„Zastavte normalizáciu Markízy.“ Známe slovenské osobnosti apelujú na rodinu Kellnerovcov
- Autori listu chcú zastaviť „normalizáciu“ TV Markíza
- Varujú pred návratom do mečiarizmu
- Autori listu chcú zastaviť „normalizáciu“ TV Markíza
- Varujú pred návratom do mečiarizmu
Osobnosti zo sféry spoločenského, umeleckého a akademického života sa spojili v otvorenom liste adresovanom rodine Kellnerovcov, majiteľom skupiny PPF, ktorá zahŕňa aj televíziu TV Markíza. V liste výrazne apelujú na Kellnerovcov, aby odolali tlaku zo strany vlády a zachovali dôležitý spoločenský význam televízie.
„Markíza nikdy nebola len komerčnou ,rodinnou televíziou‘, politické dianie v jej spravodajstve vždy zohrávalo významnú úlohu. Fungovalo to – Televízne noviny Markízy sú dlhodobo najsledovanejšou spravodajskou reláciou, často dokonca najsledovanejšou reláciou na trhu celkovo,“ uvádzajú autori listu.
Autori listu sa obávajú, že TV Markíza sa môže stať cieľom snáh premeniť ju na „bezpohlavnú bulvárnu televíziu“, ktorá by neutralizovala verejný záujem o politiku.
„… keď v dobách vrcholiaceho mečiarizmu hrozilo jej ovládnutie prostredníctvom mafie, ľudia Markízu bránili doslova vlastnými telami. Markíza aj v tých najťažších chvíľach vždy stála na strane demokracie a zohrávala mimoriadne dôležitú spoločenskú úlohu,“ dočítaš sa v liste.
Vyzdvihujú význam televíznych novín
Autori listu špecificky ukazujú na význam spravodajskej relácie Televízne noviny, ktorá patrí medzi najviac sledované na slovenskom trhu. Obávajú sa nedávnych personálnych zmien vedenia spravodajstva, ktoré vyvrcholili odchodom Henricha Krejču a jeho nahradením Michalom Kratochvílom.
Ten údajne zasahuje do činnosti spravodajstva spôsobom, ktorý je podľa redakcie „nezlučiteľný s vnútornými redakčnými smernicami CME a televízie Markíza“.
„Je alarmujúce, že sa v Markíze dejú takéto zásadné zmeny. To, čo sa deje v posledných mesiacoch, ohrozuje dôveru verejnosti a slobodu médií,“ dodal ďalší podpisovateľ listu.
Podpisovatelia listu vidia za týmito zmenami snahy vlastníka Markízy, skupiny PPF, udržať si obchodné vzťahy so štátom. „Ak sa tento proces ‚podarí‘, tak s výnimkou niekoľkých denníkov sa prakticky celá mediálna scéna na Slovensku dostane pod kontrolu vládnej moci.“
Autori listu vyzývajú Kellnerovcov, aby zastavili proces „normalizácie“.
„My, dolupodpísaní signatári a signatárky a občania a občianky Slovenska, ktorým záleží na demokracii a európskej budúcnosti krajiny, vás chceme vyzvať, aby ste tento proces zastavili a naopak obnovili nezastupiteľnú úlohu, ktorú Markíza na Slovensku má. S vlastníctvom médií sa viaže aj obrovská spoločenská zodpovednosť a v zlomových časoch to platí dvojnásobne,“ uvádzajú na záver listu.
Signatári a signatárky
- Magda Vášáryová – herečka, bývalá politička a diplomatka
- Iveta Radičová – sociologička, premiérka Vlády SR 2010-2012
- Fedor Gál – sociológ, líder revolúcie 1989 a spoluzakladateľ hnutia Verejnosť proti násiliu
- Martin Bútora – sociológ, politik a bývalý veľvyslanec SR v USA
- Peter Bebjak – režisér
- Zuzana Krónerová – herečka
- Michal Hvorecký – spisovateľ
- Vica Kerekes – herečka
- Táňa Pauhofová – herečka
- Silvia Hroncová – bývalá riaditeľka Opery Národného divadla a Štátnej opery v Prahe a bývalá ministerka kultúry Vlády SR
- Miroslav Wlachovský – diplomat, bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Vlády SR
- Peter Weiss – bývalý podpredseda NR SR a veľvyslanec SR v ČR
- Samo Marec – prekladateľ a publicista
- Martin Kugla – politológ
- Fedor Blaščák – filozof a aktivista, riaditeľ Nadácie otvorenej spoločnosti Bratislava
Debakel s RTVS neutícha, prezidentka nesúhlasí
Prijatie nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase v predloženej verzii by bolo v priamom rozpore s novým Európskym aktom o slobode médií. Upozornila na to prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Pripomenula, že nové nariadenie EÚ upravuje mechanizmy na zabezpečenie nezávislosti a nestrannosti verejnoprávnych médií a ich ochranu pred politickými zásahmi.
„Zdôrazňuje, že členské štáty nesmú vystaviť verejnoprávne médiá riziku politickej kontroly, pretože to vedie k zaujatosti a strate nestrannosti spravodajstva,“ dodala prezidentka.
Poukázala na to, že SR ako členský štát EÚ má povinnosť rešpektovať únijnú legislatívu, čo okrem iného znamená zdržať sa prijatia takých zákonov, ktoré by v období medzi nadobudnutím platnosti a dátumom účinnosti právnych predpisov EÚ vo vnútroštátnej legislatíve pôsobili proti ich cieľom.
„Nariadenie EÚ má vstúpiť do platnosti 20 dní od publikovania, v čase prijatia zákona navrhnutého ministerstvom kultúry bude už teda platné. Je preto zrejmé, že návrh zákona z dielne ministerstva kultúry by bol jednoznačne v rozpore s účelom a textom tohto nariadenia,“ zdôraznila.
Zdroje: Mojapeticia.sk, TASR