Zapaľovač si do príručnej batožiny nepribalíš. Na toto by si si mal dať ešte pozor
- Čo si zbaliť na dovolenku do príručnej batožiny a čo do podpadlubnej?
- Aké tekutiny si so sebou môžeš zobrať na palubu lietadla?
- A čo s nadrozmernou batožinou?
- Čo si zbaliť na dovolenku do príručnej batožiny a čo do podpadlubnej?
- Aké tekutiny si so sebou môžeš zobrať na palubu lietadla?
- A čo s nadrozmernou batožinou?
Aby cestujúci predišli zbytočným komplikáciám na letisku, mali by vedieť, čo si môžu zobrať na palubu lietadla a čo by mali dať radšej do podpalubia. Upozorňuje na to aj hovorkyňa letiska M.R.Štefánika Veronika Ševčíková, ktorá uvádza, že práve počas letnej dovolenkovej sezóny sa na letisku stretávajú s cestujúcimi, pre ktorých nie sú tieto pravidlá zrejmé.
V celej Európskej únii platí zoznam zakázaných predmetov, ktorý stanovuje nariadenie komisie Európskej únie 2015/1998. Zoznam všetkých zakázaných predmetov nájdeš aj na oficiálnych stránkach všetkých letísk.
Na čo cestujúci často zabúdajú? Sú to hlavne tekutiny v palubnej batožine. Netreba zabúdať, že do príručnej batožiny je možné pobaliť si len obmedzené množstvo tekutín a to maximálne 1 liter. Tekutiny musíš prepravovať v priehľadnom znovuuzatvárateľnom vrecúšku, ktoré musí byť zavreté. Jednotlivé nádoby nemôžu byť väčšie ako 100 ml. Výnimku tvoria tekutiny pre diabetikov, inzulínové perá, tekuté lieky napr. sirupy, roztok na kontaktné šošovky, ktoré môžu byť prepravované aj vo väčšej nádobe ako 100 ml. Neráta sa však množstvo tekutiny v nádobách, ale ich celkový objem.
Ševčíková upozorňuje, že do batožiny si nepribalíš ani zapaľovač. V leteckej doprave je možné zapaľovač prepravovať výlučne na tele cestujúceho, čo znamená vo vreckách oblečenia. Zapaľovače typu ZIPPO nie je možné prepravovať vôbec.
Všetky cennosti a potrebné doklady patria do príručnej batožiny. Ak si ich dáš do podpalubnej batožiny, letisko a aj prepravná spoločnosť nezodpovedajú za stratu alebo ich poškodenie.
Pri podpalubnej batožine neplatia až také prísne podmienky ako pri palubnej batožine. Pravidlá veľkosti a hmotnosti vašej podpalubnej batožiny si určuje každý letecký dopravca individuálne.
A čo s vecami, ktoré sa nezmestia do príručnej a ani do podpalubnej batožiny a chcete si ich zobrať so sebou lietadlom? Hovoríme tu o nadrozmernej batožine, do ktorej patria rôzne športové potreby (surfy, bicykle, hokejky, lyže a pod.) či hudobné nástroje. Ak si chcete zobrať niečo takéto so sebou, je potrebné na to myslieť už pri rezervácii letenky a zaplatiť poplatok za nadrozmernú batožinu. Na letisku sa táto batožina podáva pri osobitnom check-ine.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti