Zaručeného klamára spoznáš jednoducho. Týchto 5 signálov ti prezradí, ako
- Väčšina ľudí do určitej miery klame
- Malé klamstvá sú zväčša neškodné
- Klamára možno odhaliť vďaka týmto signálom
- Väčšina ľudí do určitej miery klame
- Malé klamstvá sú zväčša neškodné
- Klamára možno odhaliť vďaka týmto signálom
Predstav si nasledovnú situáciu: sedíš za stolom na obede u svokrovcov a na tanieri pred sebou máš obed, ktorý ti vôbec nechutí. Buď jasne naznačíš, že toto jesť nebudeš, alebo povieš, že to vyzerá vynikajúco a veľmi pekne ďakuješ. Pokiaľ by si si vybral druhú odpoveď, bohužiaľ, klameš.
Nemusíš sa však cítiť zle, väčšina ľudí do určitej miery klame, predovšetkým, keď ide o podobné situácie, kedy niekomu nechceme ublížiť. Niektorí však klamú oveľa častejšie a pri situáciách, ktoré si to ani nevyžadujú. Prečo klameme, čo nás k tomu vedie, ako to identifikovať a ako to ovládať?
Klamstvá majú následky
Najbežnejšie malé klamstvá sú zväčša neškodné, kedy nechceme raniť niekoho city alebo vyvolať konflikt. Keď niekomu povieš, že ti nevadí, že meškal 30 minút, určite ťa to vnútri hnevá, ale ide o prijateľné takzvané „biele klamstvo“ s cieľom zachovania sociálnej harmónie.
Mnohí nechcú vždy počuť pravdu. Napríklad v otázke vzhľadu, kedy sa ti úplne nepozdáva outfit druhého človeka, no aj napriek tomu povieš, že vyzerá skvelo. Pokiaľ odpovieš opačne, vytvoríš konflikt, s ktorým sa musíš vyrovnať, uvádza URMC. Keď sa tieto malé klamstvá nahromadia a nie sú vyrovnávané komplimentmi, vzniká problém.
Klamstvá majú následky, s prihliadnutím na to, o akú veľkú či nevyhnutnú lož ide, je treba si uvedomiť, že ak niekto zistí, že si klamal, navždy to zmení tvoj vzťah s danou osobou. Je predsa iné odpovedať nepravdivo svojej dlhoročnej milovanej polovičke a zamestnávateľovi.
Existuje niekoľko príznakov, ktoré môžu naznačovať, že druhý klame. Tie však niekedy ťažko identifikovať, a preto sa treba zamerať aj na gestikuláciu a mimiku.
Niekoľko znakov klamstiev:
1. Slová a mimika: Klamári často nevedia kontrolovať hovorené slovo a neverbálnu komunikáciu zároveň, preto ich telo môže odhaľovať ich skutočné emócie.
2. Nervozita: Jeden z očividnejších príznakov, niektorí ľudia sa namiesto hovorenia pravdy rozhodnú pravdu účinne zakrývať. S cieľom skryť pravdu však musia počítať s tým, že ich telo bude reagovať trochu inak a impulzívnejšie než obvykle. Môžeš si všimnúť nepokojné ruky, nohy, či potenie sa.
3. Príliš veľa detailov: Povedzme, že sa ťa partner po príchode domov z večernej oslavy pýta na to, ako to celé prebiehalo. Klamári do svojich rozprávaní môžu pridať príliš veľa detailov, aby ich príbeh vyznel presvedčivejšie, no často sa ukáže, že sú tieto detaily nepresné alebo nezodpovedajú skutočnosti. Skús položiť jednoduchú otázku, možno klamára nachytáš.
4. Odmieta odpovedať na otázky: Klamári sa pokúšajú vyhýbať sa otázkam či odpovedaniam na ne a môžu odpovedať nepriamo, pretože sa boja, že budú odhalení. Často sa preto tiež počas komunikácie snažia zmeniť tému debaty. Iní dokonca prejdú do protiútoku.
5. Zmeny v správaní: Zmena správania, mimiky či výrazu tváre môžu naznačiť, že človek hovorí o nepravdivých veciach.
Spomínané príznaky samy osebe však, samozrejme, nemusia nutne znamenať, že niekto klame. Keď sa však skombinujú a dochádza k viacerým naraz, môžu byť nápomocné pri odhaľovaní klamstva. Najlepším spôsobom, ako odhaliť klamstvo, je rozhovor a komunikácia s danou osobou, aby si získal čo najviac informácií a uistil sa, že si správne interpretoval signály.
Klamári majú taktiež tendenciu zakrývať si aj iné zraniteľné časti tela ako napríklad hrdlo, hrudník, hlavu a brucho. „Často som to videla v súdnej sieni, keď pracujem ako konzultant pre advokátov. Vždy, keď vidím, ako si niekto rukou zakrýva predok hrdla, viem povedať, že klame,“ hovorí Lillian Glass, behaviorálna analytička a expertka na reč tela, uvádza Business Insider.
Často si môžeš všimnúť aj to, že klamári svoj pohľad upierajú všade, len nie na teba. Oči sú oknom do duše, takže dáva zmysel, že klamár nechce, aby si sa do tej jeho pozrel. Je teda preňho zaujímavejšie pozerať sa na obraz, ktorý visí nad tebou, ako tebe do očí. Najvýraznejším znakom je podľa Forbes pohľad uprený do zeme alebo časté pozeranie sa na dvere.
Hlavným dôvodom je nízke sebavedomie
Ublížilo by niekomu, keby zatajím kúsok pravdy? Môže tomu druhému moja úprimná spätná väzba skutočne pomôcť, alebo svojím úprimným názorom druhých iba zbytočne raním? Ako by som sa na mieste toho druhého cítil ja? Toto je len pár otázok, ktoré si treba položiť pred, počas či po akte klamstva.
Ak si uvedomuješ, že rodine, blízkym a kamarátom často klameš, aby si sa niečomu vyhol, musíš zrejme zapracovať na svojich medziľudských vzťahoch. Hlavným dôvodom, prečo klameme, je nízke sebavedomie, lebo chceme potešiť toho druhého a zapôsobiť tým, že hovoríme to, čo by podľa nás chceli počuť.
Tínedžeri často klamú, aby sa začlenili do kolektívu, do ktorého možno nemajú patriť, no chcú. Deti by však mali poznať dôsledky klamstva, keď sa o ňom druhí dozvedia, nebudú veľmi nadšení. Naše telá na sebe väčšinou dávajú poznať, keď klameme.
Odborníci odporúčajú, aby sme sa pri odhaľovaní klamára sústredili na nasledujúce signály.
Ako odhaliť klamára:
- vyhýba sa očnému kontaktu a sústreďuje ho stále na niečo iné,
- zakoktáva sa, má pauzy v rozprávaní, často si odkašliava,
- mení tón či hlasitosť hlasu,
- ponúka viacero výhovoriek pre situáciu namiesto jednej,
- stojí/sedí v obrannom postoji s rukami prekríženými na hrudi,
- je mierne začervenaný na tvári alebo krku,
- trie si, hladká alebo sa často dotýka nosa,
- na moment vyplazí jazyk, keď niečo popiera,
- odvádza pozornosť od problému,
- pôsobí nepohodlne.