Záujem o brigádnikov bude tento rok vysoký. Ako sa nenechať oklamať a na čo si musíš dať pozor
- Pracovať popri štúdiu alebo počas letných prázdnin môže mladý človek, ktorý už dovŕšil 16 rokov
- Existujú však veci, na ktoré si musíš dať pozor
- Pracovať popri štúdiu alebo počas letných prázdnin môže mladý človek, ktorý už dovŕšil 16 rokov
- Existujú však veci, na ktoré si musíš dať pozor
Brigáda je skvelá príležitosť, ako si nielen v lete privyrobiť, ale aj získať pracovné skúsenosti, kontakty a zažiť niečo nové. O študentov – brigádnikov bude toto leto veľký záujem, pretože nezamestnanosť je nízka a protikovidové opatrenia sú utlmené.
Prvým krokom pri hľadaní vhodnej brigády je mať aspoň trochu jasno v tom, čo by ste chceli robiť a v akej lokalite by to malo byť.
„Internet ponúka naozaj veľa možností, kde sa dá hľadať brigáda. Odporúčam sledovať pracovné portály, weby personálnych agentúr, ale ak máte nejaké vysnívaného potenciálneho zamestnávateľa, tak ak jeho Facebook profil a web,“ hovorí personálny konzultant Patrik Dovina.
Brigádovať nemôže každý
Pracovať popri štúdiu alebo počas letných prázdnin môže podľa našej legislatívy mladý človek, ktorý už dovŕšil 16 rokov, má ukončenú základnú školskú dochádzku a ešte nepresiahol vek 26 rokov. Podmienkou je aj denné alebo externé štúdium na strednej škole alebo denná forma štúdia na vysokej škole.
„Je dobré vedieť, že pracovný pomer formou brigády nemusíte ukončiť v deň dovŕšenia 26 rokov. Dohoda o brigádnickej práci platí do konca kalendárneho roka, v ktorom ste dosiahli tento vek,“ upozorňuje odborník.
Ani v prípade ukončenia štúdia nedochádza automaticky okamžite k ukončeniu pracovnej dohody formou brigády. „Študentom strednej školy je mladý človek do 31. augusta kalendárneho roka a zákonník práce umožňuje brigádovať do 31. októbra daného roka,“ pokračuje personálny konzultant z MAXIN´S Group.
Pozor na doklady a zmluvu
Personálny konzultant odporúča mať vždy so zamestnávateľom uzatvorenú pracovnú zmluvu – dohodu, lebo čo je na papieri, to sa ťažšie nedodržiava.
Zmluva – dohoda o brigádnickej činnosti študenta sa dá uzavrieť maximálne na 12 mesiacov a musí v nej byť uvedený druh práce, výška odmeny, informácia o tom, ako a kedy bude odmena vyplácaná, rozsah pracovného času a doba trvania.
K jej uzatvoreniu budete potrebovať aj potvrdenie o návšteve školy, niekedy je vyžadované aj lekárske potvrdenie a pri osobách mladších ako 18 rokov súhlas rodiča.
„Dohoda o brigádnickej práci študentov dovoľuje pracovať maximálne 20 hodín týždenne, ale ak je uzatvorená na 12 mesiacov, rozsah práce sa počíta ako priemer za celú dobu jej trvania. Ak teda chcete pracovať počas celého leta alebo študijného voľna, pracovnú dohodu môžete mať uzavretú napríklad na pol roka s tým, že v lete budete pracovať 8 hodín denne a od septembra nula hodín,“ uvádza odborník spôsob, ako pracovať naplno, zarobiť a pritom dodržať Zákonník práce.
Nezabudni na odvody a poistné
Za brigádujúceho študenta je zamestnávateľ povinný robiť odvody do sociálnej poisťovne (starobné a invalidné dôchodkové poistenie). O tieto odvody je znížená odmena brigádnika. Platiť ich netreba iba vtedy, ak je mesačný zárobok nižší ako 200 €.
Zamestnávateľ za študenta platí ešte ďalšie odvody – úrazové a garančné poistenie a poistné do rezervného fondu solidarity. Z tohto druhu pracovnej dohody sa neodvádza zdravotné poistenie ani poistenie v nezamestnanosti.
V prípade práceneschopnosti tak študent – brigádnik nemá nárok na vyplácanie „péenky“ a po ukončení pracovnej zmluvy nemá nárok na dávky v nezamestnanosti.
„Brigády sú skvelý spôsob, ako si privyrobiť a navyše získať pracovné návyky a skúsenosti, ktoré sa vám zídu pri hľadaní práce po ukončení štúdia. Na konci brigády nie je na škodu vypýtať si od zamestnávateľa písomné hodnotenie. Možno sa vám bude hodiť na pracovnom pohovore, keď sa budete uchádzať o reálnu plnohodnotnú prácu,“ uzatvára personálny konzultant z MAXIN´S Group.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Trumpeter