„Zaplavuje ma to pýchou.“ Ruskí propagandisti perlili, ich realita je od našej na míle vzdialená
- Ruská propaganda opäť vystrelila
- Podporila anexiu území Ukrajiny, ktoré ovláda ruská armáda
- Údajne to sú územia s veľkým nerastným bohatstvom
- Ruská propaganda opäť vystrelila
- Podporila anexiu území Ukrajiny, ktoré ovláda ruská armáda
- Údajne to sú územia s veľkým nerastným bohatstvom
„Ak ste uverili Putinovmu klamstvu, že Rusko neplánovalo okupovať žiadne z ukrajinských území, tak si pozrite video predstaviteľa ruskej vlády v štátnej televízii, ktorý priznáva opak. Pri diskusii o obrovských ukrajinských nerastných a energetických zdrojoch, ktoré si chce Rusko privlastniť, štátna televízna moderátorka hovorí, že ju ‚premáha pýcha’,“ píše na Twitteri Ruskom sankciovaná novinárka a zakladateľka portálu Russian Media Monitor Julia Davisová.
Ako sme ťa informovali, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov urobil v júli vyhlásenie o „rozšírení geografických hraníc špeciálnej operácie“. Ukrajinská rozviedka sa pri tom domnieva, že ide o súčasť plánu pripojiť okupované územia našich východných susedov k Rusku.
To podporujú aj výroky politika Jurija Afonina v ruskej televízii. Ten poukázal na ukrajinské územia, ktoré už neovládajú jednotky Kyjeva, ale „spojenecké sily“, ako nazval ruskú armádu. Známa propagandistka Oľga Skabejevová na to podotkla, že údajne má dané územie hodnotu 12 biliónov dolárov.
„Áno, ide o skutočne významné teritóriá,“ odpovedá jej Afonin. „Za prvé ponúkajú úrodnú poľnohospodársku pôdu v hodnote 8 miliónov,“ dodal.
https://twitter.com/JuliaDavisNews/status/1558544508404617222
Zaplavuje ma to pýchou
Pred tým, ako Jurij Afonin pokračoval v opise spomínaných území, mu Skabejevova navrhla, aby si to „prečítali spolu“. „Zaplavuje ma to pýchou,“ podotkla hrdá Ruska.
V štátnej televízii následne zazneli štatistiky týkajúce sa okupovaných ukrajinských území. „Ruská armáda momentálne ovláda aspoň 12,4 bilióna celkovej hodnoty ukrajinských energetických záloh, kovov a minerálov,“ uvádzajú Rusi.
V televízii sa ďalej chvália, že podľa analytickej skupiny SecDev a predstaviteľov ukrajinských baníckych a oceliarenských spoločností „sa Kremeľ zmocnil 41 uhoľných baní, 27 ťažísk zemného plynu, 14 ťažísk propánu, 9 ropných ťažísk a 6 ložísk železnej rudy, 2 ložísk titánu a zirkónia a po jednom ložisku stroncia, lítia, uránu a zlata“.
Propaganda ďalej uvádza, že Moskva má pod kontrolou aj významný lom vápnika, ktorý Ukrajinci využívali pri výrobe ocele. Kremeľ sa mal zmocniť 11 percent celkových ťažísk ropy a 20 percent ťažísk zemného plynu na Ukrajine.
Anexia dobitých území
„Uhlie je zďaleka najhojnejšie z východných ukrajinských ložísk, kde sa Moskva najviac presadila. Ak by sa Kremľu podarilo anektovať ukrajinské územia, ktoré dobyl, Kyjev by natrvalo stratil prístup k takmer dvom tretinám svojich ložísk, ako aj zásobám zemného plynu, ropy a nerastov vzácnych zemín,“ ozvalo sa v televízii.
Propaganda teda počíta s myšlienkou pripojenia častí Ukrajiny k Rusku. To však nemalo byť cieľom vojny, ako prednedávnom uviedol Lavrov.
Afoninovi sa evidentne myšlienka anexie pozdáva. Tvrdí totiž, že spomínané ložiská zásoby surovín dlhodobo „čerpali a vyčerpali“ ukrajinskí oligarchovia.
„A u nás oligarchov nemáme,“ sarkasticky podotkol ďalší člen relácie.
„Máme, ale niektorí utiekli a čoskoro tu už nebudú žiadni,“ odpovedal politik.
Veria, že Ukrajinci sa budú chcieť pripojiť k Rusku
Afonin ďalej vo svojej propagande nespomínal, že drvivá väčšina ukrajinských utečencov smeruje na Západ. Práve naopak, domnieva sa, že ukrajinskí predstavitelia zastrašujú tých, ktorí utiekli do Ruska. Majú sa obávať, že by dokázali zveľadiť dané oblasti v prospech Moskvy.
„Najdôležitejšie je, že táto ekonomická sila by mala fungovať vďaka tomu, čo je skutočne cenné a čo umožní zachovať a naplniť rozpočty území, v ktorých dúfam, že naši bratia v Záporoží, Charkove, Donbase, Chersone, Kyjeve, Černigove, Ľvove, Odese usporiadajú referendá o pripojení k Rusku,“ doplnili spolu Skabejevová a Afonin.
Propaganda totiž dlhodobo hlása, že Rusko Ukrajincov „zachraňuje“ od nesprávnych barbarských režimov Západu.
„Ruská federácia by mala pomôcť týmto územiam obnoviť ich potenciál pomocou existujúcich odborných znalostí a technológií a zatraktívniť tieto územia, aby sa ľudia vracali,“ uviedol Afonin a dodal, že (Ukrajina) sa možnosťou nukleárnej katastrofy snaží vystrašiť tých, „ktorí odišli a odišli do Ruskej federácie, kde sa im dostalo pomoci“.
Ukrajinská vláda tak podľa neho chce znemožniť návrat ľudí do daných oblastí. „Obávajú sa, že tieto územia budú v rámci ekonomiky Ruskej federácie životaschopné,“ podotkol.
„Sme presvedčení, že sa tak stane. Spoločne prebudujeme a obnovíme tieto územia a našu vlasť,“ dodal na záver svojho prejavu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Twitter, archív SIU