Zásadné zmeny pre školstvo: Po celom Slovensku sa začne učiť úplne novým spôsobom
- Tradičnému učeniu sa textov naspamäť a ich memorovaniu by malo odzvoniť
- Rezort školstva prichádza s novinkami
- Tradičnému učeniu sa textov naspamäť a ich memorovaniu by malo odzvoniť
- Rezort školstva prichádza s novinkami
Slovensko získalo vďaka Plánu obnovy a odolnosti SR možnosť posunúť školstvo na medzinárodnú úroveň. Zlepšenia v oblasti vzdelávania žiakov na základných školách sú súčasťou kurikulárnej reformy, ktorá sa zameriava na naplnenie potrieb vzdelávania pre 21. storočie.
Hlavným cieľom zmien je podľa rezortu zlepšenie gramotnosti a zručností, ako je kritické či digitálne myslenie.
„Cieľom je rozvíjať kritické myslenie a mäkké zručnosti žiakov, ako schopnosť riešiť problémy, spracovávať informácie a skúmať ich zdroje, pracovať v tíme, argumentovať a klásť otázky, preberať iniciatívu a zodpovednosť, tvoriť a realizovať osobné projekty,“ hovorí Ján Horecký, dočasne poverený minister školstva.
Počas prípravy kurikulárnej reformy realizovalo ministerstvo tri veľké verejné konzultácie, okrúhle stoly či bilaterálne stretnutia. Ich cieľom bolo zapojiť do diskusie o budúcnosti vzdelávania tých, komu sú novinky určené.
Rezort školstva poskytol učiteľom, rodičom a širokej verejnosti možnosť spolupodieľať sa na tvorbe nového obsahu vzdelávania v termíne od 6. do 20. februára formou verejnej konzultácie vzdelávacích štandardov. Stránku verejnej konzultácie navštívilo viac ako 16 000 ľudí.
Po registrácii mohli návštevníci pridať vlastný komentár alebo hlasovať za už uverejnenú pripomienku. Najväčšiu skupinu registrovaných, až 54 %, tvorili učitelia.
„Prijali sme mnoho užitočných a konštruktívnych podnetov, aktuálne ich do návrhu štandardov zapracúvajú expertné tímy Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. Sfinalizovaný návrh štátneho vzdelávacie programu predložíme na schválenie ministerstvu školstva v najbližších dňoch,“ uvádza Ivan Pavlov, generálny riaditeľ NIVaM.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Viaceré podnety budú zapracované v sprievodných dokumentoch a metodických materiáloch, ktoré vzniknú aj v súčinnosti so základnými školami zapojenými v postupnom zavádzaní. 30 škôl bude učiť po novom od septembra 2023.
Rezort školstva poskytol školám možnosť participovať na overovaní zmien. Na stránke www.vzdelavanie21.sk bol zverejnený elektronický formulár a podmienky registrácie. Od 20. februára do 3. marca bolo otvorené prvé kolo prihlasovania pre základné školy, ktoré majú záujem učiť podľa nového štátneho vzdelávacieho programu už od 1. septembra 2023.
Celkovo sa zaregistrovalo 98 škôl z celého Slovenska. Medzi nimi sú školy plnoorganizované aj neplnoorganizované, verejné, súkromné aj cirkevné. Cieľom rezortu je v tomto kole vybrať prvú skupinu 30 základných škôl, ktorá začne na dobrovoľnej báze s postupným zavádzaním nového štátneho vzdelávacieho programu od 1. ročníka v školskom roku 2023/2024.
Nový systém začne platiť pre všetky školy
Celoplošné zavedenie zmien povinné pre všetky bude v školskom roku 2026/2027. Dovtedy budú štátny vzdelávací program a vzdelávacie štandardy kontinuálne analyzované a podľa potreby revidované.
„Teší nás vysoký záujem, je to dobrý signál, že tu máme školy, ktoré chcú učiť moderne a proaktívne vyhľadávajú možnosti, ako to dosiahnuť. Z prihlásených škôl budeme vyberať tak, aby sme vytvorili reprezentatívnu skupinu, kde budú zastúpené všetky kraje, tiež aj neplnoorganizované školy a školy s rôznou veľkosťou žiackej populácie,“ upresňuje Ján Horecký, minister školstva.
Školy nebudú na implementáciu zmien samy. Budú môcť využiť úzku spoluprácu s tímom odborníkov z NIVaM a Regionálnych centier podpory učiteľov. Rezort školstva bude priebežne monitorovať, či je nový štátny vzdelávací program nastavený dobre a podporuje plánované ciele zmien.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.