Zamestnávatelia na zručnosti kašlú. Kľúčová je vlastnosť, ktorá Slovákom často chýba

  • V súčasnosti je pracovných ponúk viac ako uchádzačov o zamestnanie
  • Zamestnávatelia čoraz viac upúšťajú od vyžadovania zručností
na snímke je muž, ktorý drží tablet
Ilustračný obrázok freepik/senivpetro
  • V súčasnosti je pracovných ponúk viac ako uchádzačov o zamestnanie
  • Zamestnávatelia čoraz viac upúšťajú od vyžadovania zručností

Na slovenskom pracovnom trhu panuje momentálne zaujímavý jav: existuje viac pracovných ponúk než ľudí hľadajúcich zamestnanie. Tento trend je zrejmý z nedávneho prieskumu personálnej agentúry Grafton. Ten napríklad odhalil, že až 75 % ľudí má relatívne jednoduchý prístup k pracovným príležitostiam.

Firmy sú tak v súčasnosti viac naklonené prijímať flexibilných jednotlivcov, ktorí majú motiváciu. To znamená, že aj v prípade, ak niekto nemá všetky požadované špecifické zručnosti, stále existuje príležitosť reagovať na pracovné ponuky. Inak povedané, ak nespĺňaš všetky požadované skilly, ale zato máš veľkú vôľu budovať si kariéru, existuje veľká šanca, že svoju vysnívanú prácu dostaneš.

Ak sa však uchádzaš o zamestnanie len z povinnosti a v skutočnosti ťa to ani nezaujíma, máš oveľa nižšiu šancu získať dané miesto. A to aj vtedy, ak spĺňaš požiadavky zamestnávateľa na 100 %.

Kľúčové faktory

Tento trend otvára dvere pre ľudí, ktorí možno nemajú všetky potrebné skúsenosti. Sú ale ochotní a schopní učiť sa a prispôsobiť sa pracovnej klíme.

„Žijeme v období rýchlych zmien a prístup k práci by mal túto situáciu odrážať. Takže ak vám chýbajú niektoré zručnosti, uvedené v špecifikácii pracovnej ponuky, nevzdávajte to a na ponuku zareagujte. Môžete napríklad zdôrazniť iné svoje schopnosti, ktoré by mohli byť v budúcej práci užitočné. Pre zamestnávateľov je dnes totiž motivácia a ochota učiť sa rovnako dôležitá ako konkrétne znalosti,“ vysvetlil riaditeľ agentúry Martin Malo.

Jednou z ďalších dôležitých schopností je neustále vzdelávanie v rôznych smeroch. Zručnosti je možné rozšíriť zdokonaľovaním svojho hobby, hľadaním dobrovoľníckych príležitostí či výmenou znalostí s kolegami.

Aktívny prístup

„Ak ste napríklad filmový nadšenec, založte si blog s recenziami. Budúci zamestnávateľ tak získa predstavu o vašich komunikačných a digitálnych zručnostiach,“ dodali personalisti.

Záujemcovia by podľa personalistov nemali pri hľadaní práce váhať urobiť niečo navyše. S potenciálnym zamestnávateľom sa môžu podeliť s materiálmi, ktoré mu pomôžu kandidáta lepšie spoznať. Ide napríklad o spomínaný blog či ďalšie dáta, ktoré svedčia o pozitívnych vlastnostiach.

Vhodná cesta

Odborníci okrem získavania zručností však kladú dôraz aj na spôsob myslenia, ktorý by mal byť nastavený predovšetkým na rozvoj. Uchádzačom pomôže pripraviť sa na výzvy, skúšanie nových vecí, ale aj zvýšiť si sebadôveru.

Hľadanie správnej práce môže trvať dlhšie, no napriek tomu nevyžaduje veľké množstvo času, ako tvrdia personalisti. Dôležité je však zvoliť vhodnú stratégiu. V prvom rade si treba pravidelne aktualizovať profily na sociálnych sieťach, vrátane LinkedIn, aby si uchádzač vytvoril konzistentný obraz o sebe.

„Rovnako aktualizujte aj svoj životopis vždy, keď získate nové zručnosti, kvalifikáciu alebo skúsenosti. Budete tak pripravení, keď sa objaví správna príležitosť,“ doplnili personalisti.

Vyvaruj sa chýb

V minulom článku sme písali o chybách v životopise, ktoré mnohí z nás robia, ale o nich často ani nevieme. Tie môžu mať výrazný vplyv na náš profesionálny život.

Nedostatok praktických skúseností – aj keď môžeš mať v životopise uvedené roky praxe, skutočné schopnosti sa prejavia až v praxi. Dôležité je, aby si mal skúsenosti, ktoré zodpovedajú kvalite našich zručností.

Preceňovanie IT zručností a nedostatočná jazyková zdatnosť – lepšie je byť úprimný a priznať si, ak nie si experti v IT alebo ak tvoja jazyková úroveň nie je dostatočná. Neskôr to môže byť nepríjemné.

Zamlčané skutočnosti a nezverejnené úspechy – niekedy neuvádzaš skutočnosti ako prepustenie zo zamestnania alebo konflikty s bývalým zamestnávateľom. Je dôležité byť úprimný a otvorený o svojej minulosti. Taktiež nezabudni uviesť svoje úspechy.

Príliš veľká sebakritika – nadmerná sebachvála môže pôsobiť arogantne a vytvára tak vysoké očakávania. Zdravý sebavedomie je vždy vítané.

Súkromné sociálne siete – neuvádzaj v životopise odkazy na svoje osobné sociálne siete s nevhodným obsahom. Môže to vytvoriť neželaný dojem u nových kolegov.

Pri písaní životopisu je dôležité byť realistický a úprimný a zohľadniť aj chyby, ktoré môžu ovplyvniť tvoju kariéru.

Zdroje: TASR , Redakcia

Najnovšie videá

Trendové videá