Záujem o palivové drevo enormne rastie, jeho cena letí nahor. Dá sa však získať o polovicu lacnejšie
- Ceny palivového dreva neprestávajú stúpať
- Momentálne Slovensko stále čaká na to, ako štát zastropí vysoké ceny energií pre domácnosti, firmy či podnikateľov
- Ceny palivového dreva neprestávajú stúpať
- Momentálne Slovensko stále čaká na to, ako štát zastropí vysoké ceny energií pre domácnosti, firmy či podnikateľov
Inflácia na Slovensku stále je a aj naďalej ostane rovnako vysoká. V septembri tohto roka dosiahla 14 %, čo je najvyšší a zároveň najrýchlejší percentuálny nárast inflácie za posledných 22 rokov.
Energetická kríza, ktorá sa objavila v celej Európe v dôsledku pandémie a doterajším dopadom vojny na Ukrajine, podnietila vlády jednotlivých štátov, aby najväčší distribútori stanovili cenové stropy pre spotrebné tovary.
Momentálne Slovensko stále čaká na to, ako štát zastropí vysoké ceny energií pre domácnosti, firmy či podnikateľov. Ľudia sú v obavách práve pri vysokých cenách plynu, spalného paliva a vykurovacieho dreva.
Energetická kríza, ktorá by mala vyvrcholiť v zime, tak „núti“ väčšinu obyvateľstva zabezpečiť si pre svoje domácnosti dostatok paliva na zimu a pripraviť sa aj na budúci rok.
Ministerstvo pôdohospodárstva a štátne lesy SR ešte v auguste zvolali tlačovú konferenciu, na ktorej uviedli, že dreva máme na Slovensku dostatok.
„Súčasná energetická kríza spojená s ruskou agresiou na Ukrajine zvyšuje v celej Európe tlak na cenu dreva. Dôsledkom môže dôjsť k nadmerným vývozom dreva do zahraničia a tiež ku nelegálnym ťažbám. Ministerstvo životného prostredia SR (MŽP) navrhlo konkrétne riešenie – uprednostňovanie dreva pre domácnosti, pred vývozom dreva do zahraničia. Toto opatrenie ale nemôže byť jediným,“ uviedlo Ministerstvo životného prostredia SR na svojej facebookovej stránke.
Na sociálnej sieti taktiež šéf spomínaného rezortu Ján Budaj uviedol, že ministrovi pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Samuelovi Vlčanovi, ktorý má zároveň v pôsobnosti aj štátny podnik Lesy SR, navrhol, aby pristúpil k regulácii vývozu dreva zo Slovenska do zahraničia.
„Tento masívny vývoz totiž tlačí nahor aj ceny palivového dreva,“ uviedol Budaj.
O niekoľko dní neskôr vydal rezort životného prostredia vyhlásenie, v ktorom uviedlo, že ho „sklamalo, že reakcia ministra Vlčana, ani reakcia štátnych Lesov SR, nesmerovali k problému, ale ho iba zahmlievali“.
„Z nepochopiteľných príčin podsúvajú verejnosti nepravdivé tvrdenie, že minister Budaj sa obrátil na ministra Vlčana s výzvou na reguláciu vývozu palivového dreva – a to sa vraj nevyváža! V skutočnosti minister Budaj odporúčal reguláciu vývozu dreva ako takého. Pokiaľ totiž zodpovední štátni úradníci neurobia nič, enormný rast cien aj nedostatok dreva budú pokračovať.“
Na fakt, že situácia ohľadom cien dreva je naozaj vážna, neupozornilo ministra Vlčana len ministerstvo životného prostredia, ale aj Slovenský zväz výrobcov tepla, ktorý za dôvod drahoty považuje práve export dreva do zahraničia.
Palivové drevo z národných parkov
Budajove ministerstvo ďalej uviedlo, že sa spolu so správou národných parkov pripravujú na zásobovanie obyvateľov v národných parkoch palivovým drevom.
„V súvislosti s predajom palivového dreva v národných parkoch je pre MŽP kľúčové zabezpečenie zo strany správy národných parkov, aby sa na predaji palivového dreva pre domácnosti nepriživovali priekupníci, ktorí by chceli rast dopytu zneužiť. Riaditelia národných parkov majú za úlohu čo najviac využiť doterajšiu logistiku predaja, na ktorú sú zvyknutí obyvatelia obcí v národných parkoch,“ uvádza Ministerstvo životného prostredia SR na svojej stránke na sociálnej sieti.
Ako uviedla Tlačová agentúra SR, v rámci čiastočnej dohody medzi Ministerstvom životného prostredia SR a Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa podľa envirorezortu umožnil predaj dreva na palivové účely pre domácnosti.
Poslanec NR SR a člen strany SaS Radovan Kazda sa pýtal, kedy dôjde k zvýšeniu ponuky palivového dreva pre domácnosti od správ národných parkov, keďže to MŽP avizovalo ešte v júli.
Na to reagovala Natália Milanová, ministerka kultúry v zastúpení Jána Budaja, že „ministerstvo životného prostredia spolu s ministerstvom pôdohospodárstva preskúmava možnosť použitia paragrafu 50 zákona o lesoch, ktorý hovorí o správe lesného majetku vo vlastníctve štátu“.
V zmysle čiastočnej dohody medzi spomínanými rezortmi a vzhľadom na naliehavosť situácie sa umožnil predaj dreva na palivové účely pre domácnosti. Zároveň upozornili na to, že primárnym poslaním národných parkov nie je produkcia drevnej hmoty, uvádza TASR.
Vyjadrenie štátneho podniku Lesy SR
Na aktuálne ceny palivového dreva sme sa pýtali aj vedúcej odboru komunikácie štátnych Lesov SR Maríny Debnárovej, ktorá uviedla, že o palivové drevo je vyšší záujem ako v minulosti.
„Štátny podnik LESY SR, rovnako ako ostatní obhospodarovatelia lesov (neštátni obhospodarovatelia), evidujú zvýšený záujem o palivové drevo už niekoľko mesiacov. Z dôvodu zvýšeného dopytu po palivovom dreve sú na niektorých expedičných skladoch poradovníky, s odhadovaným plnením dodávok do konca roka,“ uviedla v správe pre redakciu Stratitup Marína Debnárová.
V prílohe štátny podnik Lesy SR uviedol aj aktuálne ceny palivového dreva v porovnaní s cenou, ktorá tu bola začiatkom tohto roka. Cena stúpla aj o 30 % za klasické drevo a až o 60 % za ihličnany.
Lesy SR taktiež uviedli, že namiesto získania palivového dreva z obchodu je možné získať ho „samovýrobou“, čo často vyjde až o polovicu lacnejšie.
Stačí napísať e-mail na lesnú správu, prípadne priamo kontaktovať dodávateľa, ktorý vám poskytne bližšie údaje, kde a ktoré kusy ešte nespracovaného dreva si môžete nachystať a vziať.
Ak sa však rozhodnete zaobstarať si drevo cez internetový obchod, mnohí dodávatelia na svojich stránkach informujú o narastajúcej cene dreva.
Napríklad na stránke Palivove-drevo nájdete po vstupe na stránku takýto odkaz: „Ospravedlňujeme sa za neustále zmeny cien palivového dreva. Bohužiaľ, aktuálna cena sa odvíja od cien dreva spoločnosti LESY SR a od aktuálnej ponuky dreviny, ktorej je obrovský nedostatok. Ceny sa budú aj do budúcna upravovať každý mesiac. Predpoklad zníženia cien je nepravdepodobný.“
Zdroje: Lesy SR, archív Startitup, Facebook/Ministerstvo životného prostredia SR, TASR/vyhlásenie MŽP SR, TASR, Palivove-drevo