Zastavte deštrukciu v slovenskom zdravotníctve: Zamestnávatelia žiadajú Ficovu vládu o pomoc
- Zdravotníctvo je v alarmujúcom stave a potrebuje pomoc
- Zamestnávatelia žiadajú vládu v otvorenom liste
- Zdravotníctvo je v alarmujúcom stave a potrebuje pomoc
- Zamestnávatelia žiadajú vládu v otvorenom liste
Slovenské zdravotníctvo potrebuje pomoc, adekvátnu pozornosť a odvahu politických subjektov robiť rázne kroky. V otvorenom liste adresovanom novej vláde Roberta Fica to uviedla Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ). Kabinet žiada, aby sa tento sektor stal jednou z priorít novej vlády.
V mene organizácií združených v zdravotníckej sekcii AZZZ zamestnávatelia vyzývajú vládu, aby nastavila systémové a predvídateľné financovanie zdravotníctva na niekoľko rokov dopredu.
„Bez adekvátneho financovania a systémových zmien nepríde zlepšenie pri personálnom nedostatku či optimalizácii siete nemocníc,“ tvrdia.
Situácia, keď je sektor každý rok na pokraji kolapsu a je ho nutné dofinancovať na poslednú chvíľu prostredníctvom navýšenia platby za poistenca štátu, podľa AZZZ už nie je udržateľná.
Ohrozenie poskytovania akútnej aj neakútnej zdravotnej starostlivosti
Dlhodobá vízia financovania je podľa zamestnávateľov nevyhnutným krokom k odvráteniu krízového stavu. Rozhodujúcu úlohu v tom zohráva rozpočet na rok 2024.
„Považujeme za nevyhnutné, aby sa platba za poistencov štátu zvýšila na úroveň 86 eur, ktorá je aktuálne platná v Českej republike, čím dosiahne úroveň minimálne 6,6 % priemernej mzdy,“ uviedli zamestnávatelia v otvorenom liste.
Pretrvávanie súčasného stavu a nedostatočne nastavených podmienok financovania zdravotníctva podľa nich ohrozuje poskytovanie akútnej aj neakútnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň sa poskytovatelia zdravotnej starostlivosti dostávajú do vážnych finančných problémov a prehlbuje sa ich stav bez akejkoľvek vízie lepšej budúcnosti.
„Ako zdravotnícka sekcia AZZZ SR zároveň ponúkame riešenia na kritickú finančnú situáciu v celom sektore. Sme pripravení nadviazať konštruktívny dialóg a spoločne hľadať so zástupcami vlády možnosti, ako slovenské zdravotníctvo konečne dostať z krízovej situácie,“ dodala zamestnávateľská asociácia.
Stiahnuté výpovede pediatrov
Väčšina pediatrov stiahla výpovede z ambulantných pohotovostných služieb. Očakávajú však, že krízu v primárnej pediatrii bude riešiť nová vláda. Volajú po komplexných riešeniach. TASR o tom informovala Slovenská spoločnosť primárnej pediatrickej starostlivosti Slovenskej lekárskej spoločnosti (SSPPS SLS) po stretnutí s ministerkou zdravotníctva Zuzanou Dolinkovou (Hlas-SD).
„Je na súčasnej vláde a jej parlamente, aby splnili deklarované odhodlanie zvládnuť personálnu krízu v sektore a tak zachovať vysokú kvalitu starostlivosti o deti. Primárni pediatri na Slovensku však opakujú, že ich kapacity sú vyčerpané a akékoľvek odkladanie riešení zvyšuje riziko kolapsu,“ skonštatovala spoločnosť.
Pediatri požadujú komplexné riešenie primárnej starostlivosti o deti. Volajú po neodkladných opatreniach aj po definovaní strednodobých a dlhodobých riešení.
„Primárni pediatri sú pripravení svojou expertízou prispieť k realizácii prijatej reformy v praxi, ako aj k ďalším potrebným krokom k záchrane ohrozenej primárnej starostlivosti o detskú populáciu,“ uviedla prezidentka SSPPS a hlavná odborníčka rezortu zdravotníctva pre všeobecné lekárstvo pre deti a dorast Elena Prokopová.
Parlament odmietol diskutovať
Spoločnosť okrem iného skritizovala, že Národná rada (NR) SR pred septembrovými parlamentnými voľbami neotvorila mimoriadnu schôdzu k opatreniam k pediatrii.
„Napriek odborným relevantným argumentom a dohode všetkých kompetentných partnerov na legislatívnych úpravách, predchádzajúci parlament odmietol akúkoľvek diskusiu a preukázal absolútny nezáujem o zdravie detí,“ podotkla.
Situáciou v primárnej pediatrii sa bude Dolinková zaoberať prioritne, deklarovala to po prebraní rezortu od svojho predchodcu Michala Palkoviča.
Výpovede z ambulantných pohotovostných služieb podalo vyše 400 pediatrov v júni. Odôvodňovali to aj ich nedostatkom a preťaženosťou. Žiadali zákonné úpravy na podporu primárnej pediatrickej starostlivosti, napríklad skrátenie fungovania ambulantných pohotovostí z 22.00 h na 20.00 h.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SITA, TASR