Zarábať takmer 2 000 eur v období pandémie? V USA to môže byť realitou, Slovensko nič podobné nechystá
- Niektorí politici v USA chcú predložiť návrh, ktorý by zabezpečil počas krízy nepodmienený príjem viac ako 2 000 dolárov
- Niektoré rodiny by si tak mesačne zarobili aj 5 000 dolárov mesačne. Európa ani Slovensko s podobnými opatreniami zatiaľ nepočítajú
- Niektorí politici v USA chcú predložiť návrh, ktorý by zabezpečil počas krízy nepodmienený príjem viac ako 2 000 dolárov
- Niektoré rodiny by si tak mesačne zarobili aj 5 000 dolárov mesačne. Európa ani Slovensko s podobnými opatreniami zatiaľ nepočítajú
Spojené štáty chcú na ekonomické dopady reagovať po svojom. Kongresmani Tim Ryan a Rhon Khanna navrhujú prijať zákon v rámci záchranného balíka, ktorý by umožnil každému Američanovi, ktorý dovŕšil 16 rokov získať každý mesiac 2 000 dolárov až v horizonte pol roka, resp. po dobu, kedy sa situácia nevráti do obdobia spred koronakrízy. Téme sa venoval aj Business Insider.
Špecificky navrhujú obaja politici prijať zákon, aby túto finančnú podporu dostávali ľudia dovtedy, pokým sa úroveň nezamestnanosti nevráti k úrovniam pred krízou.
V súčasnosti pod vplyvom nového vírusu COVID-19 stratilo prácu približne 10 000 000 Američanov a odhady naznačujú, že ich bude podstatne viac.
Získať však 2 000 dolárov v USA bude možné len pod podmienkou, že zamestnanec zarába do 130 000 dolárov ročne. Podpora, samozrejme, počíta s už nezamestnanými.
„Hospodársky dopad tohto vírusu na našu krajinu nemá obdoby. Keďže milióny Američanov sa každý týždeň uchádzajú o dávky v nezamestnanosti, musíme rýchlo pracovať na náprave. To znamená dať peniaze do rúk ťažko pracujúcim rodinám,“ napísal Tim Ryan v správe.
Európa o podobnom systéme nerozmýšľa
Manželské páry, ktoré zarábajú menej ako 260 000 dolárov ročne, by mali dostať najmenej 4 000 dolárov mesačne. Rodiny s deťmi by mali navyše dostať 500 dolárov mesačne na každé dieťa.
„Napríklad manželský pár, ktorý zarába menej ako 260 000 dolárov a má 3 deti, dostane 5 500 dolárov mesačne,“ píše sa v tlačovej správe Tima Ryana. Návrh v USA podporilo ďalších 17 členov Snemovne.
Na Slovensku alebo v Európe sa s podobnými opatreniami zatiaľ nepočíta. Môže to byť z časti spôsobené práve tým, že Európa má vytvorený stabilnejší a silnejší sociálny systém, ako Spojené štáty.
Slovensko zatiaľ zaviedlo pravidlá, kedy štát zaplatí ľuďom, ktorí prišli čiastočne o prácu do 80 percent svojej mzdy, keďže zamestnávatelia nedokážu pod vplyvom strát pokryť všetky potrebné mzdy. Vláda si od toho sľubuje nižší počet nezamestnaných.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Business insider, Timryan.house.gov