Zarážajúca predpoveď: Zima 2024/2025 môže prekvapiť rekordnými mrazmi. Meteorológovia upozorňujú na tri faktory

  • Predpovede na zimu 2024/2025 naznačujú stále vyššie teploty
  • Podľa meteorológov však môže nastať chladnejšia zima, ako sa pôvodne očakávalo
zima 2024/2025 môže prekvapiť
Ilustračné foto - zima 2024/2025 môže prekvapiť TASR/Ján Krošlák
  • Predpovede na zimu 2024/2025 naznačujú stále vyššie teploty
  • Podľa meteorológov však môže nastať chladnejšia zima, ako sa pôvodne očakávalo

Predpovede na zimu 2024/2025 naznačujú stúpajúce teploty, ale objavujú sa náznaky, že nadchádzajúca sezóna môže priniesť iné počasie. Tri faktory naznačujú, že by zima 2024/2025 mohla byť chladnejšia, než sa očakávalo.

Meteorológovia z portálu Severe Weather Europe aktuálne sledujú vývoj niekoľkých globálnych faktorov. Údaje z minulých rokov podľa nich ukazujú, ako sa tieto faktory sezónne menia a ako v minulosti ovplyvňovali zimy.

Kľúčovú úlohu zohráva tlakový systém v severnom Atlantiku, ktorý ovplyvňuje počasie od USA až po Európu. Zisti, ako tento systém funguje a čo ho môže ovplyvniť v zime 2024/2025.

Nádej na chladnejšiu zimu

Počasie sa dá často rozdeliť do rôznych oblastí, pričom jedným z najvýznamnejších zimných javov je Severoatlantická oscilácia (NAO). Tento jav ovplyvňuje počasie od USA a Kanady až po Európu.

O osciláciách často počúvame, ale čo to vlastne znamená a prečo je to dôležité? Oscilácia jednoducho znamená, že niečo kolíše, či už hore a dole, alebo tam a späť.

V prípade počasia sa tieto zmeny týkajú napríklad atmosférického tlaku, teploty alebo vetra. NAO sa zameriava na zmeny tlaku v severnom Atlantiku, konkrétne medzi Grónskom, Islandom a oblasťou Azorských ostrovov. 

V zime sa nad Grónskom často vytvára nízky tlak a od USA po Európu sa šíri vysoký tlak. Tento jav spôsobuje teplejšie zimy s menej snehom v týchto oblastiach. To nie je dobrá správa pre milovníkov snehu.

Naopak, negatívna fáza NAO vytvára vysoký tlak nad Grónskom a nízky tlak od USA po Európu. Tento model tlačí polárny prúd na juh, čo umožňuje prúdenie chladného vzduchu do strednej a východnej časti USA a Európy.

Ak sa očakáva chladnejšia zima s väčším množstvom snehu, predpovede často ukazujú na negatívnu fázu NAO. Modely z minulosti ukazujú, že tento rozdiel výrazne ovplyvňuje teploty v USA, Kanade a Európe.

Nedávna predpoveď ECMWF však naznačuje pozitívnu fázu NAO na zimu 2024/2025, čo znamená teplejšiu zimu pre USA a Európu. Pozitívna fáza NAO drží chladný vzduch na severe.

Napriek tomu predpovede nie sú vždy presné, najmä keď sú ešte tri mesiace do zimy. Niektoré faktory naznačujú, že by mohla nastať negatívna fáza NAO, čo by prinieslo chladnejšie počasie.

Príchod La Niña

Prvým faktorom je ENSO, čo znamená „El Niño južná oscilácia“. Ide o oblasť v rovníkovom Tichom oceáne, kde sa striedajú teplé a studené fázy, zvyčajne každých 1-3 roky.

Momentálne pozorujeme začiatky studenej fázy, známej ako La Niña. V najnovších analýzach oceánskych anomálií vidíme chladnejšie povrchové vody v centrálnom a východnom Pacifiku, čo signalizuje príchod La Niña.

počasie sneh mráz beštia z východu žena zima
zdroj: Pixabay/822640

Fázy ENSO majú veľký vplyv na tropické zrážky, tlakové systémy a interakcie medzi oceánom a atmosférou. Vplyv ENSO sa šíri po celom svete, pričom ovplyvňuje zimné teploty a snehové zrážky.

Predpovede ECMWF ukazujú, že slabá La Niña bude trvať počas jesene a zimy, no začiatkom budúceho roka by sa mohla oslabiť a prejsť do neutrálnej fázy.

Teplé anomálie v severnom Atlantiku

Meteorológovia predpokladajú, že ak majú anomálie v Tichom oceáne významný vplyv na počasie, podobný vplyv by mali mať aj tie v Atlantiku. A skutočne, atlantické anomálie zohrávajú kľúčovú rolu, aj keď fungujú inak.

Zamerali sa na severný Atlantik, konkrétne na Atlantic Meridional Mode (AMM). Táto oblasť má taktiež teplé a studené fázy. Aktuálne vidia pozitívny vzor AMM, ktorý prináša teplejšie oceánske teploty v severnom Atlantiku.

Zaujímavé je, že v rovnakom čase pozorujú chladnejší signál v tropickom Pacifiku, čo naznačuje slabý La Niña efekt. Tento jav nie je náhodný, pretože oba systémy často spolupracujú, poháňané podobnými procesmi.

Predpovede na zimu ukazujú teplé anomálie v severnom Atlantiku a prítomnosť La Niña, čo zodpovedá pozitívnemu režimu AMM. Podobné podmienky v minulosti viedli k negatívnej fáze NAO, ktorá prináša vysoký tlak nad Grónskom a nízky tlak nad USA a Európou.

Tento vývoj naznačuje, že napriek predpovediam teplejšej zimy, je negatívna fáza NAO stále možná. Tretí faktor, ktorý by mohol predpoveď zmeniť, však súvisí s atmosférou a podporuje kombináciu týchto dvoch javov.

Kombinácia dvoch javov

Meteorológovia pozorujú pravidelný cyklus vetrov v stratosfére nad rovníkom, ktorý sa volá kvázi-dvojročná oscilácia (QBO). Tento jav strieda východné a západné vetry približne každých 17 mesiacov. Momentálne dochádza k zmene, kde západné vetry začínajú dominovať.

QBO ovplyvňuje zimné počasie, najmä v súvislosti s polárnym vírom. V súčasnosti západná fáza QBO podporuje silnejší polárny vír, čo môže ovplyvniť distribúciu studeného vzduchu v Európe a USA.

QBO tiež spolupracuje s La Niña, čo znamená, že vývoj v Tichom oceáne sa odráža aj na globálnych atmosférických podmienkach. Vďaka tejto kombinácii cyklov sa zvyšuje šanca na výskyt negatívnej fázy NAO, čo by mohlo priniesť chladnejšiu zimu v USA, Kanade a Európe.

Historické údaje ukazujú, že počas podobných období sa vyskytovali zimy s chladnejšími teplotami. Aj keď tieto zimy boli pred niekoľkými desaťročiami, môžeme z nich získať náznaky, čo nás čaká.

Zdroje: Severe Weather Europe, Archív SIU

Najnovšie videá

Trendové videá