Zaočkovaní šíria vírus menej, antivaxeri hovoria bludy. Ďalšie fakty vyvracajú ich najčastejšie argumenty
- Nepravdivé tvrdenie vyvracia Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
- Pri príznakoch ochorenia musí test absolvovať každý, bez rozdielu
- Nepravdivé tvrdenie vyvracia Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky
- Pri príznakoch ochorenia musí test absolvovať každý, bez rozdielu
„Vírus šírite rovnako, len o tom neviete,“ tvrdia nezaočkovaní zaočkovaným celkom bežne. Antivaxeri sú presvedčení, že zaočkovaní ľudia šíria ochorenie úplne rovnako. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky toto tvrdenie na sociálnej sieti vyvracia: „Nie je to tak.“
Ministerstvo svoje stanovisko stavia na reálnych dátach, ktoré získali používaním vakcíny a detailným sledovaním pandemickej situácie.
Podobné tvrdenia sa nezakladajú na pravde
Okrem iných výhod dokáže vakcinácia napomôcť aj zníženiu pravdepodobnosti prenosu nákazy, najmä počas prvých mesiacov po zaočkovaní. S príchodom variantu Delta sa tento aspekt očkovania oslabil, no očkovaní prenášajú ochorenie stále podstatne menej: „Nie je pravdou, že by očkovaní roznášali infekciu s rovnakou pravdepodobnosťou, ako neočkovaní.“
Toto tvrdenie má svoje diery už hneď na začiatku: „Aby človek mohol infekciu ďalej šíriť, musí sa pri kontakte s vírusom najprv nakaziť,“ píše ministerstvo. Vakcinácia výrazne znižuje aj riziko nakazenia sa. V prvých mesiacoch po „včeličke“ je ochrana pred nákazou vysoká aj pri nebezpečnejšom variante Delta.
Ak však predsa len k nákaze dôjde, stále je pravdepodobnosť, že niekoho nakazí zaočkovaný nižšia: „Podľa štúdie vedcov zo Singapuru klesá vírusová nálož u očkovaných rýchlejšie, než u neočkovaných,“ píše ministerstvo.
https://www.facebook.com/100068809436626/posts/168740488762931/?d=n
Šanca tam je, pri príznakoch musia ísť na test aj zaočkovaní
Podotýkajú však, že je dôležité aby šli aj zaočkovaní na PCR test v prípade, že pociťujú príznaky ochorenia: „Očkovanie znižuje pravdepodobnosť šírenia vírusu, ale neznižuje ju úplne na nulu.“
Aj zaočkovaný človek sa môže infikovať a vírus ďalej šíriť, deje sa to menej často, no môže sa to stať. Hlavným dôvodom prečo sa ísť dať zaočkovať je ochrana pred ťažkým priebehom ochorenia, ktorý je pri Delte bežný. Po zaočkovaní je preukázateľne omnoho nižšia pravdepodobnosť hospitalizácie aj úmrtia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva