Zaspávať so psom v blízkosti sa skutočne oplatí. Vedci jasne pomenovali benefity, ktoré to so sebou prináša

  • Spáva tvoj štvornohý maznáčik s tebou?
  • Môže to mať niekoľko výhod, ale aj negatív
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok Unsplash/Roberto Nickson,Kristina Petrick
  • Spáva tvoj štvornohý maznáčik s tebou?
  • Môže to mať niekoľko výhod, ale aj negatív

Patríš do skupiny, ktorá zastáva názor, že pes patrí výhradne na záhradu, alebo sa prikláňaš k tým, ktorí svojho domáceho miláčika nechajú spať po svojom boku v posteli?

Terapeutický účinok

Nezisková organizácia Sleep Foundation informuje, že vo výskumoch až 56 % ľudí uvádza, že ich domáci miláčik s nimi spí v izbe. Poukazujú tiež na to, že spoločné spanie uprednostňujú aj samotní domáci miláčikovia. Údajne sa až viac ako 86 % šteniatok rozhodlo spať v blízkosti človeka, ak takúto možnosť dostali.

Sleep Foundation uvádza, že prítomnosť domáceho miláčika v posteli môže ľuďom zaspávanie uľahčiť. Pocit bezpečia totiž proces zaspávania zjednodušuje. Okrem toho, vraj psi môžu pomôcť aj osobám s posttraumatickou stresovou poruchou a poskytnúť im tak pocit pohodlia a istoty, v prípade, že zažijú nočnú moru.

Pre ľudí s depresiou zas môže mať zaspávanie s maznáčikom terapeutický účinok.

Portál The Sleep Doctor tiež poukazuje na ďalšiu výhodu, ktorou je zníženie pocitu osamelosti. Štvornohý miláčik tak môže pomôcť ľuďom, ktorí opakovane zaspávajú sami a ich tok myšlienok zväčša sprevádzajú negatívne emócie.

zdroj: unsplash/Isabela Kronemberger

Lepšia nálada = ľahšie zaspávanie

Sleep Foundation tiež zastáva názor, že prítomnosť psov alebo mačiek môže prispieť k odolnosti voči alergiám rôzneho druhu. Poukazujú na štúdiu, ktorá zistila, že deti, ktoré spali so svojimi domácimi miláčikmi, mali v neskoršom veku nižšiu pravdepodobnosť vzniku alergií.

Vystavenie sa dvom alebo viacerým psom či mačkám v prvom roku života môže znížiť aj pravdepodobnosť vzniku iných alergií, akými sú tie na roztoče či trávu,“ píše Sleep Foundation.

Majitelia domácich maznáčikov, najmä psov, nám pravdepodobne dajú za pravdu, ak povieme, že pravidelnú dennú rutinu upravujú práve na základe ich štvornohých miláčikov, ktorých je potrebné venčiť.

zdroj: unsplash/Rafal Jedrzejek

The Sleep Doctor pripomína, že majitelia domácich zvierat v mnohých výskumoch uvádzajú, že tak pociťujú vyššiu úroveň motivácie dodržiavať denný režim. V súvislosti so spomenutým vidia isté prepojenie aj v kvalite spánku. Zastávajú názor, že práve rutinné nastavenie konkrétneho času zaspávania prispieva ku kvalitnejšiemu oddychu.

Web spoločnosti Casper tiež upozorňuje na to, že maznanie sa s domácim miláčikom vedie k uvoľňovaniu oxytocínu, chemickej látky, ktorá znižuje stres a zlepšuje náladu. Netreba ani objasňovať, že s pozitívnou náladou sa zaspáva lepšie každému.

Pozor na vznik chorôb

Ako však na záver uvádza Sleep Foundation, na spomínanú tému sa netreba pozerať príliš ružovo. Existujú totiž aj isté negatíva, ktoré je nutné spomenúť. Pripomínajú preto, že prítomnosť domáceho maznáčika síce môže posilniť imunitný systém, no na druhej strane, môžu byť zdrojom škodlivých baktérií, vírusov a parazitov.

Rodiny tak môžu ohroziť zoonotické choroby, ktoré zvieratá prenášajú na ľudí. Pozor by si preto mali dávať najmä ľudia s oslabenou imunitou.

Nezabudli spomenúť ani dôležitý faktor, ktorým je plemeno psa. Keďže niekoľko druhov štvornohých miláčikov je príliš aktívnych, v noci môžu priebeh spánku narušovať, čím sa kvalita oddychu zníži. Tak, ako v súvislosti s inými témami, aj v prípade spánku s domácim miláčikom možno povedať, že všetko má svoje pre aj proti.

Zdroje: Sleep Foundation, TheSleepDoctor.com, casper.com

Najnovšie videá

Trendové videá