Zásadná novinka pre skupinu dôchodcov: Za nesplnenie nových podmienok hrozí pokuta 5 000 eur
- Špeciálne elektrické vozidlá budú musieť mať PZP
- Platia na ne rovnaké pravidlá ako na kolobežky
- Špeciálne elektrické vozidlá budú musieť mať PZP
- Platia na ne rovnaké pravidlá ako na kolobežky
Špeciálne elektrické vozidlá sa tešia čoraz väčšej obľube medzi dôchodcami. Tieto jedno- až štvorkolesové dopravné prostriedky pomáhajú ľuďom s obmedzenou mobilitou a na Slovensku už nejde o žiadnu raritu. Nedávne legislatívne zmeny však priniesli nové povinnosti pre ich majiteľov. Dôchodcovia by si mali dať pozor, aby neschytali pokutu za neuzavreté PZP.
To, či potrebuješ uzatvoriť povinné zmluvné poistenie (PZP), závisí od technických parametrov vozidla. Väčšina seniorských vozidiel teraz spadá do kategórie vyžadujúcej PZP, podobne ako výkonné elektrické kolobežky.
Pre vozidlá s rýchlosťou nad 25 km/h, alebo s rýchlosťou nad 14 km/h a hmotnosťou nad 25 kg, je poistenie povinné, ak užívateľ nie je invalidom. Hoci väčšina seniorských vozidiel neprekračuje rýchlosť 25 km/h, ich hmotnosť zvyčajne prevyšuje 25 kg. Pravidlá sa tak dotýkajú takmer každého.
Ako zistiť, či potrebuješ PZP
Ivan Kahanec, senior analytik spoločnosti Brokeria, pre portál FINSIDER vysvetlil, ako si overiť potrebu PZP: „Najľahší spôsob je, že si skontrolujú maximálnu konštrukčnú rýchlosť vozíka. Tá spravidla nepresahuje 14 kilometrov za hodinu, čo automaticky znamená, že sa na nich povinnosť nevzťahuje. Ak by bola vyššia a aj jeho hmotnosť by bola cez 25 kilogramov, čiže by spĺňal definíciu motorového vozidla v zmysle zákona o PZP, v takom prípade bude kľúčové určenie vozíka.“
V prípade nejasností odporúča konzultovať klasifikáciu vozidla s predajcom alebo výrobcom.
Existujú však aj výnimky týkajúce sa invalidných vozíkov. „Dôchodcovia a telesne postihnutí používatelia takýchto elektrických vozíkov sa nemusia obávať, že si nesplnili svoju zákonnú povinnosť. Vozidlá, ktoré sú určené pre nich, sú z povinnosti celkovo vylúčené bez ohľadu na to, akou rýchlosťou sa pohybujú alebo akú majú hmotnosť,“ vysvetľuje Kahanec.
Štefan Fajnor, riaditeľ divízie neživotného poistenia v spoločnosti Finportal, však upozorňuje na dôležitý detail: „To v prípade väčšiny seniorských vozíkov neplatí. Samotný dôchodca by musel byť osobou s telesným postihnutím, a takýto vozík by sám musel aj viesť.“
Nie každý dôchodca je totiž automaticky považovaný za invalida. O tom rozhoduje posudkový lekár na základe miery funkčnej poruchy. Seniori by si mali na pravidlá dať pozor, pretože jazda bez povinného poistenia môže viesť k pokutám od 50 do 5 000 eur.
Inflácia v domácnostiach dôchodcov stúpla
Spotrebiteľské ceny na Slovensku v auguste 2024 medziročne v priemere vzrástli o 2,8 %. Pre domácnosti zamestnancov a nízkopríjmové domácnosti dosiahla inflácia hodnotu 2,9 %, pre domácnosti dôchodcov 2,4 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.
Najväčší vplyv na výslednú hodnotu inflácie pre jednotlivé sociálne skupiny v porovnaní s úhrnným indexom malo predovšetkým vyššie tempo rastu cien potravín a nealko nápojov, alkoholických nápojov, ale aj rôznych druhov služieb naprieč spotrebným košom, ako napr. vodného a stočného, dopravných služieb, tovarov a služieb na údržbu domácností či veterinárnych služieb.
Naopak, medziročne nižšie ceny sa zaznamenali v zdravotníctve, v doprave najmä pre lacnejšie pohonné látky. V súhrne za osem mesiacov roku 2024 sa spotrebiteľské ceny v rámci SR medziročne zvýšili o 2,7 %, v domácnostiach zamestnancov to bolo o 2,8 %, v nízkopríjmových domácnostiach o 2,6 %, v domácnostiach dôchodcov o 2,1 %.
Zdroje: FINSIDER, TASR