„Zamestnancom“ na Slovensku hrozí pokuta 331 eur. Ak si nedáš pozor na túto vec, môžeš mať aj problémy so zákonom

  • Letné kontroly inšpektorov práce sa zamerali na nelegálne zamestnávanie
  • Desiatky podnikateľov a „zamestnancov“ porušili viacero predpisov
Žena so znechuteným výrazom hľadí do notebooku.
Ilustračné foto Freepik/@freepik
  • Letné kontroly inšpektorov práce sa zamerali na nelegálne zamestnávanie
  • Desiatky podnikateľov a „zamestnancov“ porušili viacero predpisov

Počas tohtoročného leta sa inšpektori zamerali na rozsiahle kontroly zamestnávateľov, pričom ich počet dosiahol tisíce.

Ako informuje portál Pravda, počas letných mesiacoch roku 2024 vykonali viac ako jedenásť tisíc kontrol. Sústredili sa na všetky kľúčové oblasti, ktoré spadajú pod ich dozor.

„Najviac kontrol, viac ako 4 000, bolo zameraných na oblasť nelegálneho zamestnávania. Orgány inšpekcie práce tiež vykonali viac ako 2 000 kontrol v oblasti pracovnoprávnych vzťahov. Počas tohto obdobia bolo zistené nelegálne zamestnávanie viac ako 400 osôb,“ uviedol hovorca Národného inšpektorátu práce, Ladislav Kerekeš.

Pokuta pre pracovníkov

Zákony jasne definujú, čo sa považuje za nelegálnu prácu. Ak osoba pracuje pre firmu bez platnej zmluvy, ide o porušenie. U cudzincov mimo EÚ a Európskeho hospodárskeho priestoru je práca nelegálna, ak nemajú potrebné povolenia na prácu.

Inšpektori práce môžu pri kontrolách udeliť pokutu až 331 eur. Ak sa nelegálni pracovníci nachádzajú v evidencii nezamestnaných, môžu ich z nej vyradiť. Pre cudzincov je trest ešte prísnejší, často vedie až k okamžitému vyhosteniu z krajiny.

„Inšpektoráty práce tiež počas dvoch vybraných víkendov mesiaca august realizovali mimoriadnu kontrolnú úlohu zameranú na kontrolu dodržiavania zákazu nelegálneho zamestnávania. Táto úloha bola zameraná na odvetvie ubytovacích a stravovacích služieb (HORECA), odvetvie maloobchodu a veľkoobchodu a iné odvetvia podľa uváženia inšpektorátov práce. Počas tejto úlohy bolo skontrolovaných viac ako 1 300 zamestnancov a 500 zamestnáva­teľov, pričom boli identifikované podozrenia na nelegálne zamestnávanie 50 fyzických osôb vykonávajúcich prácu nelegálne u 40 zamestná­vateľov,“ dopĺňa hovorca Národného inšpektorátu práce, Ladislav Kerekeš.

Pokuta pre zamestnávateľov

Zamestnávatelia, ktorí zamestnávajú ľudí bez povolení, čelia vysokým finančným sankciám. Inšpektori práce môžu udeliť pokuty od 2 000 do 200 000 eur. Za nelegálnu prácu dvoch a viacerých osôb súčasne je minimálna pokuta 5 000 eur.

Pri opakovaných priestupkoch hrozí firmám vylúčenie z verejných tendrov, zamietnutie dotácií či odmietnutie financií z fondov EÚ.

Ešte neurčili konečnú sumu pokút za nelegálnu prácu a zamestnávanie. V mnohých prípadoch stále bežia zákonné lehoty alebo sa riešia správne konania.

Práca pre rodinných príslušníkov

Hoci stále nie je určená konečná výška pokút za nelegálne zamestnávanie, je dôležité si uvedomiť, že existujú aj prípady, keď práca bez pracovnej zmluvy nie je považovaná za nelegálnu. Ako sme ťa informovali, rodinní príslušníci totiž nemusia mať vždy podpísanú pracovnú zmluvu, ak pracujú v rodinnom podniku. Portál Podnikajte.sk podrobne vysvetlil, kedy ide o túto výnimku a ako sa pravidlá rozšíria od 1. 1. 2023.

Zákon č. 82/2005 Z. z. upravuje otázky nelegálnej práce tak, aby zabránil zamestnávateľom obchádzať pracovné zmluvy, a tým aj povinnosti, ktoré vyplývajú zo Zákonníka práce, alebo sa vyhnúť plateniu daní a odvodov.

Na životopise si dajte záležať.
zdroj: Pixabay - Na životopise si daj záležať.

 

Nelegálna práca sa definuje ako závislá práca vykonávaná fyzickou osobou pre podnikateľa bez pracovnoprávneho vzťahu, alebo práca vykonávaná štátnym príslušníkom tretej krajiny, ktorý nie je zamestnaný v súlade so zákonom o službách zamestnanosti.

„Nelegálne zamestnávanie/nelegálnu prácu upravuje prioritne zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (,Zákon o nelegálnej práci‘),“ vysvetľuje advokát Dušan Misároš. 

„Výnimka z nelegálnej práce/nelegálneho zamestnávania, t. j. práce bez nutnosti uzatvorenia pracovného pomeru, existuje v prípade zamestnávania rodinných príslušníkov, a to ak pracujú pre: fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, alebo pre spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá má najviac dvoch spoločníkov, ktorí sú príbuznými v priamom rade, súrodencami alebo manželmi,“ upozorňuje.

Za rodinného príslušníka sa podľa slov advokáta považuje príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel/ka fyzickej osoby, podnikateľa alebo niektorého z týchto spoločníkov.

Ďalšou podmienkou pre aplikáciu výnimky z nelegálnej práce/nelegálneho zamestnávania je, že takýto rodinný príslušník je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku alebo je žiakom či študentom do 26 rokov veku,“ hovorí Dušan Misároš.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Pravda, Archív SIU, Podnikajte.sk

Najnovšie videá

Trendové videá