Zarábali na mŕtvych i živých. Lekári kradli mŕtvym implantáty a dávali ich pacientom
- Za sedem rokov vykonali 238 procedúr
- Rumunsko je jednou z najskorumpovanejších krajín EÚ
- Za sedem rokov vykonali 238 procedúr
- Rumunsko je jednou z najskorumpovanejších krajín EÚ
Zdravotníctvo je v každej krajine jedným z najdôležitejších a zároveň aj najcitlivejších odvetví, keďže v rukách lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych pracovníkov je to najcennejšie, čo existuje, teda naše zdravie a životy.
Aj preto, žiaľ, nie je žiadnou výnimkou počuť o nejakých korupčných kauzách, prípadne iných škandáloch súvisiacich s podplácaním či iných formách finančného obohacovania.
O najnovšom podobnom prípade informuje britský The Guardian, podľa ktorého rumunská prokuratúra vyjadrila presvedčenie, že niekoľko lekárov je podozrivých z odoberania stoviek lekárskych implantátov z mŕtvol a ich opätovného použitia u živých pacientov. V dôsledku toho čelia títo lekári trestnému vyšetrovaniu.
Pokútne praktiky trvali neuveriteľných sedem rokov
CNN upresňuje, že niekoľko stoviek implantátov z mŕtvych pacientov odobrali a následne znova použili piati lekári. Jeden z nich, ktorý pracoval v nemocnici v meste Iaşi na východe tejto balkánskej krajiny, už je vo vyšetrovacej väzbe pre obvinenia zo zneužívania právomoci a brania úplatku.
Rumunská prokuratúra vyhlásila, že tento nemenovaný lekár dohliadal na sieť ďalších štyroch lekárov, ktorí mu poskytli srdcové implantáty extrahované zosnulým pacientom bez predchádzajúceho súhlasu od nich samotných alebo ich najbližších rodín.
Prokurátori tvrdia, že tento lekár vykonal počas siedmich rokov od roku 2017 238 operácií, pričom nezákonne použil implantáty získané z mŕtvych pacientov alebo neznámeho pôvodu, a tým vystavil svojich pacientov riziku vážnych komplikácií alebo dokonca aj smrti.
„Veľká časť implantátov odporúčaných lekárom nebola potrebná a bola vyvolaná falošnými diagnózami alebo skôr predpísanými liekmi, ktoré by vyvolali špecifické symptómy,“ cituje z vyhlásenia prokuratúry renomovaná agentúra Reuters.
Korupcia je dlhodobý problém Rumunska, a nielen zdravotníctva
Portál Republic World píše, že táto šokujúca správa prichádza v čase, keď Rumunsko naďalej ignoruje svoj zmenšujúci sa systém zdravotnej starostlivosti, ktorý čelil náporu nielen zlého manažmentu, ale aj úplatkárstva a neefektívnosti.
Wionews v tejto súvislosti dopĺňa, že desaťtisíce rumunských lekárov a zdravotných sestier emigrovali do zahraničia a krajina vynakladá na zdravotnú starostlivosť najmenej peňazí spomedzi všetkých členských štátov EÚ.
V júli minulého roka Úrad pre medzinárodný obchod (ITA) uviedol, že náklady na zdravotnú starostlivosť v Rumunsku v roku 2021 predstavovali asi 15,6 miliardy eur, respektíve približne 812 eur na osobu a 5,9 percenta HDP, čo je jedna z najnižších hodnôt na obyvateľa v EÚ.
ITA uviedol, že napriek snahám o podporu primárnej starostlivosti je objem výdavkov na zdravotníctvo vyčlenený na primárnu a ambulantnú starostlivosť druhý najnižší v EÚ.
Okrem toho aj celý zdravotnícky systém v Rumunsku je jeden z najmenej rozvinutých v rámci celej EÚ. Za posledné tri desaťročia krajina postavila iba jednu novú nemocnicu, čo je na takmer 20-miliónovú krajinu strašne málo.
Navyše, mnoho výrobcov liekov má svoje prevádzky aj v Rumunsku, ale v posledných rokoch problémy, ako sú napríklad daňové a cenové úľavy požadované Národným domom zdravotného poistenia (CNAS), prinútili tieto firmy, aby z rumunského trhu svoj tovar stiahli, zamestnancov prepustili, prípadne obmedzili svoje pôsobenie v tejto krajine.
Zdroje: The Guardian, CNN, Reuters, Republlic World, Wionews