Zarobíš až 4 000 eur a nepotrebuješ ani „výšku“. Tieto pracovné pozície na Slovensku ti zamotajú hlavu
- Slovenský trh práce ponúka aj povolania, na ktoré ti netreba školu
- Zarobiť si môžeš tisícky eur
- Slovenský trh práce ponúka aj povolania, na ktoré ti netreba školu
- Zarobiť si môžeš tisícky eur
Väčšina ľudí verí, že výnosné kariéry a vysoké platy sú vyhradené iba pre tých, ktorí strávili roky na univerzite a získali formálne vzdelanie. No v dnešnej dynamicky sa meniacej ekonomike existujú pozície, ktoré dokazujú opak.
Ak túžiš po dobre platenom zamestnaní a nemáš diplom, nezúfaj. V skutočnosti existuje viacero oblastí a odvetví, ktoré sa sústreďujú na praktické zručnosti a skúsenosti namiesto formálnej kvalifikácie. Tieto pracovné príležitosti prichádzajú s platom, ktorý je výrazne vyšší ako priemer.
Mesačný plat do 4 000 eur
Ako automechanik/autoelektrikár si vieš v Bratislave mesačne zarobiť na TPP 2 000 – 4 000 eur. Táto ponuka sa objavila pred časom na portáli Profesia.sk.
Na tejto pozícii budeš vykonávať servisné prehliadky, údržbu, olejový servis, výmenu brzdových segmentov a obložení, diagnostiku všetkých značiek vozidiel, prípravu vozidiel na STK a EK, výmenu autoskiel a podobne.
Na základe uvedených požiadaviek na zamestnanca ti na túto prácu úplne postačí aj základné vzdelanie. Pracovná ponuka hovorí tiež o mesačných osobných odmenách a bonusoch, ktoré sa ti pripočítajú k platu.
Kuchár alebo zmenový údržbár
Ďalšia zaujímavá ponuka, ktorú sme na webe objavili, je pozícia kuchára v reštaurácii Country Saloon Senec. Pri tejto práci si dokážeš zarobiť za mesiac aj 3 000 eur.
Tvojou pracovnou náplňou by bola príprava denného menu, práca s grilom, výroba cestovín, príprava šalátov a burgrov. Ak pochádzaš zďaleka, inzerát hovorí aj o možnosti ubytovania, celodennej strave a nápojoch grátis.
Vynikajúce platové ohodnotenie ponúka aj práca zmenového údržbára. Pri tejto práci si dokážeš zarobiť na TPP 2 000 – 2 500 eur. Tvojou pracovnou náplňou bude udržiavať a opravovať zariadenia a stroje vo výrobe.
Tvoje pracovné povinnosti budú tiež zahŕňať diagnostiku a opravu porúch na strojoch a zariadeniach, vrátane hydraulických, pneumatických, elektrických a mechanických systémov alebo pravidelnú údržbu a inšpekcie strojov, vrátane mazania, výmeny dielov a kontrolných testov, aby sa minimalizovali výpadky a zlepšila sa ich výkonnosť.
Príplatky
Okrem toho si od júna zarobíš viac za prácu v sobotu, nedeľu a v noci. Príplatky za prácu v neštandardnom čase, ktoré sú v súčasnosti v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, sa totiž od začiatku júna opätovne naviažu na minimálnu mzdu.
Vyplýva to z novely Zákonníka práce od poslancov za stranu Smer-SD Martina Nemkyho a Borisa Suska, ktorá nadobudne účinnosť od 1. júna toho roka.
Suma príplatku za prácu v sobotu do konca mája dosahuje 1,79 eura za každú hodinu práce. Základná výška tohto príplatku bude po novom opäť tvoriť najmenej 50 % minimálnej hodinovej mzdy, teda 2,012 eura.
U zamestnávateľa, u ktorého sa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v sobotu, sa umožní dohodnúť nižšiu sumu, najmenej 45 % minimálnej mzdy za hodinu. Pôjde o čiastku 1,81 eura za hodinu, do konca mája je to suma 1,61 eura za hodinu.
Výška príplatku za prácu v nedeľu od 1. júna stúpne z 3,58 eura na 4,03 eura za každú odpracovanú hodinu. Ak sa u zamestnávateľa vzhľadom na povahu práce alebo podmienky prevádzky vyžaduje, aby sa práca pravidelne vykonávala v nedeľu, suma príplatku bude najmenej 90 % minimálnej mzdy za hodinu, čo bude predstavovať 3,621 eura za hodinu práce. Aktuálne ide o čiastku 3,22 eura na hodinu.
Nočná práca
Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu vykonávanú medzi 22:00 a 6:00 do konca mája dosahuje 1,43 eura za hodinu. Ak ide o zamestnanca vykonávajúceho rizikovú prácu, príplatok za nočnú prácu je aktuálne vo výške 1,79 eura. Od začiatku júna sa základná suma príplatku za nočnú prácu zvýši na 1,609 eura, čo bude 40 % z minimálnej hodinovej mzdy.
Zamestnanec vykonávajúci rizikovú prácu bude mať nárok na príplatok v sume najmenej 50 % minimálnej hodinovej mzdy, čo predstavuje 2,012 eura.
U zamestnávateľa, u ktorého sa vyžaduje, aby sa prevažná časť práce vykonávala ako nočná práca, sa umožňuje dohodnúť nižšiu sumu, po novom najmenej 35 % minimálnej mzdy za hodinu. Od začiatku júna pôjde o 1,408 eura, do konca mája príplatok v tomto prípade dosahuje pevnú sumu 1,25 eura.
Za sťažený výkon práce v prostredí, kde negatívne pôsobia faktory pracovného prostredia, patrí do konca mája mzdová kompenzácia najmenej v sume 0,72 eura za každú hodinu práce. Od začiatku júna bude tento príplatok najmenej vo výške 20 % minimálnej mzdy za hodinu, teda 0,805 eura.
Nárast z 0,72 eura na 0,805 eura čaká od júna aj príplatok za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska. Kým doteraz je tento príplatok stanovený pevnou sumou, od júna bude tvoriť najmenej 20 % minimálnej hodinovej mzdy.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Profesia.sk, Profesia.sk, Profesia.sk, SITA