Záťah NAKA so 16 obvinenými: Na slobodu ide bývalý aj súčasný policajný funkcionár

  • Bystrík Stanko nejde do väzby
  • Zatknutý bol v rámci akcie NAKA s názvom Chikara 2
NAKA akcia
SIU/Ivan Mego
  • Bystrík Stanko nejde do väzby
  • Zatknutý bol v rámci akcie NAKA s názvom Chikara 2

Obvinený exriaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave Bystrík Stanko nejde do väzby. V akcii Chikara 2, v ktorej NAKA žiadala väzbu pre všetkých zadržaných, súd vyhovel len čiastočne. Do väzby idú šiesti zadržaní.

Exriaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru nejde do väzby

Stanko a aj súčasný okresný riaditeľ policajného zboru v Trnave Rastislav Grznár boli podľa rozhodnutia sudcu Špecializovaného trestného súdu v Pezinku prepustení na slobodu, informuje web tvnoviny.sk.

Sudca na kolúznu a preventívnu väzbu nevidel dôvod. Okrem nich do väzby taktiež nepoputuje ďalší obvinený, šiesti obvinení však zostávajú vo väzbe. Obvinení boli zatknutí v rámci akcie Chikara 2. Okrem Trnavského kraja akcia prebiehala aj na území Bratislavského a Žilinského kraja. 

NAKA akcia, Bystrík Stanko
zdroj: SIU/Ivan Mego

NAKA obvinila 16 osôb, niektoré z viacerých trestných činov súbežne. Zadržaných bolo konkrétne 10 osôb, v jednom prípade ide o činného príslušníka PZ – riadiaceho funkcionára zaradeného na OR PZ v Trnave, Grznára. NAKA zadržala tiež bývalého príslušníka policajného zboru, Bystríka Stanka.

Stanko svoje zadržanie označil za absolútny nezmysel. Podľa tvnoviny.sk tvrdí, že sa s údajným bosom zločineckej skupiny Tiborom Gubáňom stretol dvakrát, avšak za akým účelom, špecifikovať nechcel.

Časť zadržaných ide do väzby

Ako informuje SITA, sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku v sobotu 25. marca čiastočne vyhovel návrhu prokurátora a rozhodol o vzatí do väzby šiestich obvinených osôb, ktoré sú stíhané v rámci policajnej akcie Chikara 2.

Hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková informovala, že dôvodom väzby u obvinených je obava z pokračovania v trestnej činnosti, teda preventívna väzba.

Súd žiadosť obvinených o nahradenie väzby dohľadom probačného a mediačného úradníka, ako aj ich písomným sľubom, prípadne zárukou dôveryhodnej osoby zamietol,“ uviedla hovorkyňa.

Naproti tomu podľa nej sudca pri troch obvinených osobách (R. K., R. G., B. S.,) nevyhovel návrhu prokurátora a prepustil ich zo zadržania na slobodu.

Súd pri dvoch obvinených (R. K. a R. G.) konštatoval dôvod väzby, avšak väzbu nahradil dohľadom probačného a mediačného úradníka a uložením primeraných povinností a obmedzení,“ povedala Kudjáková.

V prípade obvineného B. S. podľa nej súd skonštatoval, že nie je daný dôvod kolúznej väzby, a preto ho do väzby nevzal a prepustil ho zo zadržania na slobodu.

Rozhodnutie súdu nie je právoplatné, o sťažnostiach procesných strán rozhodne Najvyšší súd SR,“ doplnila hovorkyňa. Dodala, že uznesenia o vznesení obvinení sú podľa súdu v prípade všetkých obvinených dôvodné.

Stanko mal údajne poskytovať ochranu údajnému šéfovi gangu Gubáňovi

Bystrík Stanko mal údajne poskytovať ochranu údajnému šéfovi gangu Tiborovi Gubáňovi, ktorý obchodoval s drogami a z predaja ho paušálne vyplácal.

„NAKA obvinila 16 osôb, niektoré z viacerých trestných činov súbežne,“ priblížila polícia. Štrnásť osôb čelí obvineniu zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov, ich držania a obchodovania s nimi.

Štyri osoby sú obvinené zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, dve zo zločinu prijímania úplatku a dve aj z prečinu podplácania. Jedna osoba je obvinená aj zo zločinu hrubého nátlaku v štádiu prípravy a jedna tiež zo zločinu vydierania, informuje TASR.

Prokurátor v tomto prípade podal sťažnosť, o väzbe pre obvinených teda bude rozhodovať Najvyšší súd Slovenskej Republiky.

Akcia Barón

Národná kriminálna agentúra (NAKA) tiež zasahovala v pondelok v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Policajná akcia s krycím názvom Barón súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu (SPF). Jej výsledkom je päť zadržaných, ktorí už čelia obvineniu.

Je medzi nimi aj niekoľko funkcionárov SPF. TASR o tom informoval vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru (PPZ) Michal Slivka.

„Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou, so škodou veľkého rozsahu,“ skonštatoval Szeiff.

Organizovaná skupina mala pôsobiť na území Bratislavského a Trnavského kraja. V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku sa malo pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu, píše TASR.

S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe SPF na oprávnenú osobu.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TV Noviny, TASR, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá