Zastavuje starnutie mozgu, je lacný a každý ho má doma. Výskumy konečne potvrdili účinnosť bežného suplementu
- Funkčnosť multivitamínov nie je mýtus
- Branie multivitamínu môže spomaliť starnutie mozgu o dva roky
- Výsledky štúdie poukázali aj na zlepšenie pamäti
- Funkčnosť multivitamínov nie je mýtus
- Branie multivitamínu môže spomaliť starnutie mozgu o dva roky
- Výsledky štúdie poukázali aj na zlepšenie pamäti
Odhaduje sa, že roku 2050 bude na svete žiť viac ľudí nad 65 rokov ako detí do 15 rokov. Ľudstvo starne a spolu so starobou prichádzajú ochorenia mozgu. Preto je téma starostlivosti o vlastný mozog veľmi aktuálna.
Najnovšia, v poradí už tretia, štúdia preukázala, že denné užívanie multivitamínu dokáže starnutie mozgu spomaliť. Nejde iba o placebo efekt či marketingový ťah.
S týmto záverom prišli už dve nezávislé štúdie. Najnovšie výsledky prináša štúdia, publikovaná v The American Journal of Clinical Nutrition, za ktorou stoja výskumníci z Mass General Bingham. Denné užívanie multivitamínových doplnkov stravy môže zlepšiť pamäť, ale aj spomaliť úpadok kognitívnych funkcií, ktoré sú spojené s rôznymi neurodegeneratívnymi chorobami alebo obyčajným starnutím.
Práve tréningom a posilňovaním kognitívnych funkcií dokážeme predísť skorej Alzheimerovej chorobe, najrozšírenejšiemu druhu demencie. Na štúdiu upozornil portál vosvete IT.
Mladší mozog o dva roky
Nová štúdia spadá pod väčší projekt s názvom COSMOS. V klinickej štúdii výskumníci vykonali podrobné osobné kognitívne hodnotenia medzi 573 účastníkmi. Dve predchádzajúce štúdie testovali výsledky užívania multivitamínových doplnkov pomocou telefonických hodnotení.
Teraz vedci podávali jednej skupine účastníkov štúdie multivitamínové doplnky. Druhej, kontrolnej skupine podávali placebo. Výskumníci spozorovali, že multivitamíny majú oproti placebu štatisticky významný prínos na epizodickú pamäť, nie však na pozornosť.
Skupina vedcov tiež vykonala metaanalýzu založenú na troch samostatných štúdiách z projektu COSMOS, s neprekrývajúcimi sa účastníkmi. Tieto štúdie preukázali silné dôkazy o prínosoch multivitamínov. Autori štúdie odhadujú, že denné branie multivitamínových doplnkov dokáže celkové kognitívne starnutie spomaliť, v porovnaní s placebom, približne o dva roky. Komerčne dostupné multivitamíny v sebe majú viac ako 20 dôležitých mikroživín, ktoré dokážu starnutie mozgu spomaliť.
Za projektom COSMOS stoja vedci JoAnn Manson a Howard Sesso, obaja z Brigham and Women’s Hospital (BWH), tiež zakladajúci členovia Mass General Brigham. Manson, spoluautor štúdie a vedúci oddelenia preventívnej medicíny v BWH, uviedol, že zistenia o účinnosti denných multivitamínov ďalej podporujú mienku, že multivitamíny sú bezpečným a cenovo dostupným riešením na ochranu kognitívneho zdravia starších ľudí.
Ako publikácia uvádza, dokopy sa všetkých troch štúdií zúčastnilo 5-tisíc ľudí. Dobrovoľníci boli vo veku od 60 rokov vyššie a pochádzajú zo Spojených štátov.
Doplnky stravy nie sú všetko
Pre zachovanie si mladistvej mysle je však nutné, okrem dopĺňania vitamínov, svoj mozog aj pravidelne precvičovať. Alzheimer a iné neurologické choroby spojené so starnutím nemajú úplne známu príčinu.
Na vznik Alzheimerovej choroby vplýva dosiahnutý stupeň vzdelania, životný štýl či fyzická námaha. U ľudí, ktorí dosiahli v živote vyššie vzdelanie, alebo sa počas života fyzicky namáhali, má Alzheimerova choroba neskorší nástup.
Prevenciou rozvoja neurodegenerácie je aj predchádzanie rozvoja iných chorôb, napríklad hyperlipidémie, hypertenzie, obezity či cukrovky. Zdravá výživa, dostatok fyzickej aktivity, aktívny životný štýl, vyhýbanie sa nadmernej konzumácii alkoholu a fajčeniu môžu významne oddialiť rozvoj neurodegeneratívnych zmien.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky tiež v rámci prevencie vzniku neurodegeneratívnych ochorení radí, udržiavať už vyskytujúce sa kardiovaskulárne či metabolické poruchy v čo najviac stabilizovanom stave. Publikácia ministerstva tiež hovorí, že je potrebné trénovať zachované kognitívne funkcie. V neposlednom rade je dôležitá sociálna interakcia.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: vosvete IT, Mass General Brigham, Ministerstvo zdravotníctva SR , Science Direct