Zaveďte povinné očkovanie, odkazujú zdravotníci. V ktorých štátoch majú vakcínu povinnú?
- Vyše 50 zdravotníckych organizácií vyzýva na zavedenie povinného očkovania
- Povinné očkovať chcú zatiaľ najmä zdravotníkov, ale dúfajú, že ich budú nasledovať aj ďalšie profesie
- V niektorých krajinách sa už zdravotníci proti koronavírusu povinne očkujú
- Vyše 50 zdravotníckych organizácií vyzýva na zavedenie povinného očkovania
- Povinné očkovať chcú zatiaľ najmä zdravotníkov, ale dúfajú, že ich budú nasledovať aj ďalšie profesie
- V niektorých krajinách sa už zdravotníci proti koronavírusu povinne očkujú
Viac ako 50 amerických zdravotníckych organizácií sa podpísalo pod vyhlásenie, v ktorom žiadajú povinné očkovanie proti COVID-19 pre zdravotníkov. Odvolávajú sa pritom na rastúci počet prípadov v Spojených štátoch a na hrozbu delta variantu, ktorý sa stal v Európe dominantným variantom koronavírusu.
„Kvôli nedávnemu nárastu prípadov COVID-u-19 a dostupnosti bezpečných a účinných vakcín sa naše zdravotnícke organizácie a spoločnosti zasadzujú za to, aby všetci zamestnávatelia v oblasti zdravotnej starostlivosti a dlhodobej starostlivosti vyžadovali, aby ich pracovníci dostali vakcínu proti koronavírusu,“ napísali organizácie v spoločnom vyhlásení.
Medzi zdravotnícke organizácie, ktoré výzvu podpísali, patrí napríklad Americká akadémia alergie, astmy a imunológie, Americká vysoká škola chirurgov, Americká lekárska asociácia alebo Americká asociácia sestier.
Organizácie, ktoré podpísali výzvu, zastupujú státisíce zdravotníkov vrátane zdravotných sestier, chirurgov, onkológov či farmaceutov.
Dúfajú, že ich budú nasledovať aj ďalšie odvetvia
Organizácie si ale nemyslia, že povinné očkovanie zdravotníkov bude stačiť, preto vyzývajú aj ďalšie odvetvia, aby ich nasledovali. „Dúfame, že všetci ostatní zamestnávatelia v celej krajine budú nasledovať náš príklad a zavedú účinné politiky na podporu očkovania,“ uvádza sa vo vyhlásení.
ABC News uvádza, že podľa odhadu z mája v USA nebol očkovaný 1 zo 4 zdravotníkov. Niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti nariadili povinné očkovanie pre svojich pracovníkov. Najznámejší je prípad nemocnice Houston Methodist v Texase. Tá dala svojim zamestnancom lehotu na zaočkovanie do 7. júna. Kto sa nedal zaočkovať, bol suspendovaný na dva týždne bez platu, uvádza New York Times.
Zaočkovaných bolo vyše 26-tisíc zamestnancov. Z takmer 200 zamestnancov, ktorí dostali suspendáciu pre odmietanie očkovania, 153 skončilo bez práce. Niektorých z nich nemocnica prepustila, iní sami podali výpovede.
Nemocnica čelila aj súdnym sporom, ktoré ale súd zmietol zo stola. ABC News uvádza, že jej prípad nasledovalo veľa zdravotníckych zariadení po celej krajine.
Chcú chrániť zraniteľných pacientov
Organizácie, ktoré vyhlásenie podpísali tvrdia, že je nevyhnutné, aby zdravotníci chránili pacientov, ktorí by mohli byť imunokompromitovaní, alebo ešte nemajú nárok na vakcínu a taktiež, aby chránili aj svoje zdravie.
„Je to zvlášť potrebné na ochranu zraniteľných osôb vrátane neočkovaných detí a osôb so zníženou imunitou,“ uvádzajú. „To je dôvod, prečo už veľa organizácií zdravotnej starostlivosti a organizácií dlhodobej starostlivosti vyžaduje očkovanie proti chrípke, hepatitíde B a čiernemu kašľu.“
Povinné očkovanie bude aj na federálnej úrovni. Aj v pondelok Ministerstvo pre záležitosti veteránov oznámilo, že povinná vakcinácia bude platiť ich lekárov a sestry. Rozhodnutie prišlo po tom, čo v uplynulých týždňoch zomreli štyria neočkovaní zamestnanci ministerstva. Mandát začne platiť o dva mesiace, uvádza ABC News.
V USA teraz tempo očkovania stagnuje a USA predbehla Európa. Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je aspoň jednou dávkou zaočkovaných 56,8% ľudí.
Plne zaočkovaných je 49,1% ľudí. Známy imunológ Anthony Fauci v relácii CNN State of the Union uviedol, že USA vo vakcinácií ide „zlým smerom“ a sám je frustrovaný z tohto vývoja.
Povinné očkovanie v Európe i Rusku
Povinné očkovanie zdravotníkov už platí v niektorých európskych krajinách ako Grécko, Lotyšsko, Maďarsko, Taliansko či Veľká Británia. V posledných dňoch sa pridalo aj Francúzsko.
Francúzsky parlament ho definitívne schválil v pondelok skoro ráno zákon, ktorý bude žiadať od ľudí špeciálne očkovacie preukazy pri vstupe do všetkých reštaurácií a pri cestovaní v rámci krajiny. Legislatíva zároveň všetkým zdravotníckym pracovníkom nariaďuje povinné očkovanie.
Obe opatrenia vyvolali v krajine protesty a politické napätie, uvádza TASR.
Prezident Emmanuel Macron a jeho vláda tvrdia, že opatrenia sú nutné na ochranu zraniteľných skupín obyvateľstva a nemocníc, pretože nákaza znova silnie, a takto sa dá vyhnúť novým lockdownom.
Schválený zákon vyžaduje od všetkých pracovníkov v oblasti zdravotnej starostlivosti, aby sa do 15. septembra začali očkovať, inak im hrozí dočasné prepustenie.
V Rusku tiež platí povinná vakcinácia pre zdravotníkov, okrem nich sa musia povinne očkovať aj úradníci či učitelia.
Na Slovensku sa zatiaľ povinné očkovanie nechystá
Na Slovensku sa povinné očkovanie proti koronavírusu zatiaľ nechystá. Povinne sa ale už zdravotníci očkujú proti hepatitíde B, pneumokokom alebo čiernemu kašľu.
Minister životného prostredia Ján Budaj si myslí, že očkovanie pracovníkov domovov sociálnych služieb by mohlo byť povinné, uviedol to v relácii Na telo.
Ostatní politici zatiaľ odmietajú povinné očkovanie. Názor na povinné očkovanie rozdeľuje aj odbornú verejnosť. Niektorí odborníci ako Jozef Šuvada alebo Peter Sabaka tvrdia, že by to bolo prospešné. Iní, ako Marian Kollár alebo Peter Visolajský tvrdia, že by to ešte zhoršilo napätie v spoločnosti, uvádza Nový Čas.
Na povinné očkovanie zdravotníkov by stačila zmena zákona, ktorý by nariadil povinné očkovanie ako súčasť ochrany verejného zdravia.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: ABC News, New York Times, CDC, CNN, TASR, Na telo, Nový Čas