Zamestnanci RTVS organizujú 3-hodinový štrajk: Na vládu majú konkrétne požiadavky

  • Zamestnanci RTVS organizujú v pondelok štrajk
  • Chcú dosiahnuť stiahnutie nového zákona
  • Hovoria o ovplyvňovaní zo strany politikov
štrajk rtvs
Prvý výstražný štrajk zamestnancov a spolupracovníkov RTVS v Bratislave 10. júna 2024. TASR/Jaroslav Novák
  • Zamestnanci RTVS organizujú v pondelok štrajk
  • Chcú dosiahnuť stiahnutie nového zákona
  • Hovoria o ovplyvňovaní zo strany politikov

V pondelok (10. 6.) organizujú zamestnanci RTVS výstražný štrajk, spojený s verejným zhromaždením. Svoju prácu prerušia na tri hodiny, pričom do vysielania RTVS nebudú vstupovať. Pochodovali od budovy Slovenského rozhlasu na Mýtnej 1 v Bratislave k budove Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP.

Zamestnanci a spolupracovníci RTVS chcú využiť podľa ich slov všetky zákonné možnosti na kolektívny odpor voči rušeniu RTVS, keďže o pár dní budú poslanci Národnej rady (NR) SR rokovať o Zákone o STVR už v druhom čítaní, v ktorom by sa definitívne zákon mohol schváliť. Moderátor RVTS Miro Frindt na sociálnu sieť uverejnil kritický text k RTVS.

Prvý výstražný štrajk zamestnancov a spolupracovníkov RTVS v Bratislave 10. júna 2024.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

„Stačí sa pozrieť na súčasnú Radu RTVS, kde spravodajstvu rozumejú dvaja ľudia (M. Gajdošíková, J. Balaščák). Najviac nás ale kritizujú tí, ktorí nevyrobili jediný šot, nepripravili žiadnu televíznu debatu, nemajú šajnu o kritériách objektivity. Opakujú len bludy o vyvažovaní,“ napísal Frindt.

Čo chcú štrajkom dosiahnuť

Pracovníci RTVS píšu, že chcú dosiahnuť stiahnutie nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) alebo jeho prepracovanie, aby bola zabezpečená nezávislosť a sloboda práce zamestnancov, zlepšilo sa financovanie verejnoprávneho média a ukončili sa útoky zo strany politikov na novinárov.

„Zrušenie rešpektovanej značky RTVS navyše prinesie chaos a zbytočné finančné náklady. Pred niekoľkými mesiacmi RTVS prišla takmer zo dňa na deň o tretinu svojho naplánovaného rozpočtu. Nasledovali škrty a zastavenie plánovaného rozvoja,“ uviedli členovia štrajkového výboru.

Pri štrajku pritom budú postupovať podľa Ústavy SR. Ide teda o ústavný štrajk a nie taký, ktorý by organizovali odbory podľa kolektívnej zmluvy. Nemajú tak podľa zákona oznamovaciu povinnosť zamestnanca zamestnávateľovi.

„Za účasť na štrajku nie je podľa zákona možné žiadneho občana trestať ani postihnúť. Doba štrajku sa považuje za neplatené voľno. Pri účasti na štrajku, ktorý je kratší ako jeden pracovný deň, nevznikajú jeho účastníkom žiadne povinnosti smerom k sociálnej a zdravotnej poisťovni,“ upozornili organizátori štrajku.

Čierny deň RTVS

V apríli sa pracovníci verejnoprávnej televízie a rozhlasu obliekli na protest do čierneho. Chceli tým dať najavo, že RTVS je nezávislá inštitúcia a nikto nemá právo tento slobodný charakter pochovať. Vláda totiž schválila 24. 4. zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Najskôr však bol návrh o STaR, ktorý pre viac ako 300 pripomienok rezort kultúry napokon stiahol a prišiel s novým návrhom.

Vypustila sa z neho napríklad možnosť odvolať riaditeľa bez udania dôvodu a preformuloval sa tiež názov verejnoprávnej inštitúcie. Zamestnanci RVTS však nesúhlasili ani s jeho novým znením. „Vedenie RTVS konštatuje, že napriek mnohým výzvam na začatie konštruktívneho dialógu a riešenie situácie sa súčasná vláda rozhodla pre účelovú zmenu vedenú snahou ovládnuť verejnoprávne médium,“ vyjadrili sa vtedy pracovníci RTVS.

Napriek tomu, že nebude môcť byť riaditeľ verejnoprávnej inštitúcie odvolaný bez udania dôvodu, schválením nového návrhu zákona parlamentom, by skončilo terajšie vedenie. Nového riaditeľa by namiesto parlamentu volila takzvaná rada televízie. Problémom však je, že v nej väčšinu bude mať ministerstvo kultúry a parlamentná väčšina.

Etická komisia by mala posudzovať správanie sa zamestnancov a spolupracovníkov televízie a rozhlasu. Manažment RTVS to považuje za účelovú zmenu v rozpore s legislatívou.

Nový zákon má podľa ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nominantka SNS) vytvoriť kvalitné legislatívne prostredie, zabrzdiť zadlžovanie verejnoprávneho vysielania, ako aj zabezpečiť finančnú konsolidáciu média.

„Návrhom sa do vysielania vracia osobitá identita verejnoprávnych médií pri dodržaní plurality, princípov demokracie a slobodnej tvorby,“ uviedla Šimkovičová v závere diskusie v parlamente k zmenám v RTVS.

Zdroje: Facebook podujatie, RTVS, Instagram Miro Frindt

Najnovšie videá

Trendové videá