Zaži dovolenku v nádhernej slovenskej prírode netradičným objavovaním. Geocaching je opäť trendom
- Ak tento rok tráviš dovolenku na Slovensku a máš rád turistiku, vyskúšaj geocaching. Stačí sa zamerať na prírodné úkazy a spoznáš prírodu z novej perspektívy
- Vďaka geocachingu vyskúšaš jednoduché výletné trasy, aj náročnejšie ferraty
- Ak tento rok tráviš dovolenku na Slovensku a máš rád turistiku, vyskúšaj geocaching. Stačí sa zamerať na prírodné úkazy a spoznáš prírodu z novej perspektívy
- Vďaka geocachingu vyskúšaš jednoduché výletné trasy, aj náročnejšie ferraty
Toto leto sa asi viacerí z nás rozhodli neriskovať dovolenku v zahraničí, aj keď to znamená oželieť kúpanie v mori. Ani dovolenka na Slovensku nemusí byť nudná. Práve naopak, v našej krajine máme veľa zaujímavých dovolenkových destinácií a kultúrnych pamiatok. Navyše je v tomto čase obzvlášť dôležité podporiť domáci turizmus.
Aj milovníci prírody a turistiky si na takejto slovenskej dovolenke prídu na svoje. Samozrejme môžeš využiť klasické turistické chodníky a navštíviť obľúbené miesta našej prírody, ktoré všetci dobre poznáme, ako sú napríklad Slovenský raj, Slovenský kras, Vysoké Tatry, Malá Fatra a podobne. Alebo ak máš chuť vyskúšať niečo nové, či sa už teraz venuješ geocachingu, môžeš si vyskúšať aj trochu netradičnú turistiku.
Geocaching je športová aktivita určená ako do prírody, tak aj do mesta. Spočíva v hľadaní tzv. „kešky“ alebo schránky podľa GPS súradníc. Skrýše s keškami sú umiestnené na voľne prístupných miestach nielen na Slovensku, ale aj po celom svete. Tieto miesta by spravidla mali byť niečím zaujímavé alebo sa nachádzajú v prírode.
Samotná keška by mala byť vodotesná nádoba, v ktorej by si mal nájsť zápisník, upozornenie pre náhodného nálezcu, ceruzku alebo pero a nejaké drobné predmety na výmenu. Každý hľadač si tak môže odniesť niečo na pamiatku, ale zároveň by mal ja niečo do schránky pridať.
Nadšenci, ktorí sa geocachingu venujú už nejaký čas, vytvorili na portáli venovanom tejto aktivite zoznamy najkrajších miest na Slovensku, kde môžeš nájsť kešky. Ak chceš ozvláštniť turistiku a možno sa naučiť lepšie orientovať podľa GPS navigácie, potom sú tieto miesta presne pre teba. Stačí si len stiahnuť mobilnú aplikáciu.
Dreveník
Dreveník sa nachádza na Spiši neďaleko hradu a je dôležitou archeologickou lokalitou. Ide o najväčšie slovenské travertínové územie so skalným mestom, ktoré bolo už v roku 1925 vyhlásené za prírodnú rezerváciu.
Zo stránky obce Žehra sa dozvedáme, že sa tu našli predmety z obdobia stredného paleolitu, keď toto miesto obýval človek neandertálsky. Okrem toho sa tu našli aj pozostatky laténskej a rímskej kultúry a naposledy bol Dreveník obývaný, keď tu stálo slovanské hradisko.
Dreveník leží v Hornádskej kotline v nadmorskej výške 609 m. n. m. Keďže ide o najväčšie travertínové územie na Slovensku, nájdeš tu množstvo jaskynných dier, travertínových kôp, tektonických zlomov a dokonca aj skalné mesto. Nájdeš tu aj mnohé krasové útvary, ako jaskyne a škrapy. Nachádza sa tu 30 známych jaskýň, pričom niektoré majú celoročnú ľadovú výzdobu, iné zase obsahujú pozostatky pravekého osídlenia.
Táto keška bola založená v roku 2004 pri príležitosti vstupu Slovenska do Európskej únie. Podľa zakladateľov kešky by ťa súradnice mali priviesť na okraj skaly, kde sa ti naskytne malebný výhľad na obec Žehra. Keška by sa mala nachádzať v skalnej dutine asi meter pod okrajom skaly. Nemusíš sa však tohto umiestnenia obávať, je prístupné aj bez špeciálneho vybavenia.
Kamenné kreslá Lietava
Ak sa z Lietavy, konkrétne z miestnej časti Majer, vydáš po modrej turistickej trase, približne päť minút od turistického rázcestia Malachovica narazíš na kamenné dvojkreslo. Táto kamenná rarita leží pod skalnou stenou Majerských skál. Takzvané kreslo sa vytvorilo v zlepencovom skalisku. Kamenný útvar však nie je dielom prírody, ale talianskych kamenárov, ktorí si v roku 1788 odtiaľto lámali kameň na stavbu mosta v Budatíne.
Kamenné kreslá sa nachádzajú asi 230 metrov od obce Lietava a pri nich je ukrytá mikrokeška. Nenechaj sa však pomýliť, pretože v blízkom lese sa nachádza ešte ďalšia štandardná keška. Treba ju hľadať približne 90 metrov od kamenných kresiel niekoľko metrov pod skalnou stenou. Aby si sa k nej dostal, najprv treba vylúštiť tajničku ukrytú v mikrokeške.
Skúsení geocasheri hovoria, že keď už budeš pri obci Lietava, za návštevu stoja aj neďaleké Strážovské vrchy. Navštíviť môžeš aj Lietavský hrad a v blízkosti sa nachádza aj mesto Hladká skala, kde ťa čaká ďalšia keška.
Sedem Kostolov
V tomto prípade nejde o sakrálne stavby, ale skalné útvary, ktoré ležia na hranici Oravy a Liptova v miestnej časti obce Komjatná. Skalné vežičky ležiace v okrese Ružomberok sa nachádzajú v nadmorskej výške 800 m. n. m. v Šípskej Fatre. Skaly nájdeš uprostred obce, ktorá leží medzi masívmi Hlavačky, Tlstá Hora a Kečky.
Skaly vznikli z dolomitu a vápencu, preto sa tu nachádza aj charakteristická vápencová flóra. Obzvlášť pekne to tu podľa geocasherov vyzerá predovšetkým na jar, keď kvitnú kvety ako tmavofialový poniklec slovenský, či prvosienka bezbyľová.
Autom sa sem dostaneš u Ružomberka alebo Dolného Kubína. Zaujímavá je aj cesta bicyklom, keďže cesta Komjatnianskou dolinou je pohodlne zjazdná. Ku keške vedie iba jedna cesta, či skôr chodník od kríža. Treba však poriadne hľadať, pretože keška bola už niekoľkokrát vyrabovaná a preto by teraz mala byť lepšie maskovaná.
Červený Kameň
Obec Červený Kameň v okrese Ilava je obľúbeným východiskovým miestom na turistiku v Bielych Karpatoch. V okolí nájdeš veľa zaujímavých prírodných krás, ktoré ocenili aj geocasheri. Samotná keška sa nachádza pri 45 metrov vysokej Červenej skale, ktorá patrí k národnej prírodnej rezervácií Červenokamenské bradlo. Keďže ide o rezerváciu 5. stupňa ochrany, pohybovať sa treba len po vyznačenom náučnom chodníku.
Nemusíš sa však báť, že by si pri hľadaní kešky nejako narušil rezerváciu. Je umiestnená priamo pri turistickom chodníku, aby nedochádzalo k porušeniam zásad pohybu v chránenom území. Náučný chodník ťa prevedie asi 1,5 kilometra okolo celého bradla, pričom si môžeš pozrieť všetky prírodné krásy tohto územia.
Menšiu kešku by si mal nájsť len 5 metrov od chodníka, no pri hľadaní je potrebné použiť klasickú aj fotografickú nápovedu. Geocasheri upozorňujú, že kešku treba po nájdení opätovne zamaskovať, aby nepútala pozornosť.
Ferraty pri Žiline
Na záver tu máme aj jednu mierne adrenalínovú kešku, ktorá pravdepodobne nebude pre každého. Trasa sa začína v dedinke Višňové, ktorá leží na úpätí Lúčanskej Malej Fatry. Prvé súradnice ťa privedú k višňovskému kostolu, na ktorom treba rozlúštiť latinský nápis. Ten ťa dovedie na parkovisko, kde by si mal nájsť ďalšie otázky.
Potom začína tá zaujímavá časť, teda miniferraty. Ferraty sú vlastne cesty v horských terénoch, ktoré pozostávajú z istiacich lán a železných stúpačiek. Po úspešnom prejdení ferrat by ťa ďalšie indície mali doviesť ku Svištej nore, kde sa nachádza aj maxi keška. Okrem toho ťa tu čaká nádherný výhľad na Žilinu a okolie.
Zdroj: geocaching.com