Zamestnanci známej banky idú do štrajku: Pozor, môže ťa to obmedziť na jej pobočkách
- Štrajk v UniCredit obmedzí jej klientov
- Zamestnanci banky sa však uberajú ku krajnému riešeniu
- Štrajk v UniCredit obmedzí jej klientov
- Zamestnanci banky sa však uberajú ku krajnému riešeniu
Veľká a populárna talianska banka má na Slovensku problém. Jej zamestnanci v našej krajine sa chystajú vstúpiť do protestov. Urobia tak už v utorok 12. decembra, kedy sa chystá veľký štrajk v UniCredit. Informuje Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).
V príspevku na sociálnej sieti píše, že zamestnanci sa tak rozhodli konať v boji za lepšie mzdové a dôstojnejšie pracovné podmienky. KOZ SR označuje štrajk za krajné riešenie, no pracovníkov podporuje.
„Vedenie banky totiž aj na poslednom stretnutí so zástupcami Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní pracovníkov UniCredit Bank Czech Republik and Slovakia zotrvalo v nezáujme viesť normálny sociálny dialóg a v ľahostajnosti voči ochudobňovaniu svojich zamestnancov. Zamestnanci banky sa nechcú zmieriť s tým, že im druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy,“ píše KOZ.
Čo sa vlastne deje?
Ako sa píše na portáli ePráca, ktorý spravuje konfederácia, banke UniCredit síce rastú zisky, no jej zamestnanci majú čoraz nižšie reálne mzdy.
KOZ hovorí, že voči zamestnancom sesterských bánk tejto skupiny, vrátane tých v Chorvátsku či Rumunsku, zamestnávateľ na Slovensku svojich pracovníkov podhodnocuje. To isté podľa portálu platí aj v porovnaní s inými bankami na Slovensku.
Slovenská vetva UniCredit bank však podľa konfederácie odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania. Taktiež sa má vyhýbať férovému sociálnemu dialógu. Zamestnanci spoločnosti sa však s takýmto prístupom nechcú zmieriť.
Požiadavky zamestnancov, návrh banky
Obe strany vyjednávajú už niekoľko mesiacov. Odborári od zamestnávateľa chcú, aby im od januára 2024 navýšil mzdy o tohtoročnú mieru inflácie. Okrem toho si vyžiadali aj dovolenkový príspevok vo výške 60 percent ich základnej mzdy, ktorý by dostali v júli.
Banka však tieto požiadavky nezohľadnila a do sporu vstúpil sprostredkovateľ. Podľa portálu sa zamestnanci rozhodli ustúpiť od svojich požiadaviek a od zamestnávateľa si pýtali navýšenie mzdy o desať percent. Banka to však taktiež odmietla.
Zamestnávateľ údajne prejavil ochotu zvyšovať platy o 7 percent, a to od apríla. V prípade zvyšných 3 percent by sa zameral na tých zamestnancov, ktorí majú na rovnakých pozíciách rozličné mzdy. Na poslednom stretnutí však prejavil ochotu vyplatiť uvedený príspevok vo výške 60 percent z mesačnej mzdy. Dovtedy banka v tomto prípade nechcela prevýšiť 35 percent.
„Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy. Veľmi nemilo nás prekvapila reakcia vedenia banky na naše ústretové návrhy. Preto nám nič iné neostáva, ako vyhlásiť ostrý štrajk,“ citoval portál Janu Százsovú predsedníčku Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v spoločnosti UniCredit.
Podpora a solidarita
Štrajk v UniCredit odborári zo zväzu bánk a poisťovní konfederácia podporuje. „Vyhlásiť a vstúpiť do štrajku určite stálo veľa odvahy,“ napísala KOZ v príspevku a ďalej im vyjadrila aj solidaritu.
„Úspešné kolektívne vyjednávanie totiž nepozná víťaza ani porazeného. Ide o vzájomnú dohodu, výsledkom ktorej by mali byť čo najlepšie pracovné podmienky pre zamestnancov a adekvátna mzda spolu so zachovaním práva na zosúladenie pracovného a súkromného života,“ dodáva konfederácia.
Štrajk v UniCredit svojím podpisom odsúhlasilo viac ako 50 percent zamestnancov banky. Százsová predpokladá, že sa ho zúčastnia všetci jej kolegovia.
„Vôbec nás neteší situácia, do ktorej sme boli dohnaní. Radšej by sme sa počas dňa starali o klientov a po práci o svoje rodiny,“ podotýka J. Szászová.
Štrajk zamestnancov UniCredit môže spôsobiť jej klientom rôzne komplikácie. Hovorkyňa sa preto prostredníctvom KOZ SR za situáciu vopred ospravedlnila.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Facebook/Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky - KOZ SR, ePráca