Zásadné odhalenie: Nebezpečný komár z Ázie prežil zimu v Bratislave, vytvoril tu populáciu. Takto ho rozoznáš

  • Vedci zo SAV v spolupráci s mestom zistili prevratnú novinku
  • Invázny komár z Ázie sa zabýval v hlavnom meste Slovenska
Ázijské komáre na Slovensku
Wikimedia
  • Vedci zo SAV v spolupráci s mestom zistili prevratnú novinku
  • Invázny komár z Ázie sa zabýval v hlavnom meste Slovenska

Invázny ázijský komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu. V bratislavskom Ružinove, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídlil sa tam.

TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková. Na overení prezimovania invázneho komára spolupracujú vedci Biomedicínskeho centra SAV s Magistrátom hlavného mesta SR Bratislavy.

„Ázijský tigrovaný komár bol zaznamenaný aj tento rok na rovnakých lokalitách v Ružinove. Našli sa samičky aj samce a čerstvo nakladené vajíčka,“ priblížila Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra SAV.

Doplnila, že od slovenských druhov komárov je ľahko rozoznateľný, pretože je čisto čierny, so snehovobielymi prúžkami na nohách, bez škvŕn na krídlach a s bielym pásikom na hrudi a hlave. Na Slovensku zaznamenali podľa vedkyne tento druh komára už aj v roku 2012 v okolí Košíc. Vtedy sa mu ale na Slovensku nepodarilo usídliť.

Čabanová momentálne pracuje na porovnaní DNA jedincov. Na základe toho môže zistiť, z ktorých krajín sa komáre dostali na Slovensko. Výsledky budú podľa SAV známe do niekoľkých týždňov.

Pre zabránenie šírenia vírusov je dôležité eliminovať tohto komára hneď na začiatku a nedovoliť, aby sa na Slovensku trvalo usídlil a množil, vysvetlila Čabanová.

„Najviac sa mu darí v človekom vytvorených liahniskách – kontajneroch a nádobách s malým množstvom vody, kvetináčoch, odkvapoch, kanalizácii či v odpade naplnenom vodou. Preto je zníženie jeho počtu a zastavenie jeho rozmnožovania v rukách všetkých obyvateľov,“ podotkla.

Ako sa s nimi dá bojovať

Proti inváznym komárom sa dá bojovať pomocou jednoduchých krokov. Vedci odporúčajú ľuďom dôkladne hľadať potenciálne liahniská. V okolí domov sa pravidelne nachádza veľký počet nádob, v ktorých sa zadržiava dažďová voda. Je potrebné zbierať odpadky a eliminovať skládky. Odprataním takéhoto odpadu a jeho triedením sa podľa SAV výrazne znižujú šance pre invázne komáre, ktoré ich vidia ako možné liahniská.

„Informujte svoje okolie v prípade zaznamenaného výskytu. Vždy skontrolujte auto a svoju batožinu pred odjazdom z cudzej krajiny, či sa v nich nenachádzajú komáre ako nechcený suvenír,“ poradila Čabanová. Apeluje tiež na verejnosť, aby sa zapojila do monitoringu inváznych komárov pomocou mobilnej aplikácie Mosquito Alert.

Komár tigrovaný sa rozšíril z Ázie do celého sveta prostredníctvom dovozu tovaru, napríklad pneumatík. Prenáša 22 rôznych vírusov vrátane exotických vírusov dengue, chikingunya, Zika alebo žltá zimnica. Na Slovensku cirkuluje západonílsky vírus a vírus Usutu. Exotické vírusy ako dengue, chikungunya a Zika sa u nás lokálne nešíria, tvrdia vedci.

Všetky doterajšie ľudské prípady nákazy sú podľa nich importované. „Komár je len potenciálnym prenášačom, ale nie zdrojom nákazy, takže jeho výskyt neznamená automaticky šírenie prenosných ochorení,“ doplnili.

Výskyt na východe Slovenska

O komárovi sme ťa informovali už v minulosti, keď ho potvrdili aj na východe Slovenska.

TASR vtedy informovala, že v Košiciach bol objavený druh komára Aedes japonicus japonicus. Tento druh pochádza z Japonska, Kórey, Číny a východných častí Ruska. Toto je jeho prvý výskyt v Košiciach.

V Čermeľskom údolí a v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) boli ručne odchytené samičky tohto druhu. Objavili sa tam v nezvyčajne teplých mesiacoch február a marec. Informovala o tom hovorkyňa UVLF Zuzana Bobriková.

„Samičky boli v areáli UVLF odchytené pri univerzitnej veterinárnej nemocnici a vo farmaceutickom pavilóne. Takýto nález v ešte takmer zimných mesiacoch napovedá, že ide o komáre, ktoré v našich podmienkach prezimovali s najväčšou pravdepodobnosťou vo forme vajíčok. Vysoké denné teploty vo februári a marci umožnili vývin lariev a liahnutie samičiek,“ uviedla profesorka Alica Kočišová z katedry epizootológie, parazitológie a ochrany spoločného zdravia na univerzite.

Komár je prítomný aj v iných mestách

Molekulárna analýza podľa nej potvrdila, že ide o rovnaký druh, aký bol na Slovensku zistený už predtým. Tento komár sa rozšíril po celej Európe a v minulom roku bol jeho výskyt potvrdený v okolí Bratislavy, Banskej Bystrice a Prešova.

Tento druh komára sa adaptoval na mestské prostredie, kde využíva ako biotopy cintorínske vázy, fontány, sudy s vodou a záchytné nádrže. Larvy sú veľmi odolné voči organickým látkam vo vode.

Jeho schopnosť prežiť zimu a rýchlosť šírenia ho radí medzi najrýchlejšie sa šíriace druhy komárov v Európe, uviedla UVLF.

Šírenie v mestských oblastiach a sklon cicať krv na rôznych hostiteľoch robia z tohto komára nepríjemného škodcu.

Tento komár je relatívne veľký a môže prenášať vírusy vrátane vírusu západonílskej horúčky (WNV), dengue a horúčky Chikungunya.

„Výskyt inváznych druhov komárov a ich šírenie sa teda stáva aj na Slovensku vážnym zdravotným problémom a podcenenie tohto rizika môže mať negatívny dopad na zdravie ľudí aj zvierat,“ opísala Kočišová, ktorá sa spolu s kolegami venuje výskumu aj v tejto oblasti.

Odborníci odporúčajú prekrývať nádoby s vodou, pravidelne vymieňať vodu v nádobách ako vedrá, sudy, odkvapy, kvetináče či fontány, aby samičky nemohli klásť vajíčka.

Obľúbeným miestom komárov sú aj staré pneumatiky, kde sa hromadí dažďová voda. Na ochranu pred uštipnutím by ľudia mali používať repelenty.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: TASR, archív Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá