„Zaplatíme vám viac ako Dáni.“ Trumpova vláda zisťuje, koľko by ju stálo ovládnuť Grónsko

  • Trumpova administratíva sa snaží zistiť náklady na ovládnutie Grónska
  • Biely dom skúma spôsoby, ako dosiahnuť ambíciu amerického prezidenta
trumpgronsko
Ilustračné foto TASR/AP, Evan Vucci, Canva/KimKimsenphot
  • Trumpova administratíva sa snaží zistiť náklady na ovládnutie Grónska
  • Biely dom skúma spôsoby, ako dosiahnuť ambíciu amerického prezidenta

Donald Trump hovorí o ambícii získať Grónsko už dlhšie. Príčina jeho túžby je pravdepodobne známa iba samotnému americkému prezidentovi, no podľa analytikov je ostrov významný z viacerých dôvodov. Vojensky je dôležitý kvôli svojej polohe, Američania na ňom majú vojakov od druhej svetovej vojny. USA má v Grónsku aj vojenskú základňu.

Trump sa na ostrov možno zameral z ekonomických dôvodov, keďže sa na ňom nachádza bohatá škála surovín, ktoré doteraz ešte neboli ťažené. Ide napríklad o zlato, diamanty, urán a vzácne kovy, ktoré sa Biely dom snažil získať od Ukrajincov.

Iróniou je aj fakt, že globálne otepľovanie, ktoré Biely dom popiera, môže odhaliť ešte viac podobných nerastov. Objavili sa aj názory, že Trump sa možno zaujíma o ostrov, aby v duchu MAGA rozšíril územie Spojených štátov.

Hlava Bieleho domu v spojení s ostrovom hovoril aj o „Manifest Destiny“, čo je idea z 19. storočia, podľa ktorej bol americkému národu predurčený osud rozrásť svoje územie. Grónsko, napriek menšej veľkosti na mape, je v skutočnosti masívne. Je najväčším ostrovom na svete a rozlohou je takmer porovnateľné s Indiou.

Peniaze či invázia?

Podľa troch anonymných zdrojov z denníka The Washington Post sa Biely dom teraz pokúša zistiť, koľko by stálo prevzatie Grónska. Ostrov s takmer 60-tisíc obyvateľmi je momentálne autonómnym územím Dánska, ktoré Grónsko dotuje sumou približne 550 miliónov eur ročne.

A práve to je jednou z ciest, ktoré teraz Biely dom skúma. Washington chce Grónsku dať výhodnejšiu ponuku ako Dánsko. „Pointa je: zaplatíme vám viac ako Dáni,“ povedal jeden z anonymných zdrojov denníka, ktorý je oboznámený s plánmi Bieleho domu.

V Trumpovej administratíve sa tak snažia zistiť cenu na správu Grónska, ale aj hodnotu spomínaných nerastných surovín na ostrove. „Diskutujeme o tom, aké by boli náklady a prínosy, keby sme získali Grónsko,“ povedal pre The Washington Post seniorský poradca v Bielom dome. Dodal, že analýza predpokladá, že obyvatelia Grónska by si slobodne vybrali vládu USA.  

Ekonomické prevzatie však nie je jediná cesta ako ostrov získať. Samotný americký prezident uviedol, že Spojené štáty na „sto percent“ získajú Grónsko. „Pravdepodobne by sme to dokázali bez vojenskej sily,“ povedal Donald Trump v sobotňajšom rozhovore pre NBC. „Zatiaľ ale nič nie je zo stola,“ dodal.

Trump je zrejme seriózny

Trumpova rétorika je často chaotická a premenlivá. No takýto prieskum americkej administratívy predstavuje veľkú zmenu. Doteraz o tom Washington iba hovoril, no teraz sa táto ambícia Bieleho domu dostala aj do agendy samotnej vlády. „Prezident verí, že Grónsko je strategicky dôležitá lokácia,“ vyhlásila zástupkyňa hovorkyne Bieleho domu Anna Kellyová.

Snaha Donalda Trumpa o získanie kontroly nad ostrovom šokovala Dánsko, ktoré je spojencom USA v NATO. Kodaň je už dlhšie za zvýšenie vojenskej aj ekonomickej prítomnosti USA na ostrove, ale bez zmeny hraníc. Dánska premiérka Mette Frederiksenová práve dnes vycestovala do Grónska na trojdňovú návštevu na pozvánku novej vlády ostrova. Súčasťou cesty je ukázať, že Dánsko stojí za Grónskom.

Grónsko nie je jedinou ambíciou

Spojené štáty od nástupu Donalda Trumpa do prezidentského úradu už viackrát hovorili o prevzatí rôznych krajín či území. Ide napríklad o Panamský prieplav či dokonca celú Kanadu. Podľa zdroju z Bieleho domu americký prezident považuje Grónsko za najľahší cieľ svojej ambície. Ostrov minulý týždeň navštívil aj viceprezident Spojených štátov J.D. Vance, čím sa stal predstaviteľom s najvyššou americkou hodnosťou, ktorý kedy navštívil Grónsko.

K rétorike z Washingtonu sa vyjadril aj premiér Grónska Jens Frederik Nielsen. „Musíme počúvať, keď o nás ostatní hovoria, no nemôžeme sa nechať vystrašiť,“ povedal. Napísal to iba pár dní po tom, čo vyhral voľby, ktorých veľkou súčasťou boli práve Trumpove ambície na získanie ostrova.

„Nemôžeme konať zo strachu. Musíme odpovedať s pokojom, dôstojnosťou a jednotou. Práve tak americkému prezidentovi ukážeme, že Grónsko patrí nám,“ dodal premiér.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Washington Post, New York Times, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá