Zarobíš si tu vyše milióna ročne: Zamestnanci firmy vyvíjajúcej AI zverejnili platy
- OpenAI stojí za vznikom AI v podobe Chat-GPT
- Ide o giganta v technologickej sfére
- Zle sa nemajú ani zamestnanci firmy, ktorí zarábajú astronomické sumy
- OpenAI stojí za vznikom AI v podobe Chat-GPT
- Ide o giganta v technologickej sfére
- Zle sa nemajú ani zamestnanci firmy, ktorí zarábajú astronomické sumy
Spoločnosť OpenAI, prevádzkujúca svetoznámych chatbotov ako GPT-3,5 či GPT-4, ponúka možnosti zamestnania. Ide o softvérových inžinierov, ktorí si v dnešnej dobe vo všeobecnosti dokážu zarobiť skutočne lákavé sumy. Už v minulosti sa plat IT-čkárov na Slovensku vyšplhal aj na 10-násobok minimálnej mzdy.
Avšak OpenAI vypláca svojim zamestnancom skutočne neuveriteľné sumy. Nejeden z nich si ročne zarobí aj cez 1 milión amerických dolárov.
Na portáli levels.fyi nájdeš detailne popísané zárobky softvérových inžinierov tejto firmy. OpenAI ponúka približne 925-tisíc dolárov v hrubom. Z toho základný plat predstavuje približne 300-tisíc, no vyše 600-tisíc dolárov získaš v akciách.
Po detailnom prezretí nižšie uvedených platov však zistíš, že plat týchto IT-čkárov sa vyšplhá ešte vyššie. Niektorí si v akciách prilepšia aj o viac ako 1 milión dolárov a ich ročná odmena sa vyšplhá na takmer 1,4 milióna.
Pri tých najvyšších číslach ide o zamestnancov, ktorí vo firme pracujú už aspoň 5 rokov. No napriek tomu sa ani nováčikovia nemajú vôbec zle. Napríklad jeden zo zamestnancov s dvojročnými skúsenosťami, nižšou úrovňou zodpovednosti a menej náročnou nešpecifikovanou rolou uviedol, že ročne zarobí 620-tisíc dolárov (základ: 245-tisíc, akcie: 375-tisíc).
Kapitál
Keďže ide o spoločnosť zaoberajúcu sa rozvojom umelej inteligencie, obrátili sme sa na ChatGPT. Vlastný kapitál podľa AI predstavuje v technologických firmách obzvlášť bežnú súčasť kompenzačného balíka. Dopĺňa plat a bonusy zamestnancov.
Každý z nich má pritom svoj nárok na uplatnenie kapitálu, vďaka čomu získava práva na výhody alebo aktíva poskytované spoločnosťou. Ide napríklad o spomínané akcie či opcie na akcie. V prípade OpenAI zamestnanec počas štyroch rokov postupne získa právo na 100 % svojho prideleného kapitálu.
Ako vysvetľuje ChatGPT (GPT-4), harmonogram zisku práv funguje na princípe „25 percent ročne“:
25 % z celkového počtu prideleného kapitálu získa v prvom roku zamestnania.
Ďalších 25 % z celkového počtu sa mu pridelí v druhom roku. Po dvoch rokoch zamestnania by teda zamestnanec mal právo na 50 % svojich akcií.
Tento model pokračuje, pričom ďalších 25 % z celkového počtu pridelených aktív sa pridelí v treťom aj štvrtom roku. Na konci štyroch rokov by mal zamestnanec práva na všetok (100 %) sľúbený kapitál.
„Je dôležité poznamenať, že špecifiká toho, čo tieto odmeny predstavujú (napr. akcie spoločnosti, peňažný bonus viazaný na výkonnosť atď.) a presné podmienky viazané na ich uplatnenie (napr. výkonnostné míľniky) sa môžu líšiť a budú podrobne uvedené v zmluve o zamestnaní či v politike odmeňovania spoločnosti,“ dodáva chatbot.
GPT-4 už nedostane nové aktualizácie
Ako sme ťa informovali v apríli tohto roku, generálny riaditeľ OpenAI Sam Altman oznámil, že jeho inžinieri už nebudú pokračovať vo výskumnej stratégii, na základe ktorej sa populárny chatbot zrodil.
Zatiaľ ale nie je presne jasné, odkiaľ budú pochádzať budúce pokroky. Najnovší modul prijíma obrazové a textové výstupy a vydáva textové výstupy. Ako uviedla samotná organizácia OpenAI, v mnohých veciach je menej schopný ako ľudia, no vykazuje výkonnosť na ľudskej úrovni v rôznych profesionálnych a akademických štandardoch.
GPT-4 bol pravdepodobne trénovaný za pomoci biliónov slov textu a mnohých tisícok výkonných počítačových čipov. Spoločnosť za celý proces zaplatila viac ako 100 miliónov dolárov.
Ďalšie kroky spoločnosti však už neprinesú žiadne zväčšenie modelov. „Myslím si, že sme na konci éry, kedy to budú tieto, ako obrie, obrie modely,“ uviedol Sam Altman, generálny riaditeľ OpenAI. „Vylepšíme ich inými spôsobmi,“ doplnil.
Zdroje: levels.fyi, Archív SIU, AI