagonzavod. Tanky sú zaujímavé, pretože obsahujú gumené prvky, ktoré sme v minulosti nepozorovali.
Ako vidieť zo záberov, ide o akési zosilnené gumové rohože, ktoré sú nainštalované tak, aby zakrývali medzeru medzi vežou tanku a trupom. Nájsť sa dajú aj nad zadnými lamelami motora. Zrejme ide o najnovší pokus výrobcu zvýšiť ochranu tankov pred samovražednými dronmi.
Inštalovanie gumových rohoží je navyše cenovo dostupné a oveľa ľahšie na prevedenie ako napríklad systémy elektronického boja.
Otázna je však efektivita tohto opatrenia, ktorú preverí až čas. Môže sa ukázať, že viac ako o ochranu tanku išlo o ochranu morálky posádky. Ruskí vojaci sa vďaka gume môžu cítiť viac chránení, a tým sa môže zvýšiť aj ich ochota riskovať stret s dronom.
Gumy môžu mať aj nevýhody, podobne ako pri klietkach riskujú obmedzenú mobilitu veže a zacláňanie výhľadu posádky, čo môže byť tiež fatálne.
Najúčinnejší je elektronický boj
Zatiaľ sa ako najefektívnejší spôsob boja proti dronom javí elektronický boj, ktorý pozostáva napríklad z rádiofrekvenčného rušenia. Vďaka tomu je rušená komunikácia medzi dronom a operátorom, čo môže prinútiť dron pristáť alebo sa vznášať na mieste, dokiaľ sa mu nevybije batéria.
Rusko však nemá dostatok prostriedkov pre elektronický boj, pretože ich výroba je náročná finančne aj technologicky. Rusi by navyše museli systémy elektronického boja montovať nielen na tanky, ale aj na bojové a obrnené vozidlá, ktorých je ešte väčší nedostatok ako tankov. V ideálnom prípade by nimi disponovali aj vojaci pohybujúci sa pešo.
Russia’s New Anti-drone Innovation- Rubber Mats for Tankshttps://t.co/1ibo5GvEV8#tank #T90 #Russiantanks #UkraineRussiaWar #UkraineWar pic.twitter.com/EEAU0AxOJf
— DefenseMirror (@DefenseMirror) September 7, 2024
Navyše drony, ktoré v súčasnosti využívajú Ukrajinci, disponujú umelou inteligenciou, ktorá po prerušení spojenia umožní dronu operovať nezávisle od operátora.
Rusko stráca tanky a iné vozidlá v takom závratnom tempe, až mu hrozí, že v blízkej budúcnosti mu dôjde ofenzívny potenciál. Experti predpokladajú, že ak bude tempo strát zachované, tak Rusku prídu tieto vozidlá o 1 až 3 roky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Oryx, Kyiv Post