Zaraď vo svojom mozgu turbo rýchlosť. Tieto techniky ti abnormálne urýchlia učenie
- Rád by si pri zefektívnil svoje učenie?
- Na tieto metódy sa môžeš spoľahnúť
- Rád by si pri zefektívnil svoje učenie?
- Na tieto metódy sa môžeš spoľahnúť
Ak si sa tu ocitol, znamená to, že by si ocenil zvýšenie výkonnosti svojho mozgu a vo svojom učebnom proces chceš dosiahnuť maximálnu efektivitu. S cieľom pomôcť ti s tým sme pre teba pripravili zopár nekonvenčných techník, ktoré ti tento cieľ pomôžu dosiahnuť.
Pomocou týchto jednoduchých prístupov môžeš dať svojmu mozgu potrebný „tuning“ a svoju efektivitu vyšvihnúť na maximum.
Metóda Pomodoro s „malým twistom“
Celkom určite si už počul o metóde Pomodoro, ktorá spočíva v rozdelení času na 25-minútové úseky, nazývané pomodoros, po ktorých nasleduje krátka, 5-minútová prestávka. Existujú aj rôzne obdoby tejto vysoko efektívnej techniky v podobe zmeny dĺžky časových intervalov napríklad na 50/10, 90/20 a podobne.
Avšak vyskúšaj si pomodoro okoreniť „malým twistom“. Použi jednu z tvojich vášní alebo záujmov ako odmenu za dokončenie každého „pomodora“. Napríklad, ak miluješ hudbu, po každom ukončenom úseku si pusti svoju obľúbenú skladbu za odmenu. Táto odmena ti poskytne motiváciu a odľahčenie, čo povedie k väčšej produktivite.
Metóda „Feynmanovej lekcie“
Richard Feynman, slávny fyzik, využíval túto metódu na zlepšenie svojho učenia. Spočíva v tom, že sa pokúsiš vysvetliť tému, o ktorej sa učíš, ako by si ju mal vysvetliť absolútnemu laikovi. Ak vieš vysvetliť tému jednoduchým a zrozumiteľným spôsobom, znamená to, že jej naozaj rozumieš.
Týmto spôsobom si prehlbuješ svoje vedomosti a zároveň trénuješ svoju schopnosť konceptualizovať a porozumieť hlbším súvislostiam. Jednoducho si predstav, že pri tebe sedí nejaký žiak, ty si učiteľ a tvojou úlohou je všetko mu vysvetliť tak, aby tomu porozumel.
Metóda „mentálneho filmu“
Mozog má silnú schopnosť zapamätať si obrazy a vizuálne podnety. Využi túto vlastnosť tým, že si vo svojej mysli počas učenia vytvoríš tzv. „mentálny film“.
Napríklad, ak sa učíš históriu, predstav si, ako si sám prítomný pri daných udalostiach a vizualizuj si obrazy a detaily, ktoré si sa dozvedel. Táto technika ti pomôže zapamätať si informácie lepšie a ľahšie si ich zreprodukovať pri testoch.
Metóda „rekreácie“
Zábavné a relaxačné aktivity môžu skutočne pomôcť zlepšiť tvoju učebnú efektivitu. Môže to znieť ako klišé, no ukrýva sa za tým reálna veda. Po intenzívnom učení si daj prestávku a vykonaj nejakú aktivitu, ktorá ti prináša radosť. To môže byť napríklad hranie videohier, kreslenie alebo dokonca nejaká fyzická aktivita.
Takáto prestávka ti poskytne čas na regeneráciu, uvoľní tvoj mozog a zvýši tvoju produktivitu, keď sa vrátiš k učeniu. Na prvý pohľad sa ti síce môže zdať, že tým stratíš 20 či 30 minút, no po návrate k učeniu bude tvoj mozog tak oddýchnutý, že toho zvládneš za rovnaký čas oveľa viac.
Metóda „zodpovedanie otázok“
Túto metódu môžeš vyskúšať pri akejkoľvek téme, ktorú sa učíš. Namiesto pasívneho čítania alebo počúvania klaď otázky sám sebe a pokúšaj sa na ne odpovedať.
Týmto spôsobom si zlepšíš svoju schopnosť kriticky myslieť, analyzovať a vyvodiť závery. Taktiež to pomáha posilniť pamäť a zapamätať si informácie hlbšie.
S týmito jedinečnými technikami budeš schopný zvýšiť svoju učebnú efektivitu a vo svojom mozgu môžeš zaradiť „turbo rýchlosť“. Nezabúdaj však, že úspech si vždy vyžaduje čas a trpezlivosť, takže kým sa tieto metódy stanú súčasťou tvojho učebného procesu, dopraj im nejaký čas. Určite to stojí zato.
Zdroje: Todoist, Any.do, Harvard Business Review