Zalužnyj odhalil „mozog vojny“. V nemeckom meste funguje tajné veliteľstvo Ukrajiny a NATO

  • Generál Zalužnyj priznal väčší podiel USA na plánovaní vo vojne na Ukrajine
  • Tvrdí, že vo Wiesbadene vznikol hlavný uzol vojenskej spolupráce Západu s Ukrajinou
canva putin zelenskjy (18)
Reprofoto/Facebook Валерій Залужний
  • Generál Zalužnyj priznal väčší podiel USA na plánovaní vo vojne na Ukrajine
  • Tvrdí, že vo Wiesbadene vznikol hlavný uzol vojenskej spolupráce Západu s Ukrajinou

Vo Wiesbadene vzniklo v roku 2022 tajné operačné centrum, ktoré dnes predstavuje jeden z najzásadnejších uzlov medzinárodnej vojenskej spolupráce.

„Je to naša tajná zbraň,“ napísal na sociálnej sieti bývalý vrchný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl a súčasný veľvyslanec Ukrajiny v Spojenom kráľovstve Valerij Zalužnyj.

Podľa neho nejde len o centrum koordinácie dodávok vojenskej techniky, ale o skutočné operačné veliteľstvo, kde sa plánujú útoky, vyhodnocujú spravodajské informácie a formujú strategické priority na základe spolupráce s partnermi z NATO, najmä Spojených štátov a Spojeného kráľovstva, informuje portál Defence News.

Zalužnyj tým potvrdil informácie investigatívnych novinárov z denníka New York Times, ktorí, ako sme ťa informovali, písali o väčšom podiele USA na plánovaní vo vojne na Ukrajine.

Transformácia z logistického bodu na veliteľstvo

V príspevku na sociálnej sieti poodhalil, ako centrum vznikalo. Vzniku centra v nemeckom Wiesbadene podľa jeho slov predchádzal rýchly vývoj situácie po začiatku plnohodnotnej ruskej invázie. Už v apríli 2022 bolo zrejmé, že Ukrajina bude čeliť úplne novým výzvam nielen na fronte, ale aj v tyle. Zatiaľ čo západné štáty začali masívne zvyšovať objem vojenskej pomoci, na ukrajinskej strane vznikla potreba túto pomoc efektívne organizovať.

„Spočiatku sme vytvorili koordinačný bod na základni amerického európskeho velenia v Stuttgarte. Išlo hlavne o logistiku – ako a kam presunúť vybavenie, kto ho potrebuje, čo treba opraviť,“ opisuje Zalužnyj. Čoskoro však vyšlo najavo, že samotná distribúcia nestačí. Zbrane prichádzali zo všetkých smerov, ale často bez väzby na konkrétne operačné plány. Bol to chaos, ktorý mohol oslabiť celé vojnové úsilie.

Ukrajinské velenie si rýchlo uvedomilo, že potrebuje sofistikovanejší prístup a predovšetkým tesnejšiu integráciu so spojencami.

„Táto otázka sa obzvlášť vyostrila v lete 2022, keď naši partneri vyjadrili pochybnosti o vhodnosti niektorých druhov zbraní a munície pre front na Ukrajine,“ napísal a dodal, že práve vtedy vznikla myšlienka vytvoriť na základe logistického štábu operačné veliteľstvo, ktoré by analyzovalo naplánované operácie Ozbrojených síl Ukrajiny a v súlade so štandardmi NATO formulovalo konkrétne potreby.

„Vďaka podpore Spojeného kráľovstva sa túto myšlienku podarilo zrealizovať. A Wiesbaden získal nový impulz.“ 

Mozog vojny

Vo wiesbadenskom ústredí sa stretávajú ukrajinskí dôstojníci s americkými a britskými kolegami, analyzujú satelitné snímky, odpočúvania aj správy z terénu. Cieľom je lokalizovať ruské pozície, naplánovať efektívne útoky a určiť, aké zbrane a technika sú na tieto úlohy potrebné. Údaje potom putujú späť do Kyjeva, ale aj do Washingtonu, Londýna a ďalších metropol, kde sa rozhoduje o ďalšom smerovaní pomoci v boji proti ruskej invázii.

Wiesbaden sa tak stal akýmsi „mozgom vojny“. Neformálnym hlavným stanom aliancie, ktorá sa utvára okolo Ukrajiny. „Je to platforma, ktorá umožňuje partnerom chápať naše skutočné potreby a na ich základe plánovať podporu,“ vysvetľuje Zalužnyj.

Podľa neho sa kľúčovým momentom stalo leto 2022, keď v niektorých západných vládach začali silnieť pochybnosti o efektivite dodávaných zbraní. Práve vtedy bolo nevyhnutné dokázať, že Ukrajinci konajú podľa premyslenej stratégie a ich požiadavky na techniku nie sú náhodné, ale vychádzajú z reálnych operačných potrieb. A práve túto dôveryhodnosť malo wiesbadenské veliteľstvo zabezpečiť.

Tajné víťazstvo, ktoré rozvírilo vody

Jedným z momentov, ktorý odhalil napätie v ukrajinsko-americkej spolupráci, bolo potopenie ruského krížnika Moskva v apríli 2022. Vlajková loď Čiernomorskej flotily bola zasiahnutá dvoma ukrajinskými strelami Neptún, čo predstavovalo výrazný vojenský aj symbolický úspech pre Kyjev.

Podľa denníka The New York Times bola vtedajšia administratíva prezidenta Joea Bidena týmto útokom zaskočená – nielen preto, že o ňom nebola vopred informovaná, ale aj pre obavy z možnej eskalácie. Krížnik Moskva bol silným symbolom ruskej námornej dominancie a jeho strata mohla byť Kremľom vnímaná ako provokácia, ktorá si vyžaduje tvrdú odpoveď, informuje Defence News.

Údajne došlo aj ku krátkej výmene správ medzi americkými a ukrajinskými námornými dôstojníkmi. Po tom, čo Američania zaznamenali potápajúcu sa loď, dostali strohú reakciu z ukrajinskej strany: „Panebože. Vďaka moc. Zbohom.“

Zalužnyj, ktorý v tom čase zastával funkciu hlavného veliteľa Ozbrojených síl Ukrajiny (bol odvolaný vo februári 2024), sa aktívne podieľal na práci tohto veliteľstva. O treniciach medzi ním a jeho nástupcom vo funkcii hlavného veliteľa Alexandrom Syrským informoval najmä NYT. Po odvolaní bol Zalužnyj vyslaný ako veľvyslanec do Spojeného kráľovstva.

Veliteľské centrum vo Wiesbadene dnes funguje ako stabilná štruktúra s rastúcim významom. Okrem riadenia aktuálnych operácií sa tu pripravujú aj simulácie, strategické hry a dlhodobé plány. Zároveň je dôkazom, že západná podpora Ukrajine nevzniká náhodne, ale na základe analýz, rozhodnutí a výmeny informácií.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Facebook/Валерій Залужний, Defence News, Archív Startitup, The New York Times 

Najnovšie videá

Trendové videá