Žalostný stav kasární, chýbajúca munícia a vojaci. „Kostra obrany Európy“ je pred kolapsom
- O zlom stave nemeckej spolkovej armády sa hovorí už dlhší čas
- Správa vojenskej komisárky ukazuje, že oprávnene
- Bundeswehr má problém s muníciou, budovami i nedostatkom zamestnancov
- O zlom stave nemeckej spolkovej armády sa hovorí už dlhší čas
- Správa vojenskej komisárky ukazuje, že oprávnene
- Bundeswehr má problém s muníciou, budovami i nedostatkom zamestnancov
Nemecká spolková armáda Bundeswehr je považovaná za jednu z kostier obrany Európy, konkrétne európskych spojencov v Severoatlantickej aliancii (NATO).
V poslednom období sa ale do médií dostávali znepokojivé informácie, napríklad, že armáda má zásoby munície len na tri dni bojov, alebo problémy s bojovým vozidlom pechoty Puma a podľa najnovších informácií aj s vrtuľníkom Eurocopter Tiger, z ktorých väčšina nie je funkčná.
O tom, že je situácia naozaj taká kritická, ako ju opisujú médiá, svedčí aj 170-stranová správa komisárky Evy Höglovej (SPD).
Komisárka uvádza, že nemecká armáda je na tom ešte horšie ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu, aj napriek tomu, že nemecký kancelár Olaf Scholz (SPD) sľuboval „bod zlomu“ a rozsiahle investície. Höglová tvrdí, že Bundeswehr nevidel ani „jedno euro“ zo sľubovaných investícií.
„Začnem témou materiálu a zhrniem to do jednej vety: Bundeswehr má všetkého príliš málo a od 24. februára 2022 má ešte menej. To platí pre tréning, to platí pre cvičenia a to platí aj pre výstroj na zemi,“ uviedla komisárka pred novinármi.
Sklady nemeckej spolkovej armády sa ešte viac vyprázdnili potom, ako množstvo zbraní a munície darovali Ukrajine. Zatiaľ ich ešte nestihli nahradiť, podľa komisárky napríklad na húfnice zatiaľ len prebiehajú obstarávania a budú mať šťastie, ak ich uzavrú do Veľkej noci.
Súčasným tempom by trvalo 50 rokov, kým by zmodernizovali armádu
Höglovú znepokojil aj stav armádnych budov a vybavení. V správe spomína napríklad potápačský bazén, ktorý sa stavia už 13 rokov a zatiaľ nie je funkčný.
Zdesili ju aj kasárne, z ktorých je „príliš veľa v žalostnom stave“.
Höglovú zrejme znepokojila návšteva dvoch delostreleckých kasární v Idar-Oberstein vlani v marci, uvádza Der Spiegel.
„85 percent konštrukcie budovy potrebuje renováciu alebo je úplne preč,“ uvádza sa v správe. „Videli sme netesné okná, poškodenie vodou z prasknutých potrubí a poškodených striech, nepoužiteľné sociálne zariadenia a ubytovanie v neprijateľnom stave. Hygienické a stavebné predpisy môžu viesť k tomu, že kuchyňa bude kedykoľvek zatvorená,“ vysvetľuje komisárka.
Problém nie je len s nedostatkom peňazí, ale hlavne s ich čerpaním a byrokraciou. Ministerstvo obrany nedokázalo ročne minúť ani celú miliardu eur.
„Pri celkovej sume 50 miliárd eur by trvalo približne 50 rokov, kým by sa úplne zmodernizovala len súčasná infraštruktúra Bundeswehru,“ varovala Höglová.
Chýbajú prilby pre pilotov i sprchy pre ženy
Chýbajú aj veci, ktoré sú v iných armádach samozrejmosťou – napríklad prilba pilota. Vojaci z vrtuľníkového krídla 64 jej opísali, že čakajú na prilbu dostupnú na trhu už desať rokov. Na vinne je byrokracia, pretože ministerstvo by muselo certifikovať prilby pre sedem rôznych „typov vrtuľníkov“.
Komisárka navrhuje, aby sa prísne pravidlá zjednodušili a armáda by aspoň dočasne mohla obstarávať rýchlejšie.
Problémom je aj ľudská sila, preto nemecká spolková armáda cielila na ženy. V súčasnosti tvoria ženy len 9,5 %.
Komisárka je skeptická, či sa tento počet dokáže zvýšiť. Dôvodom je chýbajúce zázemie pre ženy, teda sociálne zariadenia záchody či sprchy. Problémom je aj vybavenie – chýbajú im ženské uniformy a balistické vesty sú príliš veľké.
„Pištoľové rukoväte nie sú vhodné pre menšie ruky, strih košieľ a nohavíc stále nezodpovedá tvaru ženského tela, dámske spoločenské obleky pochádzajú zo 70. rokov minulého storočia, plavky sú objemné a v skutočnosti nevyhovujú rôznym požiadavkám na veľkosť a podprsenky a pančuchové nohavice sú nižšej kvality s minimálnou trvanlivosťou,“ píše sa v správe.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Der Spiegel, Bundestag