Zásadná zmena pre Slovákov: Daniari prišli s novinkou, ktorá ti ušetrí čas i nervy
- Finančná správa pripravuje novinku
- Preddavky a dane bude možné čoskoro už uhradiť aj platbou kartou cez portál finančnej správy
- Finančná správa pripravuje novinku
- Preddavky a dane bude možné čoskoro už uhradiť aj platbou kartou cez portál finančnej správy
Finančná správa pripravuje pre svojich klientov novinku. Preddavky a dane bude možné čoskoro už uhradiť aj platbou kartou cez portál finančnej správy.
V súčasnosti sa uskutočňuje pilotné testovanie. Finančná správa preto hľadá 20 daňových subjektov, ktoré si budú môcť túto novinku odskúšať medzi prvými, a to 23. januára a 24. januára tohto roka na úhrade dane z pridanej hodnoty (DPH). V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa finančnej správy Martina Rybanská.
Bezhotovostná úhrada
Bezhotovostnú úhradu bude možné uskutočniť cez portál finančnej správy platobnou kartou využitím Google Pay alebo Apple Pay, prípadne iným platobným spôsobom (odkazy na internebanking bánk), ktorý umožňuje platobná brána Štátnej pokladnice.
Súčasťou pripravovaného riešenia je aj možnosť vytvorenia platobného príkazu na bezhotovostnú úhradu daňovej povinnosti na účet správcu dane po podaní daňového priznania prostredníctvom internetbankingu.
Finančná správa hľadá 20 daňových subjektov, ktoré budú môcť medzi prvými platby kartou otestovať pri platbe DPH, ktorá je splatná do 25. januára 2023.
V prípade záujmu je potrebné, aby daňový subjekt zaslal finančnej správe najneskôr do 20. januára tohto roka do 16:00 hod. prihlásenie formou podnetu na call centrum finančnej správy vyplnením online formulára. Dostupný je na portáli finančnej správy v časti Kontakty.
Pri zadávaní témy dopytu je potrebné zvoliť položku „Iné“, vyplniť všetky polia formulára a DIČ a názov subjektu uviesť do poľa s označením „Váš dopyt“.
Záujemcom finančná správa následne zriadi prístup a najneskôr v pondelok 23. januára tohto roka im odpoveďou na prijatý podnet zašle manuál, ako DPH platobnou kartou uhradiť. Transakciu je potrebné zrealizovať 23. januára alebo 24. januára tohto roka.
Boj proti daňovým únikom
Finančná správa nezanedbáva ani kontroly svojich klientov. Zhruba každá desiata daňová kontrola sa koná vo firme bez majetku a účtovníctva. Ešte pred dvomi rokmi smerovalo do „mŕtvych“ firiem násobne viac kontrol, viac ako 40 percent.
Išlo o značné plytvanie z pohľadu kapacít kontrolórov aj pre verejné financie. Zlepšenie súvisí so zmenami, ktoré zaviedlo na finančnej správe nové vedenie. Vyplýva to zo zistení Nadácie Zastavme korupciu. Tá po roku a pol opäť analyzuje efektívnosť finančnej správy.
Finančnej správe sa od nástupu nového vedenia podľa Nadácie Zastavme korupciu podarilo zefektívniť kontroly a dorátanú daň aj lepšie vymáhať. Za vlaňajšok tak vybrali o 280 miliónov eur viac.
Vymenilo sa 22 najvyšších funkcionárov, vrátane vedenia elitného kriminálneho úradu. Do hľadáčika sa dostali ale aj veľké firmy. Pri takzvanom transferovom oceňovaní, ktoré sa týka najmä obchodov zahraničných materských spoločností s ich slovenskými dcérami, tento rok zatiaľ dorubili takmer 30 miliónov eur.
„Problémom finančnej správy ale ostáva rodinkárstvo. Zároveň aj nové vedenie už opakovane vysvetľovalo viacero podozrení z úplatkov a prepojení na takzvaných kajúcnikov,“ upozorňuje Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.
Problémom podľa nej je, ak na kľúčových pozíciách, ktoré by mali odhaľovať a riešiť najväčšie daňové a colné úniky, sedia menej odborníci a viac rodinní príslušníci iných zamestnancov finančnej správy alebo politikov.
„Nielenže potom boj proti daňovým únikom nie je efektívny a rovnaký voči všetkým, ale štátna kasa prichádza aj o milióny eur,“ uviedla Makarová.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: SITA